صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

ترکیه: برای افغانستانی‌های که به کشور برگردند، زمینه کار فراهم می‌کنیم

ترکیه می‌گوید که جمعیت هلال احمر آن کشور برای کار با آن عده از افغانستانی‌های کمک می‌کند که به خواست خودشان و به صورت داوطلبانه به افغانستان باز می‌گردند.

ترکیه می‌گوید که جمعیت هلال احمر آن کشور برای کار با آن عده از افغانستانی‌های کمک می‌کند که به خواست خودشان و به صورت داوطلبانه به افغانستان باز می‌گردند.

پیک‌آفتاب: خبرگزاری انادولوی ترکیه با نشر گزارشی می‌گوید که مقام‌های این کشور انتظار دارند تا به این ترتیب، شمار ورود پناهجویان غیرقانونی افغانستانی که کشور خود را به دنبال حاکمیت دوباره طالبان، بنابر دلایل اقتصادی یا اجتماعی ترک کرده و به ترکیه پناه برده‌اند، کاهش یابد.

در گزارش آمده است که جمعیت هلال احمر ترکیه با آن عده از افغانستانی‌های کمک می‌کند که می‌خواهند کسب‌وکاری را در افغانستان آغاز نمایند.

به گفته این جمعیت، در میان بازگشت کننده‌های داوطلب به افغانستان، خیاط‌ها، دکان‌داران، فلزکاران، سلمان‌ها و شمار دیگری شامل‌اند.

براساس گزارش سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی پناهجویی، در جریان سال گذشته صدها تن از شهروندان افغانستان جبراً از ترکیه اخراج شده‌اند.

بسیاری از این افغانستانی‌ها، از طریق راه‌های خطرناک خود را به ترکیه رسانده‌اند تا بتوانند از آن‌جا وارد کشورهای اروپایی شوند.

از سوی دیگر، دولت ترکیه 65 شرکت کوچک را در افغانستان ایجاد کرده است که در نتیجه برای هزاران تن از شهروندان افغانستان، زمینه درآمد مالی فراهم شده است.

ترکیه پس از آن روند اخراج افغانستانی‌های بی اسناد را شدت بخشید که مخالفان سیاسی حکومت ترکیه بر پالیسی‌های مهاجرت حکومت انتقاد کردند. مقام‌های ترکیه می‌گویند که پس از برنامه جمعیت هلا احمر این کشور، برای کمک در بخش پروژه‌های حمایتی از کسبه‌کاران در افغانستان، مهاجرت افغانستانی‌ها کاهش یافته است.

به گفته این جمعیت، با آن عده از افغانستانی‌های کمک می‌شود که ثابت کنند به صورت داوطلبانه از ترکیه به افغانستان بازگشته‌اند.

فریداحمد ضیا، رئیس جمعیت هلال احمر ترکیه در افغانستان می‌گوید که تاکنون 65 شرکت کوچک را در افغانستان ایجاد کرده‌اند که در نتیجه برای هزاران تن از مردم افغانستان، زمینه درآمد مالی فراهم شده و آن‌ها با کار در این شرکت‌ها به اقتصاد خانواده خود کمک می‌کنند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x