صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

طالبان: امسال 115 هزار دانشجو به دانشگاه‌ها راه می‌یابند

مقام‌های وزارت تحصیلات عالی طالبان می‌گویند که قرار است امسال ۱۱۵هزار دانشجو از طریق آزمون کانکور به دانشگاه‌ها و سایر نهادهای تحصیلی افغانستان راه یابند.

مقام‌های وزارت تحصیلات عالی طالبان می‌گویند که قرار است امسال ۱۱۵هزار دانشجو از طریق آزمون کانکور به دانشگاه‌ها و سایر نهادهای تحصیلی افغانستان راه یابند.

پیک‌آفتاب: احمد تقی، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی طالبان روز گذشته 10 میزان، به رسانه‌ها گفت که برای برگزاری آزمون کانکور سال ۱۴۰۱ در کابل و ولایات، تمامی آمادگی‌ها گرفته شده است.

تقی افزود: “امسال روند آزمون کانکور بسیار شفاف خواهد بود. امسال نسبت به گذشته جذب دانشجویان به دانشگاه‌ها زیاد است. سال گذشته از طریق کانکور، ۶۸ هزار نفر به دانشگاه‌ها راه یافتند و امسال ۱۱۵ تن جذب خواهد شد.”

براساس این تصمیم طالبان، قرار است آزمون کانکور روز ۱۳ میزان، شروع و برای مدت سه روز ادامه یابد. به گفته این وزارت، قرار است روند بایومتریک فارغان صنوف ۱۲ مکتب‌ها سر از فردا در سراسر افغانستان آغاز شود.

هنوز معلوم نیست که امسال چه تعداد فارغان صنوف ۱۲ مکتب‌ها در آزمون کانکور اشتراک خواهند کرد.

وزارت تحصیلات عالی طالبان درباره حضور دختران در این آزمون کانکور معلومات نداده است، اما برخی از دانش‌آموزان دختر می‌گویند که کارت آزمون کانکور را دریافت کرده‌اند و قرار است در این امتحان اشتراک کنند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان در 15 اگست سال گذشته، دورازه‌های مکتب‌های به روی دختران بالاتر از صنف ششم در سراسر افغانستان مسدود شد و در جریان یک سال گذشته، هیچ دانش‌آموز دختر از مکتب‌ها فارغ نشده است.

پیش از این، برخی از دانش‌آموزانی که قرار است در امتحان کانکور امسال شرکت کنند، از مسئولان وزارت تحصیلات عالی طالبان خواسته بودند که آینده هزاران دانش‌آموز را که چشم امید به کانکور بسته‌اند، در نظر بگیرند و راه بیرون‌رفت از مشکل را پیدا کنند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x