صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

یوناما: افغانستان منبع ۸۵ درصد تریاک جهان است

رُزا اتونبایوا، رئیس یوناما در دیدار با عبدالحق آخند، معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله گفته است که افغانستان منبع 85 درصد تریاک جهان است و این چالش‌ بسیار بزرگی است.

رُزا اتونبایوا، رئیس یوناما در دیدار با عبدالحق آخند، معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله گفته است که افغانستان منبع 85 درصد تریاک جهان است و این چالش‌ بسیار بزرگی است.

پیک‌آفتاب: یوناما یا دفتر معاونت سیاسی سازمان ملل روز گذشته 13 قوس، با نشر توییتی می‌گوید که رُزا اوتونبایوا، رئیس این دفتر با عبدالحق آخند، معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله دیدار کرده و درباره ممنوعیت مواد مخدر، تلاش‌ها برای درمان معتادین، از بین بردن مواد مخدر، آگاهی‌دهی در مورد اضرار مواد مخدر و معیشت بدیل بحث و تبادل‌نظر کردند.

یوناما در ادامه افزوده است: “چالش‌ها بسیار بزرگ است، افغانستان منبع 85 درصد تریاک جهان است.”

این در حالی مطرح می‌شود که دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل روز 10 عقرب، در گزارش تازه‌اش از افزایش 32 درصدی کشت خشخاش در افغانستان خبر داده بود. به گفته این دفتر، در یک سال گذشته درآمد کشاورزان تریاک در افغانستان با جهش از ۴۲۵ میلیون دالر به ۱.۴ میلیارد دالر، سه برابر شده است.

سازمان ملل: درآمد کشاورزان تریاک در افغانستان سه برابر شده است

پس از فروپاشی حکومت پیشین در افغانستان در 15 اگست سال گذشته، ملا هبت‌الله آخندزاده روز سوم اپریل، با صدور فرمانی، کشت کوکنار و تولید مواد مخدر را به صورت کامل ممنوع کرده بود. با آن هم زرع کوکنار در افغانستان کاهش نیافته و در بخش‌های زیادی از ولایت‌های جنوب و شرق افغانستان هنوز هم، بته‌‌زارهای تریاک به صورت گسترده وجود دارد.

وزارت داخله نیز روز هفتم قوس، با نشر ویدیویی گفته بود که استفاده از هر نوع مواد نشه‌آور از دیدگاه اسلام حرام و هر نوع کاروبار مواد مخدر در کشور جرم پنداشته می شود.

وزارت داخله: هر نوع کاروبار مواد مخدر جرم پنداشته می‌شود

پیش‌تر شماری از قاچاقچیان مواد مخدر در افغانستان در صحبت با دویچه‌وله، از رونق تجارت‌شان پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی در ۱۵ اگست سال گذشته، خبر داده و می‌گویند که قمیت تریاک تا ۳۰ هزار افغانی افزایش یافته است.

افزایش پنج برابری قیمت تریاک در افغانستان

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x