صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

رقابت بر سر قاره سیاه؛ فرانسه حضور «غارت‌گران» روسیه در افریقا را نکوهش نمود

رئیس جمهور فرانسه، روسیه را به پخش تبلیغات ضد فرانسوی به منظور گسترش نفوذ «غارت‌گرانه‌اش» در کشورهای افریقایی متهم کرد.

رئیس جمهور فرانسه، روسیه را به پخش تبلیغات ضد فرانسوی به منظور گسترش نفوذ «غارت‌گرانه‌اش» در کشورهای افریقایی متهم کرد.

پیک‌آفتاب: امانوئل مکرون که در حاشیه نشست کشورهای فرانسوی‌زبان در تونس صحبت می‌کرد، نگرانی خود را در مورد آسیب زدن به اعتبار و منافع فرانسه در مستعمرات سابق این کشور ابراز داشت.

سال گذشته، سازمان ملل در گزارشی نوشته بود که نیروهای نظامی جمهوری افریقای مرکزی و مربیان روسی‌شان دست به خشونت، غارت و کشتار غیرنظامیان در افریقای مرکزی زده‌اند.

مربیان روسی متهم‌اند که در غارت معادن طلا و الماس این کشور افریقایی دست دارند، اما روسیه آن‌را دروغ می‌خواند.

از سوی دیگر، رویترز با نشر گزارشی می‌گوید که مکرون با اشاره به این موضوع گفت: “با نگاهی به آن‌چه روسیه در جمهوری افریقای مرکزی یا کشورهای دیگر انجام می‌دهد، می‌توان گفت که روسیه در صدد کنار زدن فرانسه در این کشورهاست و پروژه‌های یغماگرایانه را در آن‌جا انجام می‌دهد. این کار در هم‌دستی با جنرالان روسی انجام می‌شود.”

مکرون روسیه را متهم کرد که از تبلیغات ضد فرانسوی در کشورهای افریقایی حمایت مالی می‌کند.

مکرون تصریح نمود: “شماری از قدرت‌ها که در پی توسعه نفوذ خود در افریقا هستند، می‌کوشند به منافع فرانسه آسیب بزنند، به جایگاه زبان فرانسوی صدمه وارد کنند، تخم شک و تردید بکارند و مهم‌تر از آن، منافع خاصی را به دست بیاورند.”

فرانسه با بسیاری از کشورهای افریقایی فرانسوی‌زبان که روزگاری جز مستعمرات آن بودند، روابط دیرینه نظامی داشته است و نیروهای فرانسوی برای یک دهه در کشور مالی مستقر بودند تا با شبه‌نظامیان اسلام‌گرا مبارزه کنند.

منتقدان فعالیت‌های نظامی فرانسه می‌گویند که این کشور در مبارزه با شبه‌نظامیان در مالی ناموفق بوده و باعث بی‌ثباتی در بخش‌هایی از افریقا شده است.

روسیه در سال‌های اخیر از طریق گروه واگنر، یک گروه پیمان‌کار نظامی روسی که نیروهای نظامی چندین کشور افریقایی را آموزش می‌دهد، در برخی از این کشورهای افریقایی نفوذ خود را گسترش داده است. چنان‌چه مالی در سال ۲۰۲۰، از فرانسه خواست که نیروهای خود را از این کشور بیرون کند و به جای آن از گروه واگنر دعوت کرد.

مسکو گفته است که گروه واگنر از دولت روسیه نمایندگی نمی‌کند، اما کشورهای غربی با تحریم کردن واگنر، آن‌را متهم کرده‌اند که به نمایندگی از روسیه در کشورهای مختلف از جمله اوکراین عملیات نظامی انجام می‌دهد.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در سفر دوره‌ای خود به افریقا رفت. رسانه‌ها گزارش دادند که این سفرهای دیپلماتیک، تلاش دیگری برای خروج از انزوای مسکو توصیف شده و از قرار معلوم واشنگتن و پاریس نیز از توجه به قاره افریقا در یارگیری‌های تازه بین‌المللی غافل نیستند.

تلاش برای یارگیری بیش‌تر؛ حضور هم‌زمان لاوروف، مکرون و نماینده ویژه امریکا در افریقا

ترکیه به اظهارات مکرون درباره شبکه‌های ترکیه، چین و روسیه در افریقا واکنش نشان داد

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x