صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

جدیدترین جنگنده اتمی و رادارگریز امریکا رونمایی شد

شرکت نورتروپ گروممن روز گذشته دوم دسمبر، از جنگنده بمب‌افگن جدید و رادارگریز B-21 رونمایی نمود و اولین جنگنده اتمی رادارگریز دوربُرد امریکا را به بازار عرضه کرد.

شرکت نورتروپ گروممن روز گذشته دوم دسمبر، از جنگنده بمب‌افگن جدید و رادارگریز B-21 رونمایی نمود و اولین جنگنده اتمی رادارگریز دوربُرد امریکا را به بازار عرضه کرد.

پیک‌آفتاب: رویترز با نشرگزارشی از رونمایی جدیدترین بمب‌افگن اتمی رادارگریز امریکا خبر داد. B-21 طی مراسمی ویژه در کارخانه نورتروپ گروممن 42، در پالمیدال (Palmdale) کالیفرنیا رونمایی نموده و اولین نمایش از این جنگنده را به مردم ارائه داد.

B-21 دارای بال پرنده مشابه به هم‌نوع خود B-2 می‌باشد که می‌تواند سلاح‌های متعارف و اتمی را در سراسر جهان با استفاده از قابلیت‌های سوخت‌گیری در هوا، انتقال دهد.

رویترز نوشته است که این هواپیما به لحاظ ظاهری شبیه بمب‌افگن رادارگریز ‌اتمی سازمان اطلاعاتی سیاه معروف به «B-2 Spirit»  است که در نهایت جای‌گزین آن خواهد شد، اما به گفته مقامات پنتاگون، داخل این بمب‌افگن کاملاً متفاوت است.

در این گزارش آمده است که پیش‌بینی می‌شد قیمت هر جنگنده در سال 2010، حدود 550 میلیون دالر باشد، اما با افزایش نرخ تورم تخمین زده می‌شود که هر جنگنده 750 میلیون هزینه برای نیروهای امریکایی داشته باشد.

نیروهای هوایی در پی ساختن 100 بال B-21 می‌باشند تا آن‌ها را جای‌گزین جنگنده‌های B-1 و B-2 نمایند.

کارخانه تولیدی نورتروپ گروممن، این جنگنده را از نسل ششم خوانده و گفته است که با در نظرداشت قابلیت‌ها و توانای‌های آسان ادغام سلاح‌های آینده در سیستم به کار رفته B-21، این جنگنده توانایی اتصال آسان به سایر هواپیماها را نیز دارد.

رویترز به نقل از واردن، مدیر اجرایی شرکت نورتروپ گروممن نوشته است که روش عمل‌کرد داخلی این بمب‌افگن از نظر قابلیت محاسباتی در مقایسه با B-2 بسیار پیش‌رفته‌تر شده است. براین اساس، این بمب‌افگن بسیار رادارگریزتر از نمونه‌ قبلی خود می‌باشد.

این گزارش آورده است که به گفته مقامات پنتاگون، هم اکنون شش نمونه از بمب‌افگن B-21 در حال تولید می‌باشد و نیروی هوایی امریکا در نظر دارد تا تعداد 100 بال از این بمب‌افگن‌ها را تولید نماید.

این بمب‌افگن رادارگریز که زمان طراحی تا تولیدشان تنها هفت سال به طول انجامیده، قابلیت هدایت با سرنشین و بدون سرنشین را دارند.

رویترز نوشت، شش فروند از این جنگنده‌ها که قرار است اولین پرواز خود را در اواسط سال 2023 انجام دهند، در مراحل مختلف بسته‌بندی قرار دارند. در حال حاضر بیش از 8000 تن از نورتروپ گروممن، شرکای صنعتی و نیروی هوایی روی این برنامه کار می‌کنند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x