صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

اردوغان: پوشیدن حجاب به همه‌پرسی گذاشته شود

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز گذشته ۲۲ اکتبر، همه‌پرسی سراسری برای تضمین حق پوشیدن چادر در موسسات دولتی، مکتب‌ها و دانشگاه‌ها را پیشنهاد کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز گذشته ۲۲ اکتبر، همه‌پرسی سراسری برای تضمین حق پوشیدن چادر در موسسات دولتی، مکتب‌ها و دانشگاه‌ها را پیشنهاد کرد.

پیک‌آفتاب: موضوع پوشیدن چادر در ماه‌های اخیر، پیش از انتخابات عمومی سال ۲۰۲۳ که یکی از جدی‌ترین چالش‌ها برای زمام‌داری دو دهه‌ای اردوغان است، به یک بحث داغ سیاسی مبدل شده است.

حزب حاکم اردوغان، ممنوعیت درازمدت پوشیدن حجاب در نهادهای دولتی را در سال ۲۰۱۳ لغو کرد.

اردوغان اغلب به لغو این ممنوعیت به عنوان نمونه‌ای اشاره کرده و می‌گوید که این اقدام نشان می‌دهد که حزب او چگونه از ترک‌های مسلمان در برابر احزاب سکولار که قبل از ورود حزبش در سال ۲۰۰۲ بر ترکیه حکومت می‌کردند، نمایندگی می‌کند.

اردوغان در سخنانی خطاب به کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب اصلی مخالف گفت: “اگر شجاعت دارید، بیایید این موضوع را به همه‌پرسی بگذاریم. بگذارید ملت تصمیم بگیرد.”

قیلیچدار اوغلو که حزب سکولار  جمهوری‌خواه خلق ترکیه را رهبری می‌کند، قانونی را برای تضمین حق پوشیدن چادر پیشنهاد کرده تا هراس از احیای ممنوعیت بر پوشیدن چادر توسط حزب او را از بین ببرد.

حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه، کمال قلیچدار اوغلو را منحیث کاندید این حزب برای رقابت در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه در سال ۲۰۲۳ معرفی کرده است.

پوشیدن چادر در دهه ۱۹۹۰، در مرکز بحث‌های سیاسی قرار داشت، اما امروز هیچ حزبی ممنوعیت آن‌را در ترکیه پیشنهاد نمی‌کند.

قلیچدار اوغلو اوایل ماه جاری اعتراف کرد: “ما در گذشته در مورد چادر اشتباهاتی مرتکب شده بودیم. وقت آن رسیده که این موضوع را پشت سر بگذاریم.”

کارشناسان می‌گویند که قیلیچدار اوغلو به دنبال این است که به رای‌دهندگان مذهبی نشان دهد که آن‌ها هیچ ترسی از انتخاب حزب سکولار وی در سال آینده نداشته باشند.

در پاسخ، اردوغان یک تغییر در قانون اساسی را پیشنهاد کرد که به زودی برای رأی‌گیری به پارلمان فرستاده می‌شود. حزب اردوغان با متحدین ملی‌گرای آن در پارلمان، اکثریت تام ندارند و برای تصویب این قانون حزب جمهوری‌خواه خلق باید از آن حمایت کند.

براساس قوانین ترکیه، تغییرات در قانون اساسی نیاز به تصویب ۴۰۰ قانون‌گذار دارد و حزب اردوغان و متحدین آن، ۳۶۰ کرسی را در اختیار دارند.

اردوغان گفت: “اگر این موضوع در پارلمان حل نشود، آن‌را به مردم پیش‌کش خواهیم کرد.”

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x