صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

رهبر برکنار شده کودتای نظامی بورکینافاسو از کشورش خارج شد

پاول هنری دمیبا،‌ رهبر کودتای بورکینافاسو که دو روز قبل توسط سایر نظامیان از قدرت برکنار شد،‌ روز گذشته دوم اکتبر، کشورش را به قصد جمهوری توگو ترک کرد.

پاول هنری دمیبا،‌ رهبر کودتای بورکینافاسو که دو روز قبل توسط سایر نظامیان از قدرت برکنار شد،‌ روز گذشته دوم اکتبر، کشورش را به قصد جمهوری توگو ترک کرد.

پیک‌آفتاب: در همین حال، رهبران کودتای تازه به قدرت رسیده، از شهروندان آن کشور خواستند تا از غارت و خراب‌کاری اجتناب کنند.

دو دیپلمات که به دلیل حساسیت موضوع نخواستند نام‌های‌شان در گزارش ذکر شود به اسوشیتید پرس تایید کردند که دمیبا کشورش را ترک کرد. با آن هم تا حالا مشخص نشده است که آیا جمهوری توگو مقصد نهایی رهبر برکنار شده نظامی بورکینافاسو است یا خیر؟

جمهوری توگو با سه کشور از سمت غرب با گانا،‌ از شرق با بنین و از سمت شمال با بورکینافاسو هم مرز است.

رهبران مذهبی که میان جناح‌های مختلف وساطت می‌کردند، اوایل روز یک‌شنبه به وقت محلی گفتند که دمیبا به شرطی استعفای خود را ارایه می‌کند که شرایط امنیتی و سایر خواست‌هایش برآورده شود.

دمیبا از ابراهیم تراوری،‌ رهبر جدید کودتای نظامی بورکینافاسو، خواسته است که نه تنها وی را مورد پیگرد قرار ندهد، بلکه به تعهداتی احترام بگذارد که او قبلاً به کشور‌های غرب افریقا داده است.

دمیبا که روز جمعه از قدرت برکنار شد، هم‌چنین توافق کرده بود که در سال ۲۰۲۴ میلادی، انتخابات را در بورکینافاسو برگزار کند.

یکی از نمایندگان کودتاچیان، از طریق تلویزیون دولتی آن کشور اعلام کرد که ابراهیم تراوری، رهبر نظامی کودتاچیان، به صورت رسمی به حیث رئیس دولت آن کشور معرفی شده است.

در سال روان میلادی،‌ این دومین کودتای نظامی در این کشور غرب افریقا می‌باشد. دمیبا در ماه جنوری، از طریق یک کودتای نظامی قدرت را به دست گرفته بود. کودتای نظامی ماه جنوری، ترس و نگرانی را به وجود آورد که توجه از مقابله با شورشیان اسلام‌گرا احتمالاً به سمت هرج‌ومرج سیاسی تمرکز کند.

در اثر خشونت و حملات شورشیان اسلام‌گرا در بورکینافاسو، هزاران تن در آن کشور کشته و دو میلیون تن مجبور به ترک خانه‌های‌شان شدند.

پس از کودتای نظامی روز جمعه،‌ ناآرامی‌ها در واگادوگو، پایتخت بورکینافاسو رخ داد. شماری از حامیان تراوری به سفارت فرانسه و سایر ساحات مربوط به فرانسه به این باور حمله کردند که فرانسه به دمیبا پناه داده است.

این کشور غرب افریقا که قبلاً تحت حمایت فرانسه بود، به مرکز خشونت‌های گروه‌های وابسته با القاعده و گروه دولت اسلامی (داعش) تبدیل شده است.

این گروه‌ها ابتدا در سال ۲۰۱۲ در کشور همسایه، مالی؛ به فعالیت ‌آغاز کردند و سپس فعالیت‌های خود را به کشورهای دیگر گسترش دادند.

کشورهای مالی، چاد و گینه همه از سال ۲۰۲۰ به این‌سو شاهد کودتا‌ها بوده‌اند و نگرانی را نسبت به برگشت به حکومت‌های نظامی در منطقه‌ای که در دهه گذشته پیش‌رفت‌های چشم‌گیری در راستای دموکراسی داشتند، افزایش داده است.

این در حالی مطرح می‌شود که بر اساس گزارش‌ها، در اثر یک انفجار قوی روز ۲۱ فبروری، در نزدیکی یک معدن طلا در جنوب غرب بورکینافاسو، ۵۹ تن کشته و بیش از ۱۰۰ تن دیگر زخمی شدند.

انفجار در بورکینافاسو، 59 کشته و بیش از 100 زخمی برجای گذاشت

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x