صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

وزارت خارجه امریکا: افرادی که در سرکوب زنان در افغانستان دست دارند، تحریم می‌شوند

وزیر خارجه امریکا می‌گوید که ایالات متحده در صدد تحریم افرادی است که در سرکوب زنان و دختران در افغانستان دست دارند. رینا امیری نیز در واکنش به این موضوع گفته است که یگانه راه مشروعیت جهانی طالبان، رعایت حقوق مردم افغانستان و به ویژه حق تحصیل دختران است.

وزیر خارجه امریکا می‌گوید که ایالات متحده در صدد تحریم افرادی است که در سرکوب زنان و دختران در افغانستان دست دارند. رینا امیری نیز در واکنش به این موضوع گفته است که یگانه راه مشروعیت جهانی طالبان، رعایت حقوق مردم افغانستان و به ویژه حق تحصیل دختران است.

پیک‌آفتاب: آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا بامداد امروز 12 اکتبر، با نشر توییتی می‌گوید که ایالات متحده برای تحریم افرادی که در سرکوب زنان و دختران در افغانستان دست دارند، اقدام می‌کند.

بلینکن در ادامه گفته است: “ما هم‌چنان بر طالبان و دیگران فشار می‌آوریم تا به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی از جمله حق تحصیل همه مردم افغانستان به ویژه زنان و دختران، احترام بگذارند.”

رینا امیری، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای زنان و حقوق بشر افغانستان نیز با بازنشر توییت آنتونی بلینکن، گفته است: “طالبان باید توجه داشته باشند که هیچ راهی برای حرکت رو به جلو و تبدیل شدن به عضو مشروع جامعه جهانی، بدون رعایت حقوق همه مردم افغانستان به ویژه حقوق دختران برای تحصیل، وجود ندارد. این پایه و اساس هر پیش‌رفت در افغانستان است.”

امیری هم‌چنان در توییت دیگری به مناسبت 11 اکتبر، روز جهانی دختر گفته است: “در روز جهانی دختر، جهان در کنار دختران شجاع افغانستان ایستاده است که آینده‌شان را ربوده‌اند. این فقط یک باخت برای دختران نیست، بلکه برای کشور و جهان است. توان‌مند سازی آن‌ها پایه اصلی یک افغانستان خودکفا و باثبات است.”

مجمع عمومی سازمان ملل روز 19 دسمبر سال 2011، با تصویب قطع‌نامه‌ای؛ 11 اکتبر را روز جهانی دختر اعلام کرد تا توجه جهان را به لزوم پرداختن به چالش‌هایی که دختران با آن روبه‌رو اند، متمرکز گردد.

این در حالی مطرح می‌شود که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل روز گذشته 11 اکتبر، بار دیگر از محرومیت دختران بالاتر از صنف ششم از مکتب در افغانستان، ابراز نگرانی کرده است. وی در توییتی به مناسبت روز جهانی دختر، از طالبان خواست تا اجازه دهند دختران به مکتب بروند.

روز جهانی دختر؛ گوترش: از طالبان می‌خواهم دروازه‌های مکتب ها را به روی دختران باز کنند

این در حالی است که رینا امیری، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا روز نهم میزان، در واکنش به رفتار خشونت‌آمیز طالبان با معترضین که پس از حمله تروریستی بر مرکز آموزشی کاج، در جاده‌های غرب کابل راهپیمایی کرده بودند؛ گفته بود که خشونت در برابر معترضان نشان می‌دهد که طالبان ضعیف‌اند.

رینا امیری: خشونت در برابر معترضان نشان می‌دهد که طالبان ضعیف‌اند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x