صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سرگئی لاوروف: نتایج نشست مشورتی مسکو درباره افغانستان را به طالبان ابلاغ می‌کنیم

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در یک نشست خبری با همتای هندی خود گفت که کشورش نتایج نشست مشورتی مسکو درباره افغانستان را به امارت اسلامی خواهد گفت.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در یک نشست خبری با همتای هندی خود گفت که کشورش نتایج نشست مشورتی مسکو درباره افغانستان را به امارت اسلامی خواهد گفت.

پیک‌آفتاب: وزارت خارجه افغانستان پیش‌تر گفته بود که نشست مسکو درباره افغانستان بدون حضور نمایندگان آن‌ها ناقص است. این نشست قرار است ۱۶ نوامبر، در مسکو برگزار شود.

به گفته ضمیر کابلوف، نماینده رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان، در نشست پیش‌رو نمایندگان چین، هند، ایران، پاکستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبیکستان حضور خواهند داشت.

امارت اسلامی در نشست مشابهی که در۲۰ اکتبر سال ۲۰۲۱، برگزار شده بود، شرکت داشتند، اما ضمیر کابلوف گفته است که امسال امارت اسلامی دعوت نشده‌اند.

در نشست مشورتی مسکو درباره افغانستان در سال گذشته، کشورها از امارت اسلامی خواستند حکومتی فراگیر در افغانستان تشکیل دهند.

امارت اسلامی هرچند مدعی‌اند که حکومتی فراگیر تشکیل داده‌اند، اما جامعه جهانی از جمله روسیه که تا چند روز بعد باز هم میزبان نشستی درباره افغانستان است، از عدم تحقق آن انتقاد کرده‌اند.

وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه ۱۷ عقرب، پس از گفتگو با وزیر خارجه هند در مسکو در یک نشست خبری تاکید کرد: “امارت اسلامی تاکنون به تعهدات خود برای تشکیل حکومتی فراگیر قومی-سیاسی عمل نکرده‌اند”.

سرگئی لاوروف هم‌چنین افزود که با اس جی‌شنکر، همتای هندی خود به تفصیل در مورد افغانستان و وظایف پیش روی جامعه جهانی به منظور کمک به مردم افغانستان برای ایجاد ثبات و رسیدن به یک اجماع ملی گفتگو کرده است.

جی‌شنکر نیز گفت که دهلی و مسکو در اشکال مختلف در مورد افغانستان گفتگو کرده‌اند و در نشست پیش‌رو هم حضور خواهند داشت.

وزیر خارجه هند تاکید کرد که برای مبارزه با خطر تروریزم از افغانستان هم‌آهنگی بین کشورها لازم است.

این در حالی مطرح می‌شود که نشست «فرمت مشورتی مسکو درباره افغانستان» اواسط ماه نوامبر سال جاری، برگزار می‌شود.

در نشست «فرمت مشورتی مسکو درباره افغانستان» طالبان حضور ندارند

روسیه بر تشکیل «دولت مستقل» در افغانستان تاکید کرد

روسیه موضوع به رسمیت شناختن طالبان را رد کرد

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x