صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

حکمت‌یار: از هشت ولسوالی بامیان و دایکندی می‌خواهید کشور «هزارستان» بسازید؟

رهبر حزب اسلامی در واکنش به کارزار توییتری «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» می‌گوید: "آیا می‌خواهید کشور هزارستان را از هشت ولسوالی بامیان و دایکندی بسازید که در بین کوه‌ها از هر سو محاصره است و با هیچ کشور دیگر هم‌مرز  نیست؟"

رهبر حزب اسلامی در واکنش به کارزار توییتری «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» می‌گوید: “آیا می‌خواهید کشور هزارستان را از هشت ولسوالی بامیان و دایکندی بسازید که در بین کوه‌ها از هر سو محاصره است و با هیچ کشور دیگر هم‌مرز  نیست؟”

پیک‌آفتاب: گلبدین حکمت‌یار روز گذشته 22 میزان، در خطبه نماز جمعه خود خطاب به نمازگزاران تصریح کرد: “از هیچ قاتل، جانی، ظالم و مزدور اجنبی که در خدمت شبکه‌های استخباراتی و عامل جنگ‌های نیابتی باشد، حمایت نکنیم. این چهره‌ها کاملاً شناخته شده‌اند، از هیچکس هم پنهان نیست، همه آن‌ها را در قوم و قبیله خود می شناسند.”

رهبر حزب اسلامی از هیچ فرد یا گروهی نام نبرد، اما گفت ما با کسانی هم‌صدا می‌شویم که خواهان پایان جنگ و عدالت در افغانستان هستند.

حکمت‌یار در بخشی دیگری از صحبت‌های خود در واکنش به کارزار توییتری «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» گفته است که شعار ایجاد کشور هزارستان، در جاده‌های غرب زمزمه می‌شود. وی در ادامه تصریح کرده است: “ما گفته بودیم آیا می‌خواهید کشور هزارستان را از هشت ولسوالی بامیان و دایکندی بسازید که در بین کوه‌ها از هر سو محاصره است و با هیچ کشور دیگر هم‌مرز  نیست؟”

گلبدین حکمتیار یکی از رهبران اصلی مجاهدین افغانستان بود. پس از سقوط حکومت نجیب‌الله، او به سِمت نخست وزیری رسید، اما اختلافات به جنگ‌های داخلی منجر شد.

بسیاری حکمتیار را عامل کشتار تعداد زیادی از مردم افغانستان و تخریب شهرهای مختلف در جنگ‌های داخلی می‌دانند.

او حالا تاکید بر پایان جنگ دارد و می‌گوید که باید شورایی تشکیل شود که همه طرف‌داران صلح گردهم آیند و در مورد چگونگی نظام و تدوین قانون اساسی تصمیم بگیرند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر رهبر حزب اسلامی در اظهارات خویش گفته بود که لویه‌جرگه تاریخ‌اش گذشته و متعلق به قرن ۱۹ است.

حکمتیار: لویه‌جرگه قدیمی شده، کارآمدی ندارد

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x