صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

اوچا: طالبان مسلح، 70 درصد مانع کمک‌رسانی است

اوچا یا دفتر هم‌آهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان گفته است که در ماه اگست گذشته، بیش‌ترین مانع در برابر کمک‌رسانی به میان آمده است.

اوچا یا دفتر هم‌آهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان گفته است که در ماه اگست گذشته، بیش‌ترین مانع در برابر کمک‌رسانی به میان آمده است.

پیک‌آفتاب: این اداره در اعلامیه‌ای گفته است، در ماه اگست گذشته، ۱۲۹ مورد در روند کمک‌رسانی مانع ایجاد شده که عامل ۷۰ درصد آن طالبان مسلح هستند.

اوچا در توییتی گفته است: “در ماه اگست 2022، بیش‌ترین تعداد موانع دسترسی به کمک‌ها تاکنون در افغانستان ثبت شده است. اکثریت قریب به اتفاق (87 درصد) به مداخله در اجرای فعالیت‌های بشردوستانه مربوط می‌شود”.

در اعلامیه آمده است که ۳۳ مورد موانع ایجاد شده سبب بسته شدن موقت اداره‌های امدادرسان شده و یک دفتر امدادرسان هم به گونه دایمی بسته شده که در نتیجه نزدیک به ۲ میلیون تن از دریافت کمک‌ها محروم شده‌اند.

اوچا گفته است که در ماه آگست گذشته، دو امدادرسان کشته، چهار امدادرسان دیگر زخمی و ۱۴ تن دیگرشان بازداشت شده‌اند.

با آن‌که اوچا از عاملان این رویدادها نامی نبرده، اما گفته است که در مجموع مسئولیت این رویدادها به طالبان بر می‌گردد.

این اداره گفته که ایجاد موانع بر سر راه کمک‌رسانی در افغانستان در ماه اگست، نسبت به ماه جولای، ۳۹ درصد افزایش یافته است.

این در حالی است شماری از افراد نیازمند ادعا می‌کنند که کمک‌های بشری به گونه شفاف توزیع نمی‌شود. یکی از این شهروندان محبوبه است. محبوبه ۶۰ ساله در پس‌کوچه‌های کابل گدایی می‌کند. او می‌گوید که خانواده هفت نفری‌اش که شامل یک عروس و شش نواسه‌اش می‌شوند، روزها را در انتظار یک لقمه نان شام می‌کنند.

محبوبه می‌گوید، پسرش را در جنگ‌های گذشته از دست داده و اکنون در این مرحله زندگی برای زنده نگه‌داشتن خانواده‌اش گدایی می‌کند.

او به رادیو آزادی گفت که تا به حال هیچ کمکی از نهادهای امدادرسان دریافت نکرده است: “هیچ کسی را ندارم که کار کند، من موی سفید می‌آیم و در کنار این جاده می‌نشینم. کی می‌خواهد که در این عمر گدایی کند، به ما هیچ کمکی نشده، چون واسطه ندارم.”

از سوی دیگر، احمدشاه که باشنده ولایت ننگرهار در شرق افغانستان است، می‌گوید که بی‌کار است و کمک‌های بشری بیش‌تر به کسانی توزیع می‌شود که در طالبان شناخت داشته باشد: “چیزی هم که می‌آید به آدم‌های خاص توزیع می‌شود، به ملک‌های قریه توزیع می‌شود و کسانی‌که با طالبان رابطه داشته باشند، هیچ کسی به فکر غریب نیست.”

در پیوند به این مسئله طالبان می‌گویند که در گذشته، کمک‌های بشری اداره‌های امدادرسان بیش‌تر به افراد غیرمستحق توزیع می‌شد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان با تأکید بر تأمین شفافیت در روند کمک‌رسانی می‌گوید، آنان تلاش می‌کنند که این کمک‌ها به گونه شفاف به افراد مستحق برسند. او چنین تصریح کرده است: “به تمام اداره‌های کمک‌رسان به شمول اوچا گفته شده که باید شفافیت در روند کمک‌ها را تضمین کنند و فهرست‌شان را دوباره تهیه کنند. طبعاً شکایت‌ها در این زمینه می‌باشد، چون هر کاری که می‌شود، یک تعداد افرادی که نفع‌شان در عدم شفافیت است، ناراحت می‌شوند، اما در مجموع این به نفع ملت است.”

این در حالی است که در بیش از یک سال حاکمیت طالبان، بی‌کاری افزایش یافته و فقر به اوج‌اش رسیده است. به تازگی سازمان جهانی غذا گفته است، افغانستان با یک سال دشوار در زیر حاکمیت طالبان اکنون با خطر قحطی در زمستان پیش‌رو مواجه است.

این در حالی مطرح می‌شود که پیشتر اوچا یا دفتر هم‌آهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل برای در افغانستان گفته بود که تسلط مجدد دوباره طالبان در افغانستان، بالای مشارکت زنان در کارهای بشردوستانه تاثیر منفی داشته و کارمندان زن بشردوستانه روزانه با آزار، ارعاب و بدرفتاری مواجه هستند.

اوچا: کارمندان زن بشردوستانه در افغانستان، با آزار و ارعاب مواجه هستند

اوچا: پس از تسلط طالبان بر افغانستان به 5 میلیون شهروند افغانستان کمک‌های بشری توزیع شده است

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x