صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سازمان ملل: امارت اسلامی تهدید تغیرات اقلیمی و تخریب محیط زیست را جدی بگیرد

رامیز الاکبروف،‌ معاون هم‌آهنگ‌کننده امور کمک‌های بشری سازمان ملل در افغانستان می‌گوید که مردم این کشور بر پرتگاه تغییرات اقلیمی ویران‌گر ایستاده‌اند و حکومت فعلی در افغانستان تهدیدهای ناشی از آن را باید جدی بگیرد.

رامیز الاکبروف،‌ معاون هم‌آهنگ‌کننده امور کمک‌های بشری سازمان ملل در افغانستان می‌گوید که مردم این کشور بر پرتگاه تغییرات اقلیمی ویران‌گر ایستاده‌اند و حکومت فعلی در افغانستان تهدیدهای ناشی از آن را باید جدی بگیرد.

پیک‌آفتاب: الاکبروف که در نشست تغییرات اقلیمی ۲۰۲۲ سازمان ملل در مصر صحبت می‌کرد، گفت که افغانستان در حال حاضر مستعد آفات طبیعی مکرر است که سبب تلفات و خسارات جانی، معیشت، خانه‌ها و زیرساخت‌ها می‌شود.

به گفته این مقام سازمان ملل در افغانستان، تهدیدات موجود توام با وابستگی افغانستانی‌ها به معیشت زراعتی، اکوسیستم شکننده، تخریب حاد محیط زیست، توسعه ضعیف اجتماعی-اقتصادی و تاثیر بیش از چهار دهه جنگ، پایه و اساس آسیب‌پذیری شدید اقلیمی را در این کشور ایجاد کرده است.

الاکبروف افزود: “من اداره حاکم افغانستان را تشویق می‌کنم که تهدید تغییرات اقلیمی و تخریب محیط زیست را جدی بگیرد و برای مقابله با این تهدیدها همه اقشار را گرد هم بیاورد.”

این در حالی است که افغانستان قبلاً شاهد چندین سال خشک‌سالی بوده و سیلاب‌های مدهش سال روان و زلزله شدید در ولایت‌های پکتیکا و خوست در ماه جون، به گفته این مقام سازمان ملل جوامع را در سراسر مناطق روستایی ویران کرده و تصویری از آن‌چه احتمالاً در راه است را ارایه کرده است.

به گفته الاکبروف، این مردم عادی افغانستان اند که بیش‌ترین آسیب را در هنگام وقوع شوک‌های اقلیمی می‌بینند و این ویران‌گر است که آسیب‌پذیرترین افغانستانی‌ها بار بار فجایع طبیعی را متحمل می‌شوند.

معاون هم‌آهنگ‌کننده امور کمک‌های بشری سازمان ملل در افغانستان تاکید کرد که هنوز هم مردم افغانستان نمی‌توانند به تنهایی با این چالش روبه‌رو شوند، از همین‌رو جامعه بین‌المللی و کمک‌کنندگان را تشویق کرد که «شجاعانه و خلاقانه» در مورد حمایت بلندمدت سازگاری اقلیمی در افغانستان فکر کنند.

او گفت که صرف نظر از موانع سیاسی، افغانستان نمی‌تواند از تمویل اقلیمی کنار گذاشته شود: “اکنون اقدام برای افغانستان لازم است، ما نمی‌توانیم صبر کنیم. افغانستانی‌ها وقت صبر کردن ندارند. همه طرف‌ها باید زمینه‌ها و دلیل مشترک را پیدا کنند تا برای آینده‌ای پایدار برای افغانستان تلاش کنند. ما هم‌چنین باید صریح باشیم، این مشکل مختص افغانستان نیست، یک مسئله بزرگ‌تر منطقه‌ای است.”

این مقام سازمان ملل هشدار داد که اگر اقداماتی در این خصوص در افغانستان صورت نگیرد، ادامه این وضعیت سبب عقب‌گردی قابل توجه در اقدامات اقلیمی برای کل منطقه خواهد شد.

الاکبروف اضافه کرد که خشک‌سالی در بسیاری از نقاط افغانستان در حال تبدیل شدن به یک امر عادی شده و بارندگی‌های شدید منجر به سیل و لغزش زمین می‌شود، عواقبی که نه تنها برای زندگی افغانستانی‌ها، بلکه برای توسعه اقتصادی، عدم مصئونیت غذایی و مهاجرت تاثیرات جدی خواهد داشت.

این در حالی است که براساس معلومات سازمان ملل، افغانستان کشوری است که کم‌ترین آمادگی را در برابر شوک‌های اقلیمی دارد و در ردیف ششم کشورهای دارای بیش‌ترین آسیب تهدیدهای اقلیمی در جهان قرار گرفته است.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر آنالنا بائربوک، وزیر خارجه آلمان تغییرات اقلیمی را «بزرگ‌ترین مشکل امنیتی» در سطح جهانی خواند. وی این اظهارات را در حالی مطرح کرد که برلین میزبان نمایندگان حدود ۴۰ کشور برای گفتگو در مورد تغییرات اقلیمی بود.

بائربوک: بحران اقلیم “بزرگ‌ترین مشکل امنیتی” جهان است

تغییرات اقلیمی؛ زمین در اثر گرما از شش «مرز تعادل» عبور خواهد کرد

افغانستان و تغییرات اقلیمی، از موضوعات کلیدی نشست رهبران گروه 20

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x