فرمان ویژه رهبر طالبان: زن مال نیست، آدم است - خبرگزاری پیک آفتاب

صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

فرمان ویژه رهبر طالبان: زن مال نیست، آدم است

رهبر طالبان در فرمان ویژه حقوق مدنی زنان از نظر امارت اسلامی را تعریف کرده است. در فرمان رهبر طالبان ضمن اشاره به برخی از حقوق انسانی زنان، گفته شده که «زن مال نیست، انسان است.» در این فرمان هم‌چنین گفته شده که کسی حق ندارد زنان را وادار به ازدواج اجباری نماید.

رهبر طالبان در فرمان ویژه حقوق مدنی زنان از نظر امارت اسلامی را تعریف کرده است. در فرمان رهبر طالبان ضمن اشاره به برخی از حقوق انسانی زنان، گفته شده که «زن مال نیست، انسان است.» در این فرمان هم‌چنین گفته شده که کسی حق ندارد زنان را وادار به ازدواج اجباری نماید.

پیک‌آفتاب: ذبیح‌الله مجاهد، سخنگو و معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی، در حساب توییتر خود اقدام به نشر فرمان خاص منسوب به ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان نموده است. در این فرمان 6 ماده‌ای رهبر طالبان به برخی از حقوق مدنی زنان اشاره کرده و گفته که زن مال نیست، انسان است و کسی حق ندارد او را به اجبار وادار به ازدواج نماید. رهبر طالبان تاکید کرده که رضایت دختر در امر ازدواج ضروری می‌باشد.

رهبر طالبان در بخش حقوق مالی زنان نیز از موضوعاتی چون مهریه و سهم‌الارث زنان یاد کرده و گفته که گرفتن مهریه و گرفتن ارث از حقوق شرعی زنان است و کسی حق ندارد آنها را از این حقوق محروم سازد.

رهبر طالبان در ادامه به منظور اجرای این فرمان، به وزارت‌های حج و اوقاف و اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی دستور داده تا به هدف آگاهی زنان از حقوق‌شان، اقدام به نشرات مطالب تشویقی و ترغیبی نمایند و از رسانه‌ها نیز بخواهند تا در این زمینه تلاش نمایند. رهبر طالبان تاکید کرده که برای کاهش ظلم و ستم بر زنان، نهادهای مسئول اقدام به اطلاع‌رسانی دقیق نمایند.

با این همه، در فرمان رهبر طالبان هیچ اشاره‌ای به دیگر حقوق انسانی زنان از جمله حق کار و حق آموزش نشده است. موضوعی که این روزها به اصلی‌ترین دغدغه زنان تبدیل شده و از زمان حاکمیت امارت اسلامی تاکنون زنان بارها در شهرهای مختلف کشور اقدام به برپایی تجمعات اعتراضی کرده و خواهان بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها و نیز بازگشت زنان به محل کارشان شده‌اند.

معترضان در کابل: سکوت سازمان ملل در قبال زنان شرم‌آور است

خانه‌نشینی زنان؛ افغانستان بیش از 21 درصد نیروی کار فعال خود را از دست داده

روز گذشته نیز شما شمار زیادی از نان در کابل یک بار دیگر دست به اعتراض زدند. طالبان تاکنون نتوانسته‌اند پاسخ روشنی به خواسته‌های زنان بدهند. زنان به بزرگترین چالش طالبان تبدیل شده و جامعه جهانی شرط اساسی به رسمیت شناختن امارت اسلامی را رعایت حقوق زنان و حضور آنان در ساختارهای سیاسی و نهادهای آموزشی اعلام کرده‌اند. نبود راه‌کار مشخص از طالبان در مورد فعالیت‌های زنان باعث شده نهادهای بین‌المللی در مورد وضعیت زنان در افغانستان هشدار دهند. دو روز پیش عفو بین‌الملل گفت: حمایت از زنان افغانستان، نیازمند اقدام عملی جهان است.

عفو بین‌الملل: حمایت از زنان افغانستان، نیازمند اقدام عملی جهان است

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x