صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

واکنش‌های جهانی به حمله تروریستی بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل

حوالی ساعت 7:30 صبح روز گذشته هشتم میزان، انفجار مهیبی در مرکز آموزشی کاج در دشت‌برچی از مربوطات حوزه سیزدهم شهر کابل رخ داد. در این انفجار بنا به گزارش‌ها، 23 دانش‌آموز کشته و 35 تن دیگر زخمی شده‌اند. این حمله واکنش‌های جهانی را به هم‌راه داشت و تعدادی آن را نسل‌کشی دانسته‌اند.

حوالی ساعت 7:30 صبح روز گذشته هشتم میزان، انفجار مهیبی در مرکز آموزشی کاج در دشت‌برچی از مربوطات حوزه سیزدهم شهر کابل رخ داد. در این انفجار بنا به گزارش‌ها، 23 دانش‌آموز کشته و 35 تن دیگر زخمی شده‌اند. این حمله واکنش‌های جهانی را به هم‌راه داشت و تعدادی آن را نسل‌کشی دانسته‌اند.

پیک‌آفتاب: دیده‌بان حقوق بشر به دنبال حمله روز گذشته در غرب کابل، از طالبان شدیداً انتقاد کرده که به این‌گونه حملات پاسخ جدی نمی‌دهند.

این نهاد در توییتی نگاشته است: “بر اثر انفجار انتحاری در یک نهاد آموزشی در کابل، دست‌کم 19 تن کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند. بسیاری از کسانی‌که در این منطقه زندگی می‌کنند، از اعضای جامعه هزاره هستند. این انفجار بار دیگر نشان می‌دهد که چگونه طالبان در حفاظت از اقلیت‌ها در افغانستان ناکام اند”.

هدر بار، مسئول بخش زنان در دیدبان حقوق بشر، این حمله را وحشت‌ناک و تکان‌دهنده عنوان کرد و از مقام‌های طالبان خواست تا برای امنیت هزاره‌ها هر گونه تلاش کنند. او در این خصوص تصریح کرده است: “این مسئله وجود دارد که طالبان چگونه با چنین حملات برخورد می‌کنند. به نظر می‌رسد که آن‌ها عمل‌کرد مناسب برای چنین رویدادها و فراهم کردن امنیت برای اقلیت هزاره‌ها نداشته‌اند و نتوانسته‌اند برای کسانی‌که قربانی این گونه حملات می‌شوند، کمک فراهم کنند.”

از جانب دیگر؛ ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل برای حقوق بشر افغانستان با نشر توییتی گفته است: “من حمله وحشت‌ناک امروز بر اکادمی کاج در دشت برچی را محکوم می‌کنم. تکرار حمله داعش در 2018 در عین مکان. حملات به مراکز آموزشی هزاره‌ها و شیعه‌ها باید پایان یابد. حملات به آینده افغانستان باید پایان یابد، جرایم جنگی باید متوقف شوند و حساب‌دهی باید صورت گیرد.”

حمله روز گذشته، هنگامی رخ داد که حدود 400 تن از دانش‌آموزان در مرکز آموزشی «کاج» حضور داشتند. دفتر هیئت معاونت سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) این رویداد را به شدت نکوهش کرده است.

یوناما در توییتی گفته است: “در بحبوحه وخامت امنیتی در افغانستان، کابل امروز با انفجار دیگری روبه‌رو شد. تلفات غیرنظامیان زیادی در حمله بی‌رحمانه به یک مرکز آموزشی در منطقه‌ای با اکثریت هزاره و شیعه. خانواده سازمان ملل این خشم را محکوم می‌کند و تسلیت عمیق خود را به همه عزاداران ابراز می‌دارد”.

از سوی دیگر؛ کرن دیکر، شارژدافیر سفارت امریکا برای افغانستان نیز با نکوهش کردن این حمله گفته که هدف قرار دادن اتاق پُر از دانش‌آموزان شرم‌آ‌ور است.

او در توییتی گفته است: “ایالات متحده حمله امروز را که در مرکز عالی آموزشی کاج رخ داد، به شدت محکوم می‌کند. هدف قرار دادن صنف درسی پُر از دانش‌آموزان که مصروف امتحان باشند، یک عمل شرم‌آور است. همه دانش‌آموزان باید بتوانند تا در یک فضای آرام و بدون ترس و هراس به تحصیل خود دامه دهند”.

