صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

جان کربی: توقف نشرات رادیو آزادی و صدای امریکا، متناقض با اهداف بزرگ امریکاست

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی قصر سفید در واکنش به توقف نشرات رادیو آزادی و صدای امریکا از سوی امارت اسلامی، گفته است که چینین اقداماتی در تناقص با اهداف بزرگ امریکا که در بر گیرنده آزادی بیان می‌باشد، است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی قصر سفید در واکنش به توقف نشرات رادیو آزادی و صدای امریکا از سوی امارت اسلامی، گفته است که چینین اقداماتی در تناقص با اهداف بزرگ امریکا که در بر گیرنده آزادی بیان می‌باشد، است.

پیکآفتاب: جان کربی روز گذشته دوم دسمبر، در صحبت با رادیو صدای امریکا گفته است: “امارت اسلامی در پی مشروعیت و روابط دیپلماتیک عادی با کشورها در سراسر جهان از جمله امریکا است. خوب، یکی از چیزهایی که ما علاوه بر اعتراضات مسالمت‌آمیز از آن دفاع می‌کنیم، آزادی بیان و دسترسی پایدار و قابل اعتماد شهروندان به اطلاعات و خبرها است.”

این در حالی است که عبدالحق حماد، رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ روز پنج شنبه 10 قوس، با نشر توییتی از توقف نشرات رادیو ازادی در 13 ولایت کشور خبر داد. به  گفته حماد، این رادیو با نقض اصول خبرنگاری، خبرهای یک‌جانبه نشر می‌نمود.

نشرات رادیو آزادی و صدای امریکا در افغانستان متوقف شد

سخنگوی شورای امنیت ملی قصر سفید در ادامه صحبت‌های خود افزود: “به دفاع از آزادی بیان و حقوق شهروندان در سراسر جهان ادامه خواهیم داد تا بتوانند به رسانه‌ها و اخبار دسترسی داشته باشند.”

کربی هم‌چنان از امارت اسلامی خواهان اصلاحات اجتماعی و اقتصادی برای کسب مشروعیت جهانی گردید، اما وی در ادامه گفت: “اقدمات امارت اسلامی خلاف اظهارات‌شان بوده و ما می‌بینیم که دسترسی دختران به آموزش را قطع کرده و شاهد سرکوب حقوق مدنی و بشری شهروندان به ویژه زنان هستیم.”

به گفته جان کربی: “اگر امارت اسلامی واقعاً می‌خواهد به رسمیت شناخته شود و مشروعیت داشته باشند، آن‌ها باید به روش‌های قانونی عمل کنند.”

این در حالی است که پیش‌تر ائتلاف آزادی رسانه‌ها تحت ریاست مشترک کشورهای کانادا و هالند روز 18 نوامبر، در بیانیه‌ای از اخراج افغانستان از این ائتلاف به دلیل وضع محدودیت از سوی امارت اسلامی بر آزادی رسانه‌ها، خبر داده بود.

افغانستان از ائتلاف آزادی رسانه‌ها اخراج شد

پس از حذف نام افغانستان از ائتلاف آزادی رسانه‌ها، برخی از نهادهای حامی خبرنگاران و رسانه‌ها در افغانستان، از این اقدام ابراز نگرانی کرده و از امارت اسلامی خواستند که محدودیت‌ها بر رسانه‌های افغانستان را بردارند.

نهادهای حامی خبرنگاران: امارت اسلامی باید محدودیت‌ها علیه رسانه‌ها را بردارند

این در حالی است که روز پنجم نوامبر، رسانه امریکایی فوربس براساس بررسی پارلمان اروپا گزارش داده بود که افغانستان در میان پنج کشوری قرار گرفته است که آمار بلندی از کشتار خبرنگاران را به خودشان اختصاص داده‌اند.

پارلمان اروپا: افغانستان پنجمین کشوری است که خبرنگاران در آن کشته شده‌اند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x