صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

افزایش پنج برابری قیمت تریاک در افغانستان

شماری از قاچاقچیان مواد مخدر در افغانستان، از رونق تجارت‌شان پس از به قدرت رسیدن طالبان در 15 اگست سال گذشته، خبر داده و می‌گویند که قمیت تریاک تا 30 هزار افغانی افزایش یافته است.

شماری از قاچاقچیان مواد مخدر در افغانستان، از رونق تجارت‌شان پس از به قدرت رسیدن طالبان در 15 اگست سال گذشته، خبر داده و می‌گویند که قمیت تریاک تا 30 هزار افغانی افزایش یافته است.

پیک‌آفتاب: دویچه‌وله روز گذشته 16 سپتمبر، گزارش داده که شماری از قاچاقچیان و فروشندگان مواد مخدر در افغانستان می‌گویند که پس از روی کار آمدن مجدد طالبان، تجارت‌شان افزایش یافته است. آن‌ها گفته‌اند که تحت حاکمیت طالبان، قیمت تریاک حدوداً پنج برابر افزایش یافته است.

در ادامه این گزارش به نقل از چند قاچاقبر مواد مخدر آمده است که جابه‌جای مواد مخدر مبتنی به پرداخت مالیه وضع شده از سوی طالبان می‌باشد که آن‌را در ایست‌های بازرسی و پوسته‌های طالبان پرداخت می‌نمایند. به گفته این قاچاقبران، قیمت هر کیلو تریاک از 6000 افغانی به 30000 افغانی افزایش یافته است.

قاچاقبری دیگر گفته است که تنها در ولایت هلمند، بیش از 1500 شرکت تولید مواد مخدر فعالیت دارند که اکثراً در والسوالی بهرامچه مستقر هستند.

به گفته این قاچاقبر که نخواسته نام‌اش در گزارش ذکر شوده، مواد مخدر به گونه خام از ولایت‌های فراه، هرات، غور، بادغیس، لوگر، نیمروز و بدخشان جمع‌آوری و سپس برای پروسس به شرکت‌های مواد مخدر در ولایت هلمند انتقال می‌یابد.

این قاچاقبر در ادامه می‌افزاید: “امسال کاروبار ما رونق یافته است. امروز قیمت یک من (4.5 کیلوگرام) مواد مخدر نوع تریاک در بازار هلمند به ۳۱۰ هزار کلدار پاکستانی رسیده است، در حالی‌که سال گذشته یعنی قبل از حاکمیت طالبان، پایین‌تر از نیم این مبلغ به فروش می‌رسید.”

این قاچاقبر که در ولایت هلمند فعالیت دارد، می‌گوید که طالبان از فی کیلوگرام مواد مخدر خام، 700 الی 1000 افغانی و از هر کیلوگرام مواد مخدر پروسس شده، 5 تا 10 هزار افغانی مالیات دریافت می‌کنند.

ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر مذهبی طالبان روز 14 حمل امسال با صدور فرمان ویژه، کشت کوکنار و تولید مواد مخدر را به صورت کامل ممنوع کرده بود و گفته بود که با افراد متخلف، مطابق شرع برخورد خواهد شد و کشت‌های کوکنار از بین برده می‌شود، اما این گزارش با نشر چندین تصویر نشان می‌دهد که تجارت مواد مخدر تحت حاکمیت طالبان رونق یافته است.

بلال کریمی، معاون سخنگوی طالبان اما در این گزارش، افزایش کشت و قاچاق مواد مخدر را رد نموده و گفته است: “امارت اسلامی به اساس فرمان امیرالمومنین در مورد کشت و تولید مواد مخدر اعلامیه‌ای صادر کرده و آن‌را جداً منع اعلام کرده است. در صورتی‌که فرد و یا گروهی برخلاف این اعلامیه عمل نماید، با او برخورد جدی و قانونی خواهد شد.”

کریمی همچنان دست داشتن طالبان و گرفتن مالیات از قاچاقچیان مواد مخدر را نیز رد کرد و گفت: “در صورتی‌که چنین کاری اتفاق بیفتد، عاملین آن مجازات خواهند شد.”

عبدالستار حسینی، مسئول کشف و مبارزه با مواد مخدر زون غرب کشور در حکومت پیشین در این گزارش گفته است: “مواد مخدر در افغانستان بعد از پروسس و بسته‌بندی در شرکت‌های ولایت‌های جنوبی افغانستان، به ولایت‌های غربی انتقال می‌یابد و سپس از طریق ولسوالی چهاربرجک ولایت نیمروز، بندر شیخ ابونصر فراهی در فراه و منطقه اسلام‌قلعه ولایت هرات، توسط کاروان‌های مجهز به کشور ایران و از آن‌جا به ترکیه و سپس به کشورهای اروپایی منتقل می‌گردد.”

به گفته حسینی، نبود اداره‌ای برای مبارزه با مواد مخدر در اداره طالبان، باعث شده است که کشت و قاچاق مواد مخدر افزایش یابد: “حالا با هم‌آهنگی طالبان، محموله‌های مواد مخدر را در موترهای نوع لاندکروزر تحت نام «پانکی» بارگیری نموده و سپس به خارج از کشور انتقال می‌دهند و میلیون‌ها دالر عاید کمایی می‌کنند.”

این در حالی است که دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل روز 18 نوامبر سال گذشته، در گزارشی از تولید فزاینده تریاک افغانستان خبر داده بود. طبق این گزارش تولید مواد مخدر افغانستان در سال 2021 میلادی، ۶۹۰۰ تُن بوده است که در مقایسه با سال گذشته، هشت درصد بیش‌تر شده است.

سازمان ملل: قیمت تریاک پس از حاکمیت امارت اسلامی افزایش یافته است

خرید و فروش آزاد تریاک در اجرستان غزنی

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x