صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

واکنش وزارت خارجه به نشست مسکو: اشتراک نمایندگان افغانستان در چنین نشست‌ها، آن‌را جامع‌تر می‌سازد

وزارت خارجه در واکنش به برگزاری نشست مشورتی مسکو بدون حضور نمایندگان امارت اسلامی با نشر اعلامیه‌ای گفته است که اشتراک نمایندگان حکومت افغانستان در چنین نشست‌ها می‌تواند آن‌را جامع‌تر و موثرتر سازد.

وزارت خارجه در واکنش به برگزاری نشست مشورتی مسکو بدون حضور نمایندگان امارت اسلامی با نشر اعلامیه‌ای گفته است که اشتراک نمایندگان حکومت افغانستان در چنین نشست‌ها می‌تواند آن‌را جامع‌تر و موثرتر سازد.

پیک‌آفتاب: وزارت خارجه امروز پنج‌شنبه 26 عقرب، در واکنش به برگزاری نشست مشورتی مسکو بدون حضور نمایندگان امارت اسلامی با نشر اعلامیه‌ای می‌گوید: “امارت اسلامی باور دارد که امنیت، ثبات و رفاه اقتصادی منطقه مسئولیت مشترک همه کشورهای منطقه است و باید اقدامات مشترک صورت گیرد. بدین اساس، به عنوان یک کشور مهم منطقه، اشتراک نمایندگان حکومت افغانستان در چنین نشست‌ها می‌تواند آن‌را جامع‌تر و موثرتر سازد.”

این در حالی است که نشست مشورتی مسکو روز گذشته 16 نوامبر، بدون حضور هیچ نماینده‌ای از سوی امارت اسلامی در روسیه برگزار شد. در این نشست نمایندگان کشورهای چین، پاکستان، ایران، هند، قرقیزستان، ازبیکستان، تاجیکستان، قزاقستان، ترکمنستان در این نشست حضور داشتند و هیئت‌هایی از کشورهای قطر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و ترکیه نیز به عنوان مهمان در این نشست دعوت شده بودند.

در نشست «فرمت مشورتی مسکو درباره افغانستان» طالبان حضور ندارند

در اعلامیه وزارت خارجه هم‌چنان آمده است: “وزارت خارجه بر این باور است که امنیت و ثبات افغانستان و منطقه به هم مرتبط هستند. از این‌رو امارت اسلامی به عنوان یک دولت مسئول، بار دیگر به کشورهای منطقه تعهد می‌سپارد که به هیچ فرد یا گروهی اجازه اقدام علیه ثبات منطقه نخواهد داد و به همین منظور، گام‌های جدی علیه گروه‌های شرور و کشت‌وقاچاق مواد مخدر برداشته است.”

وزارت خارجه در این اعلامیه تاکید کرده است: “به عنوان یک نظام مستقل به هیچ کشور ثالث اجازه نخواهد داد تا در افغانستان تاسیسات نظامی ایجاد کند. به همین ترتیب، از سایر کشورها نیز جداً می‌خواهیم تا خاک و فضای خود را علیه افغانستان در اختیار کشورهای دیگر نگذارند.”

این در حالی است که ضمیر کابلوف، نماینده رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان روز گذشته 16 نوامبر، در آغاز نشست مشورتی مسکو گفت که بحران انتقال قدرت در افغانستان هنوز حل نشده است. کابلوف هم‌چنین افزود که مشکلات امنیتی هم‌چنان در افغانستان وجود دارد و روسیه از فعالیت داعش در شمال افغانستان نگران است.

در نشست روز گذشته، حسن کاظمی قمی، نماینده ایران در این نشست بر تشکیل حکومتی فراگیر در افغانستان تاکید کرد. به گفته قمی، تشکیل یک حکومت فراگیر، موقعیت سیاسی افغانستان و به رسمیت شناخته شدن آن در جامعه جهانی را فراهم می‌کند.

یو شیائوونگ، نماینده چین در امور افغانستان اما در نشست مشورتی مسکو گفت که امریکا باید مسئولیت بازسازی افغانستان را بر عهده بگیرد. وی هم‌چنان خطاب به شرکت‌کنندگان گفت که ما باید از ایالات متحده بخواهیم تا دارایی‌های مسدود شده افغانستان را هم بازگرداند.

وزارت خارجه در بخش دیگری از اعلامیه خود اما گفته است: “امارت اسلامی از میکانیزم‌های منطقه‌ای در مورد افغانستان استقبال می‌کند و تاکید روی افغانستان صلح‌آمیز، متحد، مستقل، بی‌طرف و از لحاظ اقتصادی پیش‌رفته در نشست مسکو را موضعی درخور ستایش می‌داند.”

دستگاه دیپلوماسی امارت اسلامی هم‌چنان در اعلامیه خود از تاکید تمامی اشتراک‌کنندگان این نشست روی نیاز برای تسریع تلاش‌های بیش‌تر کمک‌های بشردوستانه و اقتصادی برای بازسازی افغانستان پساجنگ، سپاس‌گزاری کرده است.

در نشست مشورتی مسکو اما وفانیاتبکزاد، نماینده تاجیکستان گفت که کشتار گسترده تاجیک‌ها در پنجشیر و مناطق شمالی افغانستان مشهود است و آن‌ها هر روز به بهانه هم‌کاری با جبهه مقاومت کشته می‌شوند. نماینده تاجیکستان به سخنان ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر افغانستان اشاره کرد و آن‌را نگران کننده خواند.

نماینده تاجیکستان در نشست مسکو: تاجیک‌ها هر روز در افغانستان بی‌موجب کشته می‌شوند

در بخش دیگری از اعلامیه وزارت خارجه آمده است: “حکومت افغانستان یک بار دیگر تعهد خویش مبنی بر پیش‌رفت بیش‌تر در همه عرصه‌ها به شمول روابط مثبت، پیش‌رفت اقتصادی و امنیت مطمئن با کشورهای همسایه، منطقه و جهان ابراز می‌کند.”

این در حالی است که پیش‌تر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در یک نشست خبری با همتای هندی خود گفت که کشورش نتایج نشست مشورتی مسکو درباره افغانستان را به امارت اسلامی خواهد گفت.

سرگئی لاوروف: نتایج نشست مشورتی مسکو درباره افغانستان را به طالبان ابلاغ می‌کنیم

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x