صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

حمدالله محب: طالبان دوام نمی‌آورند و اعتراضات زنان، دست‌آوردهای دوره جمهوریت است

حمدالله محب در صحبت با عرب نیوز گفته است اگر طالبان این‌گونه به شیوه خود ادامه دهند، برای مدت زیادی دوام نخواهد آورد. وی در قسمت دیگری از سخنان خود گفته است که اعتراضات پی‌هم زنان، نشانه‌هایی از ارزش‌ها و دست‌آوردهای دوره جمهوریت است.

حمدالله محب در صحبت با عرب نیوز گفته است اگر طالبان این‌گونه به شیوه خود ادامه دهند، برای مدت زیادی دوام نخواهد آورد. وی در قسمت دیگری از سخنان خود گفته است که اعتراضات پی‌هم زنان، نشانه‌هایی از ارزش‌ها و دست‌آوردهای دوره جمهوریت است.

پیک‌آفتاب: حمدالله محب، مشاور امنیت ملی حکومت پیشین در مصاحبه با عرب‌نیوز گفت: “سوال این است که بعد از سقوط طالبان به کدام سمت می‌رویم، جنگ داخلی یا تشکیل حکومت فراگیر.”

مشاور امنیت ملی حکومت پیشین در این مصاحبه تاکید کرده که برخی چهره‌ها در میان طالبان نیز باور دارند که رژیم‌شان با چنین رویکردی نمی‌توانند مدت زیادی دوام بیاورند و مایل به هم‌کاری و سازش با جامعه جهانی هستند.

محب افزوده است، سوال این است که پس از سقوط طالبان به کدام طرف می‌رویم، به سمتی که به یک جنگ داخلی بینجامد یا به سمتی که به تشکیل یک دولت بازتاب‌دهنده خواست همه افغانستانی‌ها منجر شود.

حمدالله محب تصریح کرده است که با گذشت هر روز در زیر حاکمیت طالبان، مردم سرخورده‌تر می‌شوند. او گفته که در نظام طالبان، ناامیدی عمومی از رژیم و سیاست‌های ظالمانه طالبان در حال افزایش است.

محب در این مصاحبه تصریح کرده، اگر ظلم این‌گونه بالای مردم افغانستان ادامه پیدا کند، من مطمئن‌ام که توده‌‌ها در افغانستان بسیج می‌شوند و به این ظلم نقطه پایان می‌گذارند.

محب در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفته است: “من فکر می‌کنم که طالبان مذاکرات را به خوبی انجام دادند. آن‌ها با همه احزاب از جمله قطری‌ها و پاکستانی‌ها بازی کردند. من فکر می‌کنم آن‌ها از امریکایی‌ها استفاده کردند، آن‌ها در مذاکرات به خوبی از همه طرف‌ها استفاده کردند و سپس این تلاش جهانی برای ایجاد این فضا برای طالبان که برای مدت طولانی منفرد بودند، وجود داشت. بنابراین، آن‌ها از فضا استفاده کردند و فکر می‌کنم بسیاری از کشورها فریب آن را خوردند”.

حمدالله محب در بخشی دیگر گفته است، زمانی که طالبان به قدرت رسیدند، هرگز قصد نداشتند به وعده‌های خود عمل کنند. او گفته که ما معتقدیم که آن‌ها هرگز قصد نداشتند به هیچ یک از وعده‌هایی که به جامعه جهانی و افغانستانی‌ها داده بودند، عمل کنند.

مشاور امنیت ملی حکومت پیشین گفته است که به باور او، ایالات متحده، قطر و پاکستان، همگی در سقوط جمهوری و احیای طالبان مقصر اند.

محب در این مصاحبه گفته است که اسلام‌آباد در حمایت از طالبان به شدت اشتباه محاسباتی کرده است و تهدید ناشی از شاخه‌های پاکستانی این گروه را تشخیص نمی‌دهد.

مشاور امنیت ملی حکومت پیشین، اعتراضات پی‌هم در برابر طالبان و به ویژه اعترضات زنان را نشانه‌هایی از ارزش‌ها و دست‌آوردهایی خواند که در نظام جمهوری به دست آمده‌اند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر حمدالله محب در یک گفتگو با شبکه «پادبین» گفته بود که تمامی تصمیم‌ها در مورد افغانستان در بیرون گرفته می‌شد. او افزوده بود که حکومت اشرف غنی، نقشی در سقوط نداشت.

حمدالله محب: ما شکاف‌هایی داشتیم که همه چیز در آن غرق می‌شد

حمدالله محب: فساد ما سیستم را از هم پاشاند

غنی: محب ترسیده بود، فرار کردیم

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x