صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

توماس وست: طالبان کویته، از راه خشونت قدرت را در افغانستان قبضه کردند

توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان گفته است که از ماه اگست سال ۲۰۲۱ به این سو، ایالات متحده به افغانستان 1.1 میلیارد دالر کمک بشردوستانه کمک کرده است.

توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان گفته است که از ماه اگست سال ۲۰۲۱ به این سو، ایالات متحده به افغانستان 1.1 میلیارد دالر کمک بشردوستانه کمک کرده است.

پیک‌آفتاب: توماس وست می‌گوید که در جریان مذاکرات صلح افغانستان، دو گروه طالبان وجود داشت، یکی آنانی‌که با امریکا در دوحه مذاکرات دیپلماتیک داشتند و گروه دیگری که در کویته حضور داشت و تصمیم می‌گرفت.

این دیپلمات امریکایی، عوامل مختلف را در ناکامی مذاکرات صلح افغانستان دخیل دانست. او با اشاره به تلاش‌ها و مذاکرات شورای عالی صلح حکومت پیشین افغانستان با طالبان، گفت که خواست‌های این شورا از جمله، پذیرش قانون اساسی ۲۰۰۴ افغانستان، تداوم ریاست جمهوری غنی و مشارکت قدرت «عملی» نبود.

از سوی دیگر، وست گفت که طالبان نیز یک دست نبودند و تیم مذاکره کننده آن در قطر و تیم تصمیم‌گیرنده‌شان در کویته حضور داشتند.

او در این خصوص تصریح کرد: “از جانب طالبان، گروهی از افراد موجود بود که با ما در دوحه مذاکره می‌کردند و گروه متفاوت افراد در کویته حضور داشتند که تصمیم می‌گرفتند که آیا به گونه جدی برای یک راه‌حل برآمده از ورای مذاکره توسل جسته شود یا خیر. تیم کویته برنده شد و از همین‌رو آنان راه تصاحب قدرت از طریق زور را برگزیدند و آن‌را عملی کردند.”

نماینده ویژه امریکا برای افغانستان تایید کرد که صداهای مختلف در میان طالبان وجود دارد. او این مطلب را درست یک روز پس از آن بیان کرد که دو مقام ارشد طالبان در مورد آموزش دختران تفاسیر متفاوتی را ارایه کردند.

وست در بخش دیگری از صحبت‌های خود یک‌بار دیگر بر ضرورت تعامل با طالبان و کمک به افغانستان تاکید کرد. او افزود که ایالات متحده از اگست سال گذشته تاکنون کم و بیش ۱.۱ میلیارد دالر مساعدت بشری را برای افغانستان فراهم کرده است.

توماس وست که روز گذشته 28 سپتمبر، در کانون فکری و پژوهشی مرکز مطالعات استراتیژیک و بین‌المللی در واشنگتن صحبت می‎کرد، گفت که این کمک‌های بشری دایمی نیست و باید برای ثبات اقتصادی افغانستان یک سیستم ایجاد شود.

هم‌زمان با حاکمیت دوباره طالبان بر افغانستان در 15 اگست سال گذشته، بیش از 9 میلیارد دالر پول بانک مرکزی افغانستان منجمد شد و اوضاع اقتصادی افغانستان بحرانی خوانده می‌شود.

این در حالی مطرح می‌شود که پیشتر توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان در نشست امنیتی مونیخ گفته بود که ادامه دیپلماسی با طالبان به «نفع» همه است. وست افزوده بود که وعده طالبان در مورد باز شدن دانشگاه‌ها و مکتب‌ها امیدوار کننده است. اما لیندزی گراهام، سناتور امریکایی، خواهان برخورد با طالبان شده است. پیش‌تر امرالله صالح، معاون رئیس جمهور فراری گفته بود که دیپلماسی با طالبان، جنگ در افغانستان را تقویت می‌کند.

توماس وست: دیپلماسی با طالبان به نفع همه است

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x