صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

معترضین در شهر هانوفر: حمله به مرکز آموزشی کاج، مصداق بارز نسل‌کشی هزاره‌ها است

جمعی از افغانستانی‌های مقیم شهر هانوفر آلمان با برگزاری همایش اعتراضی، حمله به مرکز آموزشی کاج در غرب کابل را مصداق بارز نسل‌کشی هزاره‌ها عنوان کرده و از دولت آلمان خواستند تا نسل‌کشی هزاره‌ها را به رسمیت بشناسد.

جمعی از افغانستانی‌های مقیم شهر هانوفر آلمان با برگزاری همایش اعتراضی، حمله به مرکز آموزشی کاج در غرب کابل را مصداق بارز نسل‌کشی هزاره‌ها عنوان کرده و از دولت آلمان خواستند تا نسل‌کشی هزاره‌ها را به رسمیت بشناسد.

پیک‌آفتاب: جمعی از مهاجرین افغانستانی مقیم شهر هانوفر آلمان روز گذشته دوم اکتبر، همایش اعتراضی را درباره نسل‌کشی و کشتار سیستماتیک و هدف‌مند هزاره‌ها در افغانستان برگزار کردند.

در این همایش، اشتراک‌کنندگان ضمن ابراز انزجار و محکومیت وقایع اخیر در شهر کابل، حمله انتحاری به مرکز آموزشی کاج در غرب کابل را مصداق بارز نسل‌کشی‌ هزاره‌ها عنوان کردند.

اشتراک کنندگان این همایش از مجامع و سازمان‌های بین‌المللی به ویژه دولت آلمان و اتحادیه اروپا خواستند تا به حملات سیستماتیک علیه هزاره‌ها در افغانستان واکنش نشان داده و نسل‌کشی هزاره‌ها را به رسیمت بشناسند.

در قطع‌نامه صادر شده این همایش، برگزار کنندگان این همایش از دولت آلمان خواستند که صدای مردم هزاره را شنیده و طالبان را با استفاده از راه‌های دیپلماتیک به قبول مسئولیت‌های‌شان در قبال امنیت مردم هزاره وادار سازند.

در بخشی از قطع‌نامه آمده است: “از نهادهای بین‌المللی به ویژه سازمان ملل، اتحادیه اروپا و سازمان عفو بین‌الملل تقاضا می‌کنیم تا با توجه به کنوانسیون جلوگیری و مجازات نسل‌کشی، ضمن به رسمیت شناختن موضوع  تداوم نسل‌کشی مردم هزاره در افغانستان، این موضوع را با کشورها و گروه‌های متهم در این جنایت مورد پیگیری و بررسی دقیق قرار داده، فیصله‌های لازم را در مورد جلوگیری از جنوساید قوم هزاره به عمل آورند.”

در ختم این همایش اعتراضی، برای یادبود حوادث خونین‌بار اخیر در شهر کابل محفل شمع‌افروزی برگزار گردید.

این درحالی است که حوالی ساعت 7:30 صبح روز جمعه هشتم میزان، مهاجم انتحاری به مرکز آموزشی «کاج» در غرب کابل حمله کرده که در نتیجه براساس آخرین آمار ارئه شده از سوی یوناما، 43 تن کشته و 83 تن دیگر زخمی شده است.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x