صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

«الکساندر فن در بلن» برای بار دوم زمام ریاست جمهوری اتریش را در دست می‌گیرد

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری اتریش نشان می‌دهد که «الکساندر فن در بلن» برای بار دوم رئیس جمهور اتریش می‌شود. قرار است او طی یک دوره شش ساله دیگر، این کشور را رهبری کند.

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری اتریش نشان می‌دهد که «الکساندر فن در بلن» برای بار دوم رئیس جمهور اتریش می‌شود. قرار است او طی یک دوره شش ساله دیگر، این کشور را رهبری کند.

پیک‌آفتاب: براساس نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری اتریش، «الکساندر فن در بلن» ۵۴.۶ درصد آرا و «والتر روزنکرانز» نزدیک‌ترین رقیب او از حزب راست‌گرای «آزادی»، ۱۸.۹ درصد آرا را به دست آوردند.

به این ترتیب، دور دوم انتخابات با این اکثریت مطلق، دیگر ضروری نیست. البته این ارقام، شامل آرای پستی نمی‌شود که روز دوشنبه ۱۰ اکتبر، شمارش خواهند شد.

پیش‌بینی‌های تلویزیون عمومی «ORF» و آژانس مطبوعاتی اتریش نشان می‌دهند که فن در بلن حدود ۵۶ درصد آرا و روزنکرانز کمی کمتر از ۱۸ درصد آرا را به دست آورده‌اند.

فن در بلن ۷۸ ساله که از حزب سبزهای طرف‌دار محیط زیست می‌آید، در این انتخابات به‌عنوان یک نامزد مستقل شرکت کرد.

اتریش در سال‌های گذشته، بارها با بحران‌های سیاسی مواجه بوده است. این کشور با جمعیتی حدود ۹ میلیون تن در دوره نخست ریاست جمهوری فن در بلن، به قدرت رسیدن پنج نخست وزیر را شاهد بوده است. بحران‌های دولتی در اتریش به رئیس جمهوری که مسئولیت‌اش تشریفاتی است، قدرت غیرعادی داد.

در انتخابات ریاست جمهوری اتریش روز یک‌شنبه، هفت نامزد حضور داشتند، اما فن در بلن از حمایت ضمنی یا صریح احزاب اصلی این کشور برخوردار بود. حزب آزادی تنها حزبی در پارلمان بود که نامزدی را در مقابل فن در بلن معرفی کرد.

فن در بلن در سال ۲۰۱۶، در دور سوم انتخابات ریاست جمهوری اتریش که به دستور دادگاه قانون اساسی این کشور برگزار شد، با کسب ۵۳.۸ درصد آرا؛ نوربرت هوفر، نامزد حزب آزادی با کسب حدود ۴۶.۲ درصد آرا را شکست داد.

حزب هوفر در دور دوم انتخابات و ماه‌ها پیش از آن‌که فن در بلن با اختلاف جزئی برنده شود، ادعا کرده بود که بی‌نظمی‌های گسترده‌ای در رای‌گیری صورت گرفته است.

پنج نامزد باقی‌مانده انتخابات ریاست جمهوری اتریش که همه آن‌ها کم‌تر از ۱۰ درصد آرا را به دست آوردند، شامل سایر رقبای جناح راست بودند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x