صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سازمان ملل: سقوط اقتصاد افغانستان «فاجعه‌بار» بود

سازمان ملل در گزارش تازه خود که روز گذشته نشر شده، گفته است که اقتصاد افغانستان پس از برگشت طالبان به قدرت، سقوط فاجعه‌باری داشته و بین ۹۵ تا ۹۷ درصد جمعیت افغانستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

سازمان ملل در گزارش تازه خود که روز گذشته نشر شده، گفته است که اقتصاد افغانستان پس از برگشت طالبان به قدرت، سقوط فاجعه‌باری داشته و بین ۹۵ تا ۹۷ درصد جمعیت افغانستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

پیک‌آفتاب: در این گزارش تصریح شده که اقتصاد افغانستان پیش از تسلط دوباره طالبان در ماه اگست سال گذشته نیز با تولید ناخالص داخلی حدود ۲۰ میلیارد دالر، بسیار کم‌وکوچک بود.

در پیوند به این مسئله، خبرگزاری فرانسه به نقل از کانی ویگناراجا، رئیس برنامه انکشافی سازمان ملل برای آسیا و اقیانوسیه گفته که به تولید ناخالص داخلی افغانستان در مدت یک‌سال در حدود پنج میلیارد دالر زیان رسیده است.

ویگناراجا هم‌چنین گفته که نرخ مواد غذایی در افغانستان از اگست سال گذشته، ۳۵ درصد افزایش یافته و افغانستانی‌ها تا 80 درصد عاید خود را صرف خریداری مواد غذایی و نفت می‌کنند.

در گزارش سازمان ملل هم‌چنین گفته شده که تا اواسط سال ۲۰۲۲، در افغانستان 700 هزار شغل از بین رفت، وظایفی که بیش‌تر زنان مصروف انجام آن بودند. حکومت طالبان تاکنون در مورد این گزارش تبصره نکرده است.

از سوی دیگر، بخش توسعه سازمان ملل در توییتی گفته است: “یک سال پیش UNDP پیش‌بینی کرد که 97 درصد از جمعیت افغانستان در فقر فرو خواهند رفت. امروز، نشریه جدید ما در مورد هزینه‌های تغییرات ناگهانی اجتماعی-اقتصادی از اگست 2021 گزارش می‌دهد. حمایت از معیشت و مشاغل ضروری است”.

این در نهاد در توییت دیگری گفته است: “وضعیت در افغانستان هم‌چنان نامطمئن و نامشخص است. حمایت از معیشت و مشاغل برای رسیدگی به بحران‌های اقتصادی در کشور ضروری است”.

از جانب دیگر؛ آخیم اشتاینر، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل در توییتی تصریح کرده است: “با گذشت یک سال از حضور مقامات فعلی در افغانستان، وضعیت در افغانستان هم‌چنان وخیم است. حمایت از مشاغل و معیشت با بازگرداندن بازارهای محلی و مشاغل کوچک برای راه‌اندازی مجدد اقتصاد مردم بسیار مهم است”.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر برنامه غذا و زراعت سازمان ملل (FAO) و برنامه جهانی غذا (WFP) روز ۲۱ سپتمبر، با نشر گزارشی گفته‌ بودند که قرار است تا ماه نوامبر سال جاری، حدود شش میلیون تن در افغانستان از رهگذر گرسنگی در وضعیت عاجل قرار گیرند.

سازمان ملل: حدود شش میلیون تن در افغانستان با گرسنگی حاد مواجه خواهند شد

مکرون: جهان نباید نسبت به قحطی در افغانستان دست به الاشه بنشیند

وزیر خارجه قطر: هیچ آینده روشنی پیش روی افغانستان تاکنون دیده نمی‌شود

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x