صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

نیروهای امارت اسلامی و نظامیان پاکستان در دندپتان درگیر شدند

گزارش‌ها از کشته شدن یک سرباز پاکستانی و زخمی شدن ۷ تن دیگر در درگیری روز گذشته 20 نوامبر، در خط دیورند در ولسوالی دندپتان ولایت پکتیا منتشر شده است.

گزارش‌ها از کشته شدن یک سرباز پاکستانی و زخمی شدن ۷ تن دیگر در درگیری روز گذشته 20 نوامبر، در خط دیورند در ولسوالی دندپتان ولایت پکتیا منتشر شده است.

پیک‌آفتاب: این خبر را رسانه‌های پاکستانی منتشر کرده‌اند، اما به گونه رسمی ساجد حسین طوری، وزیر توسعه بشری پاکستان تنها زخمی شدن هفت نفر را تایید کرده است که به گفته او، سه تن آنان سرباز هستند.

او در توییتی نگاشته است: “هفت زخمی در نزدیکی مرز کرم بر اثر تیراندازی از طرف افغانستان به دلیل اختلاف زمینی. مقامات تجاوز افغانستان به مرز کرم پاکستان در خرلاچی و بورکی و هدف قرار دادن مردم ملکی محکوم است”.

وزیر توسعه بشری پاکستان، امارت اسلامی را به هدف قرار دادن خانه‌های غیرنظامیان در خرلاچی و بورکی متهم کرده است، ادعایی که امارت اسلامی تا هنوز واکنشی در مورد آن نشان نداده است.

محمدیار جواد، سخنگوی قول اردوی ۲۰۲ منصوری امارت اسلامی با ارسال پیامی به رسانه‌ها گفت که در حال بررسی این درگیری اند.

از سوی دیگر، باشندگان محل می‌گویند که طرف پاکستانی با سلاح‌های سنگین شلیک کرده است و اطلاعات دقیقی از تلفات در دست نیست.

یکی از ساکنان محل به شرط مخفی ماندن هویت‌اش به رسانه‌ها گفت که هنوز هم صدای گلوله شنیده می‌شود، اما استفاده از سلاح‌های سنگین متوقف شده و درگیری شدیدی وجود ندارد.

پیش از این نیز به همین علت در دندپتان درگیری صورت گرفته بود، زیرا گفته شده که نیروهای پاکستانی می‌خواستند در خاک افغانستان تاسیسات بسازند.

این درگیری پس از آن صورت می‌گیرد که هفته گذشته در گذرگاه مرزی سپین‌بولدک-چمن در قندهار، یک فرد بر نظامیان پاکستانی حمله کرد که در نتیجه یک نظامی پاکستانی کشته و دو تن دیگرشان زخمی شدند.

پس از آن این دروازه تا امروز به روی مسافران و تاجران بسته بود. اما گذرگاه مرزی سپین‌بولدک-چمن امروز به روی هر نوع رفت و آمد باز شد.

سید احمد، یکی از مسافران که به تازگی از این دروازه به افغانستان عبور کرده، به رسانه‌ها گفت: “مشکل این بود که پنج شش روز در چمن بودیم، پول هم نداشتم، اکنون دروازه باز شد و ما آمدیم.”

افزون بر موارد بالا، عبدالشکور حقانی، سرپرست روابط خارجی امارت اسلامی در قندهار نیز گفته بود، روز دوشنبه گذرگاه مرزی سپین‌بولدک-چمن باز خواهد شد.

پاکستان متهم به این است که به بهانه‌های مختلف، برای آن عده از افغانستانی‌ها و تاجرانی که به آن طرف خط دیورند عبور می‌کنند، مشکل ایجاد می‌کند، اما حکومت پاکستان می‌گوید که آن‌ها در تلاش حل این مشکل اند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر مقامات امارت اسلامی از درگیری میان نیروهای مرزی و نظامیان پاکستانی در سرحد ولسوالی دندپتان ولایت پکتیا خبر داد و گفت که این درگیری تلفاتی نیز در پی داشته داشت.

درگیری مرزی میان نظامیان طالبان و پاکستان در پکتیا

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x