صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

یونان: 92 پناهجو به شمول افغانستانی‌ها را در حالی پیدا کردیم که نیمه‌برهنه بودند

مقام‌های دولت یونان گفته‌اند که ۹۲ پناهجو، به شمول شهروندان افغانستان، را در مرز میان ترکیه و یونان، در حالی پیدا کرده‌اند که تقریباً برهنه بوده و آثار کبودی در بدن‌شان دیده می‌شود.

مقام‌های دولت یونان گفته‌اند که ۹۲ پناهجو، به شمول شهروندان افغانستان، را در مرز میان ترکیه و یونان، در حالی پیدا کرده‌اند که تقریباً برهنه بوده و آثار کبودی در بدن‌شان دیده می‌شود.

پیک‌آفتاب: خبرگزاری فرانسه با نشر گزارشی به نقل از اداره مرزی اتحادیه اروپا (فرانتکس) گفته است که این اداره در حالی هویت این پناهجویان را تایید کرده که وزارت دولت یونان در امور حفاظت مدنی، آن‌را «تصویر غیرانسانی پناهجویان» عنوان کرده است.

مقام‌های این اداره گزارش داده‌اند که اکثر این پناهجویان شهروندان افغانستان و سوریه‌اند. به گفته این مقام‌ها، چنین استنباط می‌شود که این پناهجویان به زور از ترکیه به سوی یونان فرستاده شده باشند.

از سوی دیگر، انقره هرگونه مسئولیت‌پذیری در قبال این رویداد را رد کرده و اسماعیل چاتاقلی، معاون وزیر داخله ترکیه در توییتی از یونان خواسته است تا «تقلب و فریب‌کاری» را متوقف کند. او تصریح کرده است: “از آن‌جایی که نتوانستید یک مورد نقض حقوق بشر توسط ترکیه پیدا کنید، فقط به دنبال افشای تصویری از ظلم خود هستید که انگار ترکیه انجام داده است! وقت خود را صرف رعایت حقوق بشر کنید، نه برای دست‌کاری و عدم صداقت! بیایید، چیز مهمی نیست؛ فقط کمی متمدن باشید!”.

نوتیس میتاراچی، وزیر امور مهاجرت و پناهندگان یونان روز شنبه این رویداد را «شرم بر جبین مدنیت» عنوان کرد.

آتن همواره از سوی سازمان‌های غیرحکومتی و رسانه‌ها متهم شده است که در چندین مناسبت، تلاش کرده است تا پناهجویانی را که به گونه غیرقانونی وارد آن کشور می‌شوند، به ترکیه ردمرز کرده و گاهی از زور نیز کار می‌گیرد. اما مقام‌های یونانی این اتهامات را رد کرده‌اند.

کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در توییتی، گزارش‌ها و تصاویر این ۹۲ پناهجو را تکان‌دهنده خوانده و گفته است در این خصوص عمیقاً ناراحت شده است.

بکولا، سخنگوی دفتر فرانتکس در وارسا گفت که افسران این اداره با مقام‌های یونانی در فراهم‌آوری کمک‌های فوری به این پناهجویان هم‌کاری کردند.

او اضافه کرد که به افسران حقوق بنیادی این اداره در مورد نقض باالقوه حقوق بشری این پناهجویان نیز معلومات داده است.

ماه گذشته؛ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در جریان خطابه‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل، یونان را متهم کرد که تلاش دارد با «سیاست‌های سرکوب‌گرانه مهاجرتی»، دریای ارژه را به «گورستان» مبدل کند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهور ترکیه تهدید خود مبنی بر احتمال حمله نظامی به یونان را تکرار کرد، یونان پاسخ داد که آماده دفاع از حاکمیت ملی خود است.

اظهارات خشونت‌بار؛ اردوغان یونان را به حمله نظامی تهدید نمود

هشدار اردوغان به یونان: «ازمیر» را فراموش نکنید

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x