صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سازمان ملل: 20 میلیون انسان در افغانستان در شرایط بحرانی غذایی و حالت اضطرار به سر می‌برند

سازمان غذا و زراعت سازمان ملل (FAO) می‌گوید که تا ماه نوامبر سال روان میلادی، نزدیک به ۲۰ میلیون تن در افغانستان با شرایط بحرانی یا اضطراری غذایی مواجه خواهند شد.

سازمان غذا و زراعت سازمان ملل (FAO) می‌گوید که تا ماه نوامبر سال روان میلادی، نزدیک به ۲۰ میلیون تن در افغانستان با شرایط بحرانی یا اضطراری غذایی مواجه خواهند شد.

پیک‌آفتاب: FAO روز گذشته ۱۶ اکتبر، گفت که به دلیل عوامل متعدد از جمله اقتصاد در حال فروپاشی و تداوم خشک‌سالی، سطوح بالای عدم مصئونیت شدید غذایی در سراسر افغانستان ادامه دارد.

براساس گزارش این سازمان، افزایش هزینه‌های حیاتی کشاورزان به ‌ویژه کودهای کیمیاوی در بازارهای جهانی، وضعیت را تشدید کرده، قیمت مواد غذایی را به بالاترین حد خود رسانده و بر کشورهای منطقه که گندم را به افغانستان عرضه می‌کنند، فشار آورده است تا صادرات مواد غذایی را به دلیل مصرف داخلی‌شان محدود کنند.

این نهاد در توییتی گفته است: “FAO روز جهانی غذا در سال 2022 را به منظور ترویج آگاهی و اقدام در سراسر جهان برای کسانی‌که از گرسنگی رنج می‌برند، گرامی می‌دارد. این روز با چالش‌های متعددی جشن گرفته می‌شود، اثرات همه‌گیری کووید-19، درگیری، تغییرات آب‌وهوایی، افزایش قیمت‌ها و تنش‌های بین‌المللی”.

در گزارش آمده است که این امر منجر به از دست رفتن معیشت، افزایش بدهی و هم‌چنین افزایش موارد سوءتغذیه در افغانستان شده است.

اداره غذا و زراعت سازمان ملل با توجه به این وضعیت، تخمین می‌کند که تا ماه نوامبر سال روان میلادی، «بیش از ۱۳ میلیون تن در شرایط بحرانی و نزدیک به هفت میلیون تن در شرایط اضطراری غذایی» قرار گیرند.

سازمان ملل: حدود شش میلیون تن در افغانستان با گرسنگی حاد مواجه خواهند شد

براساس گزارش‌های سازمان ملل، زراعت ستون فقرات معیشت افغانستان است و برای اقتصاد این کشور حیاتی شمرده می‌شود. برآورد می‌شود که حدود ۷۰ درصد از مردم افغانستان در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و زراعت حداقل ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی افغانستان را تشکیل می‌دهد.

این در حالی است که بر اساس تخمین این سازمان، ۸۰ درصد از کل معیشت افغانستان به طور مستقیم یا غیرمستقیم به زراعت وابسته است و ۵۸ درصد جمعیت این کشور در زراعت مصروف اند.

برنامه جهانی غذا: به 1.1 میلیارد دالر برای کمک‌رسانی به مردم افغانستان نیاز داریم

دیک ترنچارد، نماینده سازمان غذا و زراعت سازمان ملل در افغانستان گفته است که بخش زراعت در افغانستان این ظرفیت را دارد که منابع اشتغال فراگیر برای گروه‌های آسیب‌پذیر چون زنان، جوانان و افراد بی‌زمین، ایجاد کند.

او افزوده است: “حمایت از زراعت، یک مداخله مقرون به صرفه و استراتیژیک است که تاثیر کوتاه‌مدت زیادی به عنوان حمایت نجات دهنده دارد، در حالی‌که راه را برای بازیابی طولانی مدت و توسعه پایدار هموار می‌کند.”

اداره غذا و زراعت سازمان ملل گفته است که برای جلوگیری از وخامت بیش‌تر وضعیت، ۳۸ درصد جمعیت افغانستان از طریق برنامه واکنش بشردوستانه ۲۰۲۲ سازمان ملل تحت پوشش قرار گرفتند.

سازمان ملل: وضعیت کنونی افغانستان فراتر از بحران انسانی است

گزارش این سازمان علاوه می‌کند: “سازمان غذا و زراعت کمک‌های خود را به کشاورزان و مالداران در مناطق روستایی افزایش داد و در سال ۲۰۲۲ به بیش از نه میلیون تن از طریق طیف وسیعی از مداخلات حمایتی از تولید محصولات زراعتی، مواشی و سبزیجات، نقل و انتقالات نقدی و بازسازی زیرساخت‌ها و سیستم‌های آب‌یاری حیاتی کمک خواهد کرد.”

بهبود امنیت غذایی، افزایش تولید مواشی، مدیریت آب، زمین و جنگل، ایجاد تاب‌آوری، کمک‌های بشردوستانه و هم‌چنین سازگاری و کاهش تغییرات آب‌وهوایی، از جمله برنامه‌های این سازمان است.

این در حالی است که براساس گزارش سازمان جهانی صحت، نزدیک به ۱۹ میلیون تن، سطوح بالایی از عدم مصئونیت غذایی را در افغانستان تجربه می‌کنند و بیش از ۳۴ هزار کودک مبتلا به سوءتغذیه شدید، در سال روان میلادی در شفاخانه‌ها بستری شده‌اند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر کمیته بین‌المللی نجات (IRC) گفته بود که بحران بشری کنونی در افغانستان، ممکن بیش‌تر از جنگ 20 سال گذشته در افغانستان قربانی بگیرد.

کمیته بین‌المللی نجات: بحران جاری در افغانستان، ممکن است بیش‌تر از جنگ قربانی بگیرد

سازمان جهانی غذا: 19 میلیون تن در افغانستان از امنیت غذایی برخوردار نیستند

سازمان ملل: افغانستان بدترین بحران انسانی را تجربه می‌کند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x