صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

ائتلاف گروه هفت بر سر قیمت نفت روسیه فی بیرل 60 دالر توافق نمودند

استرالیا و کشورهای عضو گروه هفت (G7) روز گذشته دوم دسامبر، پس از غلبه بر مقاومت اتحادیه اروپا از سوی پولند و دست‌یابی به یک توافق سیاسی روی قیمت نفت روسیه فی بیرل 60 دالر، به توافق رسیده‌اند.

استرالیا و کشورهای عضو گروه هفت (G7) روز گذشته دوم دسامبر، پس از غلبه بر مقاومت اتحادیه اروپا از سوی پولند و دست‌یابی به یک توافق سیاسی روی قیمت نفت روسیه فی بیرل 60 دالر، به توافق رسیده‌اند.

پیکآفتاب: رویترز با نشر گزارشی از توافق استرالیا و کشورهای عضو ائتلاف گروه هفت روی قیمت نفت روسیه خبر داده و افزوده است که اتحادیه اروپا پس از حمایت پولند با قیمت موافقت کرد و راه را برای تائید رسمی توسط اعضای این گروه در آخرهفته هموار نمود.

استرالیا و گروه هفت در بیانیه‌ای گفتند که سقف قیمت تعیین شده سر از روز پنجم دسمبر و یا زودتر از آن اجرایی می‌گردد.

رویترز نوشته است که کشورهای اتحادیه اروپا روزهاست بر سر جزئیات مکانیزمی برای تعین سقف قیمت که هدف آن کاهش درآمد روسیه از فروش نفت و هم‌زمان جلوگیری از وارد شدن شوک عرضه در بازارهای جهانی نفت است، بحث و تبادل نظر می‌کنند. آن‌ها‌ از آغاز اجرایی شدن تحریم اتحادیه اروپا علیه نفت روسیه که قرار است از روز پنجم دسمبر اجرای گردد، در کشمکش هستند.

این مکانیزم به کشورها اجازه نمی‌دهد که بالاتر از نرخ تعیین شده برای نفت روسیه پول پرداخت کنند و هم‌چنان به واردات نفت خام روسیه با استفاده از بیمه و خدمات دریایی غربی ادامه دهند.

رویترز نوشته است که پیش‌نهاد اولیه گروه هفت که هفته گذشته، مطرح شده بود، سقف قیمت را 65 تا 70 دالر در هر بیرل بدون در نظرداشت مکانیزم تعین شده، تنظیم نموده بودند.

رویترز در این گزارش به نقل از یک مقام ارشد گروه هفت که نامی از وی نبرده، نوشته است که این توافق بسیار نزدیک است و باید در روزهای آینده و حداکثر تا روز دوشنبه، نهایی شود. این مقام ابراز اطمینان کرد که سقف قیمت، توانایی روسیه را برای ادامه جنگ در اوکراین محدود خواهد نمود.

در گزارش هم‌چنان آمده است که مقامات گروه هفت به دقت بازارهای نفت را در طول طراحی مکانیزم سقف قیمت زیر نظر داشتند و به نظر می‌رسد که با این طرح کاملاً موافق هستند.

سند اتحادیه اروپا که توسط رویترز مشاهده شده، نشان می‌دهد این سقف قیمت اواسط ماه جنوری و هر دو ماه یک بار مرور می‌شود تا کارآمدی آن و پاسخ لازم به اختلالات احتمالی که در نتیجه اجرای این مکانیزم در بازار نفت روی می دهد را بررسی نمایند.

طبق این سند، یک مهلت 45 روزه به کشتی‌های حامل نفت خام روسیه که پیش از پنجم دسمبر، بارگیری شده و تا 19 جنوری 2023، محموله خود را تخلیه نکرده‌اند، در نظر گرفته می‌شود.

رویترز هم‌چنان آورده است که نفت اورال روسیه بعدازظهر روز پنج‌شنبه، حدود 70 دلار برای هر بیرل معامله شد. سقف قیمت گروه هفت برای نفت روسیه، از پنجم دسامبر اجرایی می‌شود و به عنوان راهی برای حفظ عرضه نفت به بازار جهانی، جایگزین تحریم‌های شدیدتر اتحادیه اروپا بر واردات نفت از روسیه می‌شود، به دلیل این‌که روسیه 10 درصد از نفت جهان را تولید می‌کند.

رویترز در ادامه آورده است که ایده اجرای سقف قیمت گروه هفت، ممنوعیت فراهم کردن خدمات از سوی شرکت‌های کشتی‌رانی، برای محموله‌های نفت روسیه در سراسر جهان است، مگر این‌که به قیمت پایین‌تر از سقف تعیین شده از سوی گروه هفت و متحدانشان فروخته شوند.

این گزارش آورده است که حضور شرکت‌های بزرگ بیمه و کشتی‌رانی در کشورهای گروه هفت، اجرای مکانیزم سقف قیمت، فروش نفت به قیمت بالاتر را برای مسکو دشوار خواهد کرد.

این درحالی است که رویترز روز 25 نوامبر، با نشر گزارشی به نقل از دیپلمات‌های اتحادیه اروپا نوشته بود که نشست نمایندگان این اتحادیه درباره پیشنهاد گروه هفت برای محدود نمودن قیمت نفت دریایی روسیه را به تعویق انداخته‌اند.

نمایندگان اتحادیه اروپا گفتگوها در مورد قیمت نفت دریایی روسیه را به تعویق انداختند

رویترز هم‌چنان روز هفتم سپتمبر، با نشر گزارشی نوشته بود که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نشست اقتصادی ولادی وستوک، از تحریم‌های غرب علیه کشورش به شدت انتقاد نموده و گفت که در صورت تعیین سقف قیمت برای مواد سوختی این کشور، صادرات نفت، گاز و زغال‌سنگ به اروپا را قطع خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین: تعیین سقف قیمت برای گاز و نفت روسیه، حماقت مطلق خواهد بود

آغاز نشست سران G7 در آلمان

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x