صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

حکمت‌یار: علما نباید عصر شتر را با عصر طیاره اشتباه بگیرند

گلبدین حکمت‌یار در تازه‌ترین اظهارات خود می‌گوید که زنان می‌توانند بدون محرم شرعی، به سفرهای سه‌روزه بروند. وی هم‌چنان خطاب به علما گفت که باید متناسب به زمان فتوا دهید، فتوای عصر سفرهای پیاده و یا شتر با فتوای عصر حاضر تغییر کرده است.

گلبدین حکمت‌یار در تازه‌ترین اظهارات خود می‌گوید که زنان می‌توانند بدون محرم شرعی، به سفرهای سه‌روزه بروند. وی هم‌چنان خطاب به علما گفت که باید متناسب به زمان فتوا دهید، فتوای عصر سفرهای پیاده و یا شتر با فتوای عصر حاضر تغییر کرده است.

پیک‌آفتاب: گلبدین حکمت‌یار، رهبر حزب اسلامی روز 29 میزان در خطبه نماز جمعه گفته است که زنان می‌توانند بدون محرم شرعی به سفرهای سه‌روزه بروند. به گفته حکمت‌یار، علما وظیفه دارند تا متناسب به زمان فتوا دهند، امروز با زمانی که در آن سفر با پای پیاده و یا شتر انجام می‌شد، فرق کرده است. سفرهایی که در آن زمان سه روز را در بر می‌گرفت، امروز به وسیله موتر یک ساعت و سفرهایی که ماه‌ها طول می‌کشید، امروز با طیاره در چند دقیقه انجام می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به قدوری مصنف در حواله کتاب ردالمحتار می‌گوید که زنان بدون محرم یا نزدیکان‌شان می‌توانند به حج بروند؛ هرچند این عمل مکروه است، اما حج‌شان قبول می‌شود.

حکمت‌یار این سخنان را در حالی بیان می‌کند که طالبان روز 14 حمل، به تمامی شرکت‌های ترانسپورتی دستور داده بودند که از فروش تکت برای زنان بدون محرم شرعی، خودداری کنند.

طالبان سفر زنان بدون محرم شرعی را به صورت رسمی ممنوع کرد

حکمت‌یار در ادامه خطاب به حکومت سرپرست می‌گوید، چرا به اشخاصی که با دولت‌های خارجی هم‌کاری داشتند، اجازه خارج شدن از افغانستان را می‌دهند. به گفته وی، این دولت‌ها ده‌ها هزار تن را از کشور خارج کرده و سپس آن‌ها را برخلاف افغانستان استخدام و برای تبلیغات منفی از آن‌ها استفاده می‌کنند و یا هم در میدان‌های جنگ علیه حکومت سرپرست آن‌ها را توظیف خواهند کرد.

رهبر حزب اسلامی هم‌چنان با اشاره به کمک‌های نقدی بشردوستانه که هر هفته وارد افغانستان می‌شود، می‌گوید این کمک‌ها در قسمت‌هایی که حکومت سرپرست می‌خواهد مصرف شود، مصرف نشده و در بخش‌هایی که خارجی‌ها تعیین می‌کنند، مصرف می‌شود.

گلبدین حکمت‌یار در ادامه با انتقاد از سیستم بانک‌داری افغانستان می‌گوید که این سیستم بر پایه سود استوار است. حکومت سرپرست باید این سیستم را فسخ کرده و براساس احکام شرعی و معیارهای که اسلام برای بانک‌داری مشخص ساخته، استوار گردد.

حکمت‌یار در قسمتی دیگر از خطبه نماز جمعه، اظهارات و نگرانی‌های اخیر مقامات تاجیکستان درباره افغانستان را «خصمانه» خوانده و از مقامات این کشور خواسته است تا نگذارند تاجیکستان به اوکراین و افغانستان دیگری تبدیل شود. وی در ادامه خطاب به مقامات تاجیکستانی می‌گوید که شعارهای جنگی و حمایت از گروه‌های جنگجو، به نفع شما نیست و اگر جنگى از طریق تاجیکستان در افغانستان آغاز شود، نتیجه‌اش انتقال ناامنى و جنگ به خود تاجیکستان خواهد بود.

این سخنان حکمت‌یار در حالی بیان می‌شود که رحمان یوسف احمدزاده، دادستان کل تاجیکستان در نشست همکاری‌های بین المللی و منطقه‌ای برای مبارزه با تروریزم، گفت که “قاچاق مواد مخدر در افغانستان دو برابر شده است. تجارت مواد مخدر، حمایت از تروریست هاست.”

دادستان کل تاجیکستان: قاچاق مواد مخدر از افغانستان، دو برابر افزایش یافته است

امام‌علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان پیش‌تر گفته بود که تروریست‌ها هم‌چنان در تلاش عبور از مرزها هستند. به منظور پیش‌گیری از خطرات، ایجاد یک کمربند امنیتی در اطراف افغانستان ضروری است.

رئیس جمهور تاجیکستان: ایجاد کمربند امنیتی در مرزهای افغانستان لازم است

حکمت‌یار در ادامه می‌افزاید که تهدیدهای زیادی از هر سو متوجه افغانستان است، وضعیت فعلی تقاضا می‌کند که همه گردهم آمده و راه‌حلی برای بیرون رفت از آن دریابیم. او که سال‌ها درگیر جنگ داخلی بود، حالا خطاب به مردم افغانستان گفت: “با اقدامات ناسنجیده، تجارب خونین گذشته را تکرار نکنید.”

این در حالی است که رهبر حزب اسلامی پیش‌تر در واکنش به کارزار توییتری «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» در خطبه نماز جمعه روز 22 میزان، گفته بود: “آیا می‌خواهید کشور هزارستان را از هشت ولسوالی بامیان و دایکندی بسازید که در بین کوه‌ها از هر سو محاصره است و با هیچ کشور دیگر هم‌مرز نیست؟”

حکمت‌یار: از هشت ولسوالی بامیان و دایکندی می‌خواهید کشور «هزارستان» بسازید؟

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x