صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

پولیس‌های زن در فراه: طالبان بدون دلیل ما را از کار اخراج کردند

برخی از پولیس‌های زن در ولایت فراه می‌گویند که طالبان آنان را بدون دلیل از وظایف‌شان برکنار کرده‌اند و اکنون با مشکلات اقتصادی روبه‌رو اند.

برخی از پولیس‌های زن در ولایت فراه می‌گویند که طالبان آنان را بدون دلیل از وظایف‌شان برکنار کرده‌اند و اکنون با مشکلات اقتصادی روبه‌رو اند.

پیک‌آفتاب: پولیس‌های زن در ولایت فراه می‌گویند که طالبان آنان را بدون دلیل از وظایف‌شان برکنار کرده‌اند و آن‌ها اکنون با مشکلات اقتصادی روبه‌رو اند.

مریم یکی از این پولیس‌ها است که اکنون با مشکلات اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کند. مریم ۲۸‌ ساله، یک‌جا با شوهر ۳۲ ساله‌اش، شش سال در صفوف نیروهای امنیتی در حکومت مخلوع افغانستان در قوماندانی امنیه فراه وظیفه اجرا کردند.

او به رادیو آزادی گفت که پس از سقوط نظام جمهوریت و بازگشت مجدد طالبان به قدرت در افغانستان در 15 اگست سال گذشته، طالبان دیگر به او اجازه ندادند که به وظیفه‌اش برگردد: “در حکومت پیشین با پولیس کار می‌کردم، از روزی که طالبان آمده، بی‌کار و بی‌سرنوشت هستم.”

او گفت که شوهر‌ش چند سال قبل در جنگ با طالبان در ولسوالی پشت‌رود فراه کشته شد و اکنون در وضعیت بد اقتصادی قرار دارد که حتا شب‌ها با دو کودک قد و نیم‌قد‌ش گرسنه می‌خوابند: “فرزندانم در حالت بدی قرار دارد که حتا پیسه نیست که برای‌شان غذا بگیرم. قبلاً شوهرم هم با ما در پولیس بود، اما دو سال می‌شود که او هم کشته شده، ما بدبخت و بیچاره هستیم.”

او خواست‌اش را از طالبان این‌گونه مطرح می‌کند: “ما می‌خواهیم که به خانم‌ها کار یا وظیفه پیدا شود تا کار کنیم که برای فرزندان خود نان پیدا کنیم.”

یک زن دیگر که قبلاً در صفوف نیروهای امنیتی حکومت پیشین کار می‌کرد و نخواست نام و صدایش در گزارش گرفته شود، گفت که از ترس طالبان، با خانواده‌اش یک‌جا ولایت فراه را ترک کرده است.

در این حال مرضیه نورزی، فعال حقوق زن در فراه به رادیو آزادی گفت که جامعه نیاز اساسی به پولیس زن دارد که اکنون در فراه، زنان پولیس خانه‌نشین شده هستند. او تصریح نموده است: “با کمال تاسف با آمدن امارت اسلامی بسیاری از خانم‌ها خانه‌نشین شده‌اند که از جمله خانم‌های پولیس می‌باشد. خانم‌های پولیس در هر رژیم و هر حکومت، هر تحول که بیاید، نیاز اساسی جامعه است. به هر شرایط؛ در بخش استخبارات، پولیس، اردو، عدلی و قضایی نیاز به خانم‌های پولیس می‌باشد که نباید این خانم‌ها بازنشسته شوند که باید در این موضوع توجه جدی کند، امارت اسلامی دوباره خانم‌های پولیس را بخواهد و باید تمام حقوق مالی و معنوی‌شان در نظر گرفته شود.”

به اساس معلومات مقام‌های امنیتی فراه در نظام مخلوع افغانستان، قبلاً بیش از ۶۰ پولیس زن در بخش‌های مختلف در قوماندانی امنیه فراه کار می‌کردند.

اما حال خواست بسیاری از پولیس‌های زن مثل مریم که با بازگشت طالبان به قدرت خانه‌نشین شده، این است که دوباره به وظایف‌شان برگردند و معاش برای‌شان داده شود تا از این وضعیت به گفته‌شان «فلاکت‌بار» نجات یابند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x