صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

تاجیکستان: افغانستان تختهِ خیز بنیادگرایی است

تاجیکستان با ابراز نگرانی از وضعیت امنیتی افغانستان، ادعا کرده است که این کشور در حال مبدل شدن به پناهگاه تروریستان است.

تاجیکستان با ابراز نگرانی از وضعیت امنیتی افغانستان، ادعا کرده است که این کشور در حال مبدل شدن به پناهگاه تروریستان است.

پیک‌آفتاب: سراج‌الدین مهرالدین، وزیر خارجه تاجیکستان روز گذشته 25 سپتمبر، در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: “افغانستان به سرعت به پناهگاه تروریست‌ها و تختهِ خیز به گسترش افکار بنیادگرایانه طالبان در منطقه مبدل می‌شود. افزون بر این، ما شاهد کار سیستماتیک هستیم که بر بنیاد آن به شمول شهروندان کشورهای آسیای‌مرکزی، جنگجویان خارجی به شمال افغانستان انتقال داده می‌شوند که هدف آن ایجاد بستر تازه تنش‌ها در نزدیکی مرزهای ما می‌باشد.”

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان امروز دوشنبه چهارم میزان، به رسانه‌ها گفت که اجازه نخواهند داد تا از خاک افغانستان بر ضد کشور دیگری استفاده صورت گیرد.

او در این خصوص تصریح کرده است: “ما این را رد می‌کنیم که خدای ناخواسته کدام گروه تروریستی در افغانستان جا می‌گیرد و یا از خاک افغانستان بر ضد کسی استفاد خواهد شد. ما این اطمینان را دادیم. این نگرانی تاجیکستان بی‌جاست. آنان باید در این رابطه فکر کنند و نگرانی‌شان را از نزدیک با ما شریک سازند.”

وزیر خارجه تاجیکستان هم‌چنان طالبان را متهم کرد که خواست کشورهای منطقه و جامعه جهانی را در رابطه به ایجاد یک حکومت همه‌شمول نادیده گرفته‌اند.

در همین حال، جبهه مقاومت نیز روز گذشته سوم میزان، با نشر خبرنامه‌ای ادعا کرده است که طالبان 16 گروه تروریسی خارجی را به شمال افغانستان انتقال داده‌اند.

در این خبرنامه آمده است، این معلومات را یک منبع آگاه با آنان شریک ساخته و افزوده است که این گروه‌های تروریستی نخست به کابل، سپس به بغلان، قندز و بدخشان انتقال داده شده‌اند.

از سوی دیگر؛ فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی از طالبان خواسته است که اجازه ندهند تا افغانستان به مرکز تروریست‌ها مبدل شود.

فرحان روز گذشته به مجمع عمومی سازمان ملل گفت: “برای جلوگیری از مبدل شدن افغانستان به مرکز تروریست‌ها، نیاز است تا تمامی کشورها با هم هم‌کاری کنند.”

شهباز شریف، نسخت وزیر پاکستان نیز روز جمعه به مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود، آنان و جامعه جهانی از تهدید گروه‌های تروریستی در افغانستان نگران اند.

شهباز شریف: در خصوص تهدیدات گروه‌های تروریستی از افغانستان، هم‌راه با جامعه جهانی نگرانیم

نخست وزیر پاکستان ادعا کرد که برخی گروه‌های تروریستی در افغانستان مستقر اند و به گفته وی، طالبان باید با جدیت در برابر آنان اقدام کنند.

از زمانی‌که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا اعلام کرد که ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده در حمله هواپیمای بدون‌سرنشین امریکا در کابل کشته شد، نگرانی‌ها بر این است که افغانستان بار دیگر به پناه‌گاه امن گروه‌های تروریستی مبدل خواهد شد، اما طالبان بارها به جامعه جهانی اطمینان داده‌اند که چنین نخواهد شد. با این وجود نگرانی جامعه جهانی و کشورهای منطقه هم‌چنان پابرجاست.

جو بایدن: ایمن الظواهری در کابل به دستور من به قتل رسید

این در حالی است که پیشتر روسیه گفته بود که افزایش گروه‌های تروریستی در افغانستان، امنیت آسیای‌میانه را مختل ساخته است. این کشور گفته بود که وضعیت افغانستان برای آسیای‌میانه، مایه نگرانی جدی است.

روسیه: افزایش گروه‌های تروریستی در افغانستان، امنیت آسیای‌میانه را با چالش جدی روبه‌رو کرده است

روسیه نگران فعالیت رو به گسترش گروه‌های تروریستی در افغانستان

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x