صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

رئیسی در نشست یونسکو علیه سند 2030 صحبت کرد

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران که در نیویارک به سر می‌برد، در یک سخنرانی در نشست یونسکو، علیه سند تحول آموزشی این سازمان معروف به «سند ۲۰۳۰» سخنرانی کرد و آن‌را دارای «رویکردهای سکولار» دانست.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران که در نیویارک به سر می‌برد، در یک سخنرانی در نشست یونسکو، علیه سند تحول آموزشی این سازمان معروف به «سند ۲۰۳۰» سخنرانی کرد و آن‌را دارای «رویکردهای سکولار» دانست.

پیک‌آفتاب: ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران بعد ازظهر روز گذشته 19 سپتمبر، در نشست تحول آموزشی یونسکو در نیویارک، از «تهاجم فرهنگی» سخن گفت و از نهادهای بین‌المللی خواست «به حق حاکمیت فرهنگی و تربیتی کشورها» احترام بگذارند.

او افزود: “جمهوری اسلامی ایران بر این اساس، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش خود را با ابتنا به فلسفه تربیت ایرانی-اسلامی و بدون اتکا به رویکردهای تک‌بعدی سکولارِ موجود در سند ۲۰۳۰ تدوین کرده است”.

ابراهیم رئیسی که به عنوان رئیس‌ جمهور ایران، ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی در ایران را برعهده دارد، ماه سنبله سال گذشته کمی پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری، مصوبه این شورا برای «لغو اجرای سند ۲۰۳۰» ابلاغ کرد.

سند ۲۰۳۰، دست‌آورد نشست رهبران کشورها، نمایندگان نهادهای تخصصی سازمان ملل و فعالان جامعه مدنی در سپتمبر سال ۲۰۱۵ است که شامل ۱۷هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه است که نقشه راه جامعه بین‌المللی را در زمینه توسعه پایدار برای سال ۲۰۳۰ ترسیم می‌کند.

آموزش محیط زیست، برابری جنسیتی و فرصت‌های برابر اجتماعی برای زنان و مردان، حقوق بشر، رفع تبعیض از اقلیت‌ها، احترام به تنوع فرهنگی و ترویج آموزش بین فرهنگی، کنار گذاشتن گفتمان هویتی بسته، تربیت نسل جدید با نگاه شهروند جهانی، فرهنگ صلح و عدم خشونت، از اهداف این سند است.

علی خامنه‌ای، رهبر ایران سال 1398 در یک سخنرانی با این سند مخالفت کرد و مدعی شد که این سند بین‌المللی، «سبک زندگی معیوب و ویران‌گر و فاسد غربی» را ترویج می‌کند.

او هم‌چنین مدعی تلاش «دشمن» برای «نفوذ» در آموزش و پرورش ایران از طریق سند ۲۰۳۰ یونسکو شد.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x