در خصوص این حمله وحشت‌ناک؛ مقتدی صدر، رهبر شعیان عراق نیز در توییتی گفته است: “من از نجف اشرف طالبان را مسئول انفجارهایی می‌دانم که برادران شیعه را در افغانستان هدف قرار داده و بعید نیست در آینده برادران سنی میانه‌رو افغانستانی که هم‌عقیده با طالبان نیستند، هدف قرار بگیرند.”

صدر در ادامه پرسیده است: “کدام دولت نمی‌تواند از ملتش محفاظت کند؟ یا کدام دولت است که فقط تماشاگر انفجارهای هفتگی‌ست که شیعیان را هدف قرار می‌دهد؟ دولت طالبان است.”

از جانب دیگر؛ حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران برای افغانستان گفته که کشورش به دنبال حمله روز گذشته آماده کمک با افغانستانی‌هاست.

او در توییتی نگاشته است: “افغانستان عزیز بار دیگر داغدار جنایتی که مزدوران استکبار و مدعیان دروغین حقوق زنان آن را رقم زده اند ، گردیده است. جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدید جنایت هولناک مرکز آموزشی کاج که موجب شهادت جمع زیادی از فرزندان آن آب و خاک گردید، تمامی مساعی خود را جهت مداوای مجروحین صورت خواهد داد”.

افزون بر موارد بالا، سفارت ایران در کابل در توییتی این حمله را شدیداً محکوم نموده و گفته است: “سفارت جمهوری اسلامی ایران وقوع حادثه ددمنشانه و تروریستی در غرب کابل که منجر به شهادت و جراحت شماری از مردم بی گناه به ویژه دختران و پسران دانش آموز افغانستانی گردید را شدیدأ محکوم نموده و مراتب تسلیت خود را به بازماندگان این حادثه جانسوز اعلام می‌نماید”.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر امریکا در سازمان ملل نیز حمله روز گذشته را محکوم کرده و در توییتی نگاشته است: “آن‌ها دانش‌آموز بودند که بسیاری از آن‌ها دختران جوان بودند. آن‌ها امتحان می‌دادند و برای آینده‌ای روشن‌تر و افغانستان قوی‌تر تلاش می‌کردند. این یک عمل هولناک، بزدلانه و شرم‌آور است”.

توماس وست، فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان نیز در توییتی گفته است: “دیدن یک حمله دیگر بر دختران دانش‌آموز هزاره و دیدن تلفات و جراحات زیاد مایه دل‌شکستگی است. حمله بر دانش‌آموزان معصوم هیچ توجیه ندارد. مراتب تسلیت عمیق خود را به قربانیان و عزیزان‌شان عرض می‌دارم”.

شورای امنیت سازمان ملل می‌گوید از پی‌آمدهای جدی حمله به اماکن آموزشی و امنیت دانش‌آموزان در افغانستان عمیقاً نگران است. اعضای این شورا روز شنبه با نشر اعلامیه‌ای علاوه بر ابراز هم‌دردی با خانواده‌های قربانیان حمله به مرکز آموزشی کاج در کابل، آن‌را با «شدیدترین الفاظ» محکوم کردند.

افزون بر موارد بالا، رهبران ارشد جنبش تحفظ پشتون‌ها در پاکستان، به حمله خون‌بار روز جمعه بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل واکنش نشان دادند.

منظور پشتین با اشاره به این حمله گفته است: “هنوز جنگ در افغانستان به پایان نرسیده است”. محسن داور نیز در توییتی به زبان فارسی این حمله را «جنایت ضد بشری» خوانده است.

مقام‌های طالبان از حمله روز جمعه، به عنوان جنایت یاد کرده و گفته‌اند که گروه دولت اسلامی معروف به داعش، این رویداد را انجام داده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان روز گذشته با نشر توییتی گفت: “امارت اسلامی افغانستان حمله امروز بریک مرکز آموزشی (کورس کاج) درحوزه سیزدهم شهرکابل را وحشت بزرگ می‌داند و آن را شدیدا تقبیح می‌نماید. با خانواده‌های قربانیان تأثیرات عمیق و غمشریکی خود را شریک می‌سازد. در راستای دریافت و مجازات عاملین جنایتکار این رویداد اقدامات لازم صورت می‌گیرد.”

کابل در یک هفته اخیر حداقل شاهد چهار رویداد مرگ‌بار بود که مسئولیت بسیاری از آن‌ها را داعش پذیرفت. آگاهان نظامی به این باور اند که در حال حاضر حدود ۲۳ گروه تروریستی در افغانستان فعال اند و به هراس‌افگنی در این کشور ادامه می‌دهند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x