صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

کمیسیون مستقل حقوق بشر: زمینه حمایت از قربانیان را مساعد می‌سازیم

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن رد تصمیم طالبان مبنی بر انحلال این کمیسیون، گفته است که زمینه‌ مستندسازی از تخطی‌های حقوق بشری، حقوق بشردوستان بین‌المللی و حمایت از قربانیان را در افغانستان مساعد می‌سازد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن رد تصمیم طالبان مبنی بر انحلال این کمیسیون، گفته است که زمینه‌ مستندسازی از تخطی‌های حقوق بشری، حقوق بشردوستان بین‌المللی و حمایت از قربانیان را در افغانستان مساعد می‌سازد.

پیک‌آفتاب: در خبرنامه‌ای که کمیسیون حقوق‌بشر به تاریخ 5 جوزا، منتشر کرده تصریح شده است: “مردم افغانستان در شرایط دشوار کنونی، بیش‌تر از هر زمان دیگر، به نهادهای نظارت از وضعیت حقوق بشر نیاز دارند. تصامیم حاکمیتی که مشروعیت ملی و بین‌المللی نداشته و بر بنیاد اراده مردم شکل نگرفته باشد، نمی‌تواند سبب حذف کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گردد و از دید ما منتفی است.”

خبرنامه می‌افزاید که این کمیسیون متعلق به مردم افغانستان است و تنها تصامیم متکی بر اراده مردم و متناسب با معیارهای بین‌المللی بر سرنوشت آن توجیه‌پذیر خواهد بود.

کمیسیون حقوق‌ بشر هم‌چنان تصریح کرده است که در هم‌کاری با نهادهای ملی و بین‌المللی به کارهای خود ادامه داده و به ارزش‌های انسانی، معیارهای جهانی، حاکمیت قانون و اصول مردم‌سالاری پای‌بند می‌باشد.

در این خبرنامه هم‌چنان از ساختارها و فعالان مدنی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی افغانستان خواسته شده است تا برای ترویج، احترام و تطبیق ارزش‌ها و هنجارهای حقوق بشر، با  کمیسیون متذکره هم‌کاری و هم‌آهنگی داشته باشند.

کمیسیون هم‌چنان از تمامی ساختارهای اجتماعی دموکرایتک و از شهروندان کشور خواسته است تا با وسایل و امکانات داشته‌شان از ارزش‌های حقوق بشری در افغانستان حمایت کنند.

مسئولان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تصریح کرده‌اند که این کمیسیون بر بنیاد اصول جهان‌شمول و پذیرفته‌شده حقوق بشر، دولت و ملت‌ها، دارای نهاد ملی حقوق‌بشر (National Human Rights Institution) می‌باشند و بر بنیاد قانون اساسی که ناشی از اراده مردم افغانستان است و بر مبنای سند قبول‌شده بین‌المللی (اصول‌نامه پاریس) تاسیس