صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

برنامه جهانی غذا: به 1.1 میلیارد دالر برای کمک‌رسانی به مردم افغانستان نیاز داریم

برنامه جهانی غذا می‌گوید که در زمستان پیش‌رو، برای کمک‌رسانی به ۱۸ میلیون تن در افغانستان که از ناامنی غذایی رنج می‌برند، به ۱.۱ میلیارد دالر فوری نیاز دارند.

برنامه جهانی غذا می‌گوید که در زمستان پیش‌رو، برای کمک‌رسانی به ۱۸ میلیون تن در افغانستان که از ناامنی غذایی رنج می‌برند، به ۱.۱ میلیارد دالر فوری نیاز دارند.

پیک‌آفتاب: برنامه جهانی غذا (WFP) روز گذشته چهارم میزان، با نشر بیانیه‌ای گفته است که میلیون‌ها خانواده تقریباً هیچ راهی برای کنار آمدن با زمستان سخت دیگری را ندارند.

این برنامه گفته است که تنها برای آماده‌سازی ۱۵۰ هزار تُن غذا در زمستان، به ۱۷۲ میلیون دالر نیاز دارد.

این برنامه در توییتی نگاشته است: “در افغانستان؛ زلزله، سیل، خشک‌سالی شدید و چروک شدن محصول، بحرانی را تشدید می‌کند که تقریباً همه خانواده‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ماه‌های زمستان آینده برای ادامه جلوگیری از فاجعه‌بارترین سطوح گرسنگی بسیار حیاتی خواهد بود”.

برنامه جهانی غذا گفته است که اگر بودجه مورد نیاز فوراً تامین شود، در نظر دارد هفته‌های قبل از بسته شدن برف و یخ‌بندان جاده‌ها و غیرقابل دسترس شدن بسیاری از جوامع، غذا را در مناطق ناهموار و دورافتاده از قبل انبار کند.

به گفته برنامه جهانی غذا، این اقدام به جلوگیری از سطوح «فاجعه‌بار ناامنی غذایی و حتا گرسنگی» کمک می‌کند.

هم‌چنان این نهاد گفته است که اقتصاد فروپاشیده و مسدود ماندن دارایی‌های افغانستان، این کشور را با جدی‌ترین خطر قحطی در ۲۰ سال اخیر مواجه کرده است.

برنامه جهانی غذا تاکید کرده است که این برنامه یکی از آخرین موانع باقی‌مانده بین افغانستان و قحطی است. این نهاد افزوده است که استحکام سد گرسنگی‌اش به سخاوت اهداکنندگان بستگی دارد.

در بخشی از بیانیه برنامه جهانی غذا آمده: “در 12 ماه گذشته شاهد فروپاشی اقتصاد شکننده افغانستان، ناپدید شدن مشاغل، از بین رفتن معیشت و شوک‌های اقلیمی، خانه‌ها و معیشت‌ها بوده‌ایم”.

در همین حال، دفتر هم‌آهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان (اوچا)، می‌گوید که در سال جاری میلادی برای کمک به ۲۲ میلیون تن در افغانستان، ۴.۴ میلیارد دالر منابع مالی درخواست شده بود، اما با گذشت نُه ماه، تنها ۴۳ درصد این درخواست تأمین شده است.

اوچا روز دوشنبه در رخ‌نامه فیسبوک خود نوشته است که بیش از نیمی از جمعیت افغانستان برای زنده ماندن به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

فقر و گرسنگی در افغانستان در پی روی‌کارآمدن طالبان که منجر به قطع کمک‌های خارجی و تحریم‌های مالی شد، فراگیر شده است.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر برنامه جهانی غذا (WFP) بار دیگر نگرانی‌اش را در مورد وضعیت بشری در افغانستان ابراز کرد و گفت که در حال حاضر حدود 19 میلیون تن با عدم مصئونیت غذایی روبه‌رو هستند.

برنامه جهانی غذا: 19 میلیون تن در افغانستان، مصئونیت غذایی ندارند

برنامه جهانی غذا: برای تامین غذای مورد نیاز افغانستان پول کافی نداریم

کمک 195 میلیون دالری بانک جهانی برای مهار گرسنگی در روستاهای افغانستان

افغانستان در انتظار بحران شدیدغذایی/ شمارش معکوس برای یک فاجعه آغاز شده است

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x