صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

توماس نیکلاسون: وضعیت مردم در افغانستان بدتر شده است

نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان، از وضعیت بد مردم در این کشور در بخش‌های آموزشی، سیاسی، کاری و وضع محدودیت‌های اجتماعی بر زنان و محروم کردن آن‌ها از حقوق اساسی‌شان، ابراز نگرانی کرده است.

نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان، از وضعیت بد مردم در این کشور در بخش‌های آموزشی، سیاسی، کاری و وضع محدودیت‌های اجتماعی بر زنان و محروم کردن آن‌ها از حقوق اساسی‌شان، ابراز نگرانی کرده است.

پیک‌آفتاب: توماس نیکلاسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان با سپری کردن یک هفته در کابل، روز گذشته نهم اکتبر، به بروکسل بازگشت و در رشته توییتی از وضعیت افغانستان ابراز نگرانی کرده و نگاشت: “وضعیت منابع انسانی هم‌چنان رو به وخامت است. نگرانی‌های عمده شامل عقب‌نشینی در حق زنان و دختران برای تحصیل، کار و مشارکت در زندگی اجتماعی و سیاسی، حقوق هزاره‌ها و سایر اقلیت‌ها و محدودیت‌های شدید آزادی بیان است”.

او نوشته که در جریان سفرش با شماری از مقام‌های سازمان ملل، نمایندگان اداره‌های بین‌المللی و سرپرست وزیران معارف، عدلیه و اطلاعات و فرهنگ طالبان دیدار کرده است.

توماس نیکلاسون از زمستان پیش‌رو هم در افغانستان هشدار داده و از روسیه، چین و سازمان هم‌کاری‌های اسلامی خواسته تا کمک‌های بشری را برای نیازمندان در افغانستان فراهم و راه امریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا را دنبال کنند.

نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان در گفتگو با کابل‌نیوز گفته که طالبان وعده‌های‌شان را برای جامعه جهانی و مردم افغانستان عملی نکرده‌اند. او تصریح کرده است: “طالبان قدرت را طوری گرفتند که می‌خواستند. آن‌ها به گونه مثال به تعهدات برای جامعه جهانی در بخش‌های مبارزه با تروریزم، احترام به حقوق بشر و پذیرش مسئولیت‌ها تحت منشور سازمان ملل، عمل نکرده‌اند.”

نگرانی از وضعیت بد بشری در آستانه زمستان در حالی مطرح می‌شود که براساس آمار سازمان ملل، در حال حاضر میان ۹۵ تا ۹۷ درصد مردم افغانستان با فقر دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

سازمان ملل: حدود شش میلیون تن در افغانستان با گرسنگی حاد مواجه خواهند شد

سازمان ملل روز چهارشنبه هفته گذشته، گفت که پس از حاکمیت دوباره طالبان، اقتصاد افغانستان سقوط قابل توجهی داشته و عواید ناخالص این کشور تا پنج میلیارد دالر زیان را متحمل شده است.

سازمان ملل: سقوط اقتصاد افغانستان «فاجعه‌بار» بود

نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان از طالبان خواسته تا در کنار توجه به مسایل بشری و اقتصای، جلو حملات تروریستی را بگیرند و عاملان آن‌را به پنجه قانون بسپارند.

توماس نیکلاسون از طالبان این درخواست را هم مطرح کرده که جلو هرگونه تهدید به سایر کشورها را نیز بگیرند.

طالبان تا هنوز در مورد اظهارات تازه فرستاده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان چیزی نگفته‌اند، اما سخنگویان آن در گذشته گفته بودند، اجازه نمی‌دهند که از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها استفاده شود.

اتحادیه اروپا بارها گفته که براساس معیارهایش، طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد، اما تاکید کرده که به تعامل متعهد است، زیرا یگانه راه برای باز نگه‌داشتن درب‌ها، گفتگوهاست.

نماینده ویژه این اتحادیه گفته است که به مصئونیت افغانستان نزد جهانیان متعهد است، اما او به جهان پیام داده که فرصت کم است و آن‌ها باید برای افغانستان اقدام‌های جدی را روی دست گیرند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر توماس نیکلاسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان گزارش اخیر ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر افغانستان را در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان ستود که در آن از عقب‌گرد در عرصه حقوق و آزادی‌های مردم به شدت انتقاد شده بود.

توماس نیکلاسون: واکنش طالبان به انتقادات سازمان ملل، «فاقد پشتوانه لازم» است

نیکلاسون به متقی: افغانستانی‌ها نباید به شکل دسته‌جمعی مجازات شوند

تاکید نیکلاسون به تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x