صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

اتحادیه اروپا: وضع محدودیت‌ها و نقض حقوق زنان، در تضاد با وعده‌های طالبان است

اتحادیه اروپا به تازگی گفته است که محدودیت‌های تازه وضع شده از سوی امارت اسلامی بر زنان در افغانستان را محکوم می‌کند و این محدودیت‌ها قابل قبول نیستند.

اتحادیه اروپا به تازگی گفته است که محدودیت‌های تازه وضع شده از سوی امارت اسلامی بر زنان در افغانستان را محکوم می‌کند و این محدودیت‌ها قابل قبول نیستند.

پیک‌آفتاب: پیتر ‌استانو، سخنگوی ارشد اتحادیه اروپا در امور خارجی با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این محدودیت‌ها، علاوه بر نقض شدید حقوق دختران و زنان توسط امارت اسلامی، در تضاد با وعده‌های نخست آن‌ها است.

اتحادیه اروپا با نگرانی از وضعیت حقوق بشری زنان و دختران در افغانستان، گفته است که دختران افغانستانی از رفتن به مکتب‌های متوسطه و لیسه منع شده‌اند، بر رفت‌وآمد زنان و دختران محدودیت وجود دارد و آنان از بیش‌تر جنبه‌های عمومی و اقتصادی زندگی‌شان محروم هستند.

اتحادیه اروپا از همه مقام‌های امارت اسلامی خواسته است که به تعهدات افغانستان تحت قوانین بین‌المللی به ویژه حقوق بشر، حقوق پناهندگان و حقوق بشردوستانه، احترام گذاشته و احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی همه مردم افغانستان را تضمین کنند.

در تصمیم اخیر وزارت امر به معروف و نهی از منکر، زنان در افغانستان از رفتن به پارک‌های تفریحی، ورزشگاه‌ها و حمام‌های زنانه منع شده‌اند.

این در حالی است که به تازگی حدود صد زن به شمول شماری از رهبران اثرگذار زن، برای عدالت‌خواهی نامه‌های جداگانه‌ای را زیر نام «صد فریاد» در مورد وضعیت زنان و دختران تحت حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان ترتیب کرده و روز گذشته 23 عقرب، به شورای امنیت سازمان ملل فرستادند.

نقض گسترده حقوق بشری زنان، قتل‌های هدف‌مند زنان، شلاق زدن زنان، بازداشت‌های بی‌دلیل و شکنجه، نکاح اجباری و زیرسن، حجاب اجباری، بستن مکاتب متوسطه و لیسه دخترانه، ورزشگاه‌ها و پارک‌های تفریحی به روی زنان و دختران از محتوای نامه‌هایی گفته شده که روز گذشته به شورای امنیت سازمان ملل فرستاده شده‌اند.

هرچند حکومت امارت اسلامی در مورد اعلامیه تازه اتحادیه اروپا واکنش نشان نداده، اما بارها گفته که به حقوق زنان در چوکات شریعت اسلام احترام دارد.

در حالی‌که محدودیت‌ها بر زنان افغانستان از سوی امارت اسلامی به صورت روزافزون بیش‌تر می‌شود، پیش‌تر اتحادیه اروپا گفته بود که برای یک روند فراگیر بنیادی سیاسی، نیاز است که صدای زنان و دختران افغانستانی شنیده و حقوق‌شان داده شود.

اتحادیه اروپا: صدای زنان و دختران افغانستانی باید شنیده و حق‌شان داده شود

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا: افغانستان فراموش شده و دیگر سرخط خبرها نیست

رینا امیری: محدودیت‌های زنان افغانستان، در هیچ کشور اسلامی دیده نشده است

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x