صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

دو مقام امریکایی نگران حمله احتمالی داعش و القاعده به امریکا اند

کریستین ابی زید، رئیس مرکز تروریزم اداره استخبارات ملی امریکا به کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان این کشور گفته است که خشونت و افراط‌گرایی هم‌چنان تهدیدی برای غرب است.

کریستین ابی زید، رئیس مرکز تروریزم اداره استخبارات ملی امریکا به کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان این کشور گفته است که خشونت و افراط‌گرایی هم‌چنان تهدیدی برای غرب است.

پیک‌آفتاب: ابی زید به کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان امریکا گفته است که به نظر می‌رسد شاخه خراسان گروه تروریستی داعش، فعالیت‌هایش را به خارج از افغانستان گسترش خواهد داد.

او در این خصوص تصریح کرده است: “تهدیدی که بیش از همه مرا در مورد افغانستان نگران می‌کند، شاخه خراسان داعش است که از زمان حاکمیت مجدد طالبان در افغانستان، توانایی خود را نشان داده‌اند و من نگران گسترش حملات آن‌ها در خارج از افغانستان هستم، بنابراین یکی از اولویت‌های اصلی ما است.”

وی افزود که کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده در ماه جولای، عقب‌گرد استراتیژیک برای این گروه بوده و شاخه افغانستان این شبکه در حال حاضر در موقعیت ضعیفی قرار دارد، اما وی گفت که القاعده هنوز هم قصد حمله به منافع امریکا را دارد.

از سوی دیگر؛ کریستوفر-ری، رئیس آژانس تحقیقات فدرال ایالات متحده هم به کمیته مذکور گفته که پولیس فدرال امریکا (FBI)، از وضعیت افغانستان پس از حاکمیت مجدد امارت اسلامی نگران است؛ زیرا به گفته وی، پس از حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان، آنان در کار جمع‌آوری اطلاعات در آن کشور با چالش‌هایی زیادی مواجه شده‌اند.

به گفته او، داعش و دیگر گروه‌های تروریستی از جمله القاعده، قصد دارند تا حملات بزرگی را در امریکا انجام دهند.

او تصریح کرده است: “ما از رابطه شبکه القاعده با طالبان و دیدگاه این گروه در مورد بازسازی مجدد این شبکه بسیار نگران هستیم و یکی از این نگرانی‌ها، بودن ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده در قلب کابل است. می‌خواهم بگویم که ما نگران حمله احتمالی القاعده و شاخه خراسان داعش به امریکا یا جاهای دیگر هستیم.”

این نگرانی‌ها پس از کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده در حمله هواپیماهای بدون سرنشین امریکا در کابل در ۳۱ جولای سال جاری، افزایش یافت.

حمله بر عالمان دینی طرف‌دار امارت اسلامی، مساجد صوفی‌ها و افغانستانی‌های هزاره، هدف این گروه است که مسئولیت بیش‌تر این گونه حملات را نیز این گروه به عهده گرفته است.

با این حال، هیچ گروه مسلحی مسئولیت حمله مرگ‌بار بر مرکز آموزشی کاج را که در آن 54 تن که بیش‌ترشان دختران بودند کشته شدند، بر عهده نگرفته است، هرچند نهادهای امنیتی امارت اسلامی، داعش را مسئول آن خوانده‌اند.

این حمله نه تنها ترس از شاخه خراسان داعش را در داخل کشور افزایش داده، بلکه نگرانی‌هایی را در سطح بین‌المللی نیز ایجاد کرده است.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر یک مقام ارشد نظامی امریکا روز ۱۵ مارچ، گفت که هفت ماه پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان، شاخه داعش خراسان در آن کشور در حال رشد است ولی فعلاً نمی‌تواند به غرب حمله کند.

جنرال مکنزی: داعش در افغانستان در حال رشد است

مکنزی: بعد از خروج امریکا از افغانستان، القاعده از افتان به خیزان رسیده است

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x