صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

مهلت یک هفته‌ای کوچی‌ها به ده‌نشینان در بهسود؛ کشت‌زارهای خود را جمع کنید وگرنه پایمال می‌شوند

منابع محلی در بهسود می‌گویند که کوچی‌ها به ده‌نشینان یک هفته فرصت داده‌اند تا تمام کشت‌زارهای‌شان را جمع‌آوری کنند وگرنه پایمال می‌شوند.

منابع محلی در بهسود می‌گویند که کوچی‌ها به ده‌نشینان یک هفته فرصت داده‌اند تا تمام کشت‌زارهای‌شان را جمع‌آوری کنند وگرنه پایمال می‌شوند.

پیک‌آفتاب: منابع محلی از ولسوالی بهسود ولایت میدان‌وردک خبر می‌دهند که کوچی‌ها هم‌اکنون در کنار زمین‌های کشت‌ شده ده‌نشینان چادر پهن کرده و گفته‌اند که پس از پایان مهلت داده شده، اگر کشت‌زارهای مردم پایمال مواشی‌شان شد، آنان مسئولیت ندارند.

این در حالی است که در ماه‌های اخیر، چندین هیئت طالبان از مرکز ولایت میدان‌وردک برای حل معضل کوچی‌ها و ده‌نیشینان به ولسوالی‌های بهسود سفر کرده‌اند.

این در حالی است که پیش‌تر ملا نورالله نوری، سرپرست وزارت اقوام و قبائل طالبان براساس فیصله کابینه آنان به بهسود سفر کرد تا موضوع اختلافات کوچی‌ها و ده‌نشینان را همه‌جانبه بررسی کرده و طرح نهایی خود را برای پایان دادن به این معضل ارائه کند.

تداوم معضل کوچی‌ و ده‌نشین‌ها در بهسود

علاوه بر آن به تاریخ 15 حمل نیز هیئتی از مرکز ولایت میدان‌وردک به بهسود رفت تا از حضور کوچی‌های مسلح در ولسوالی‌های بهسود جلوگیری کند. اما به نظر می‌رسد که مقامات محلی و کمیسیون موظف آن نتوانستند از حضور کوچی‌ها جلوگیری کنند.

معضل ده‌نشین و کوچی؛ دام‌ها پهن می‌شوند

پس از به قدرت رسیدن طالبان، کوچی‌ها در اکثر ولایات افغانستان مزارع ده‌نشینان را پایمال و با آنان درگیر شده‌اند. پیش از این گزارش‌هایی از ولسوالی جغتوی ولایت غزنی نیز منتشر گردیده که یکی از کوچی‌ها با پرتاب سنگ پا و شانه یکی از ده‌نشینان را شکسته است.

کوچی‌ها با پرتاب سنگ، پا و شانه‌ام را شکستند

علاوه بر موارد فوق، به تاریخ 18 جوزا، از ولسوالی گیروی ولایت غزنی نیز خبری منتشر گردید که کوچی‌ها با انداختن مواشی تلف شده‌شان بر یک کاریز، 150 ده‌نشین را مسموم کرده‌اند.

مسمومیت ۱۵۰ ده‌نشین توسط کوچی‌ها در غزنی

در همین‌حال، گزارش‌هایی منتشر گردیده است که هیئت طالبان، معضل کوچی‌ها و ده‌نشینان را ولسوالی ناهور ولایت غزنی بررسی و اعلام کرده‌اند که حق با ده‌نشینان است.

طالبان در سه ماه اخیر به هدف بررسی اختلافات کوچی‌ها و ده‌نشینان هیئت‌های متعددی را توظیف کرده‌اند، تاهنوز نتایج کار این کمیسیون‌ها در اکثر موارد روشن نگردیده است.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x