صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

عمران خان، ادامه تظاهرات بزرگ حزب‌اش را به سوی اسلام‌آباد لغو کرد

عمران خان، نخست وزیر معزول پاکستان روز گذشته 26 نوامبر، طی سخنرانی در میان حامیان حزبی‌اش در شهر راولپندی گفته است که برای جلوگیری از ویرانی کشور، تظاهرات بزرگ را به سوی اسلام‌آباد لغو می‌کند.

عمران خان، نخست وزیر معزول پاکستان روز گذشته 26 نوامبر، طی سخنرانی در میان حامیان حزبی‌اش در شهر راولپندی گفته است که برای جلوگیری از ویرانی کشور، تظاهرات بزرگ را به سوی اسلام‌آباد لغو می‌کند.

پیک‌آفتاب: اکسپرس تربیون با نشر گزارشی از لغو ادامه تظاهرات حزب تحریک انصاف پاکستان به رهبری عمران خان خبر داد. وی پس از اعلان لغو تظاهرات بزرگ به سوی اسلام‌آباد، از حامیان این حزب در پارلمان ایالتی و ملی خواست که موقف‌های خود را ترک نکنند.

این در حالی است که رسانه‌های پاکستانی روز هفتم نوامبر، گزارش داده بودند که تا هنگام بهبودی کامل عمران خان، نخست وزیر پیشین پاکستان؛ شاه‌محمود قریشی، معاون حزب تحریک انصاف رهبری تظاهرات را به دوش می‌گیرد.

رسانه‌های پاکستان: تا بهبود کامل عمران خان، تظاهرات را شاه‌محمود قریشی رهبری می‌کند

عمران خان که تحت تدابیر شدید امنیتی برای هزارن تن از حامیان حزبی‌اش در راولپندی صحبت می‌کرد، گفت: “اگر شورش رخ دهد، همه چیز از دست خارج خواهد شد. من تمام تلاشم را کردم تا هیچ اقدامی که باعث هرج‌ومرج در کشور شود، انجام ندهم و به جای آسیب رساندن به کشور، بهتر است این نظام فاسد را رها کنیم.”

عمران خان هم‌چنان از بحران اقتصادی پاکستان یادآوری نموده و گفت: “برای نجات اقتصاد غرق شده این کشور، هیچ گزینه‌ای جز برگزاری انتخابات وجود ندارد. کسانی‌که قدرت را در اختیار داشتند، فساد را به عنوان عمل اشتباه در نظر نگرفته بودند.”

وی افزوده است که نقد وی بر نهادها و ساختار حکومت، مثبت است.

نخست وزیر پیشین پاکستان در ادامه گفته است: “می‌خواهم از کشور دفاع کنم. این کشور و ارتش این کشور از من هستند و تا آخرین قطره خونم برایش می‌جنگم و می‌خواهم کشورم آزادی واقعی را تجربه نماید. می‌خواهم تاریخ به یاد داشته باشد که عمران خان تا آخرین توپ برای کشورش جنگید.”

از سوی دیگر عمران خان صبح امروز یک‌شنبه 27 نوامبر، با نشر توییتی گفته است: “من می خواهم از همه افرادی که روز گذشته، به گونه گسترده از سراسر پاکستان به تظاهرات بزرگ آزادی راولپندی ما آمدند، تشکر کنم. تحریک ما تا زمانی‌که حاکمیت قانون و آزادی واقعی را برقرار نکنیم ادامه خواهد داشت.”

این اظهارات عمران خان در حالی بیان می‌شود که الجزیره روز ۱۴ نوامبر، با نشر گزارشی گفته بود که عمران خان، نخست وزیر پیشین پاکستان آمادگی خود برای اصلاح روابط با ایالات متحده امریکا را اعلام کرده است. او در این خصوص گفته بود: “تا جایی‌‌که به من مربوط می‌شود، تمام شده است. پاکستانی که من می‌خواهم رهبری آن را بر‌عهده بگیرم، باید با همه و به ‌ویژه ایالات متحده امریکا، روابط خوبی داشته باشد.”

عمران خان هم‌چنان اضافه کرده بود: “روابط ما با ایالات متحده مانند یک رابطه «ارباب و خدمت‌کار» یا رابطه «ارباب و برده» بوده است و مانند یک تفنگ اجیر ‌شده از ما استفاده می‌شود، اما من دولت‌های خود را بیش‌تر از امریکا مقصر می‌دانم.”

عمران خان: روابط پاکستان و امریکا مانند «ارباب و  برده» است

عمران خان پیش‌تر؛ نخست وزیر، وزیر داخله و یک مقام ارشد استخبارات پاکستان را متهم کرده بود که در حمله روز سوم نوامبر، بر جان او دست داشته‌اند. رانا ثناءالله، وزیر داخله پاکستان اما اظهارات بدون مدرک عمران خان مبنی بر متهم دانستن او، نخست وزیر و جنرال فیصل نصیر، مقام ارشد استخبارات پاکستان در این حمله را «مایه تاسف» دانست.

ثناءالله افزوده بود که عمران خان از زمان اعتراضات سال ۲۰۱۴، از زبان مشابه استفاده می‌کرد و چنین رفتاری «به نفع دموکراسی نیست». وزیر داخله پاکستان هم‌چنان تاکید کرده بود که حزب او، مسلم لیگ پاکستان؛ عمران خان را به عنوان «رقیب سیاسی خود می‌داند، نه دشمن.»

وزیر داخله پاکستان: اظهارات عمران خان مایه تاسف است

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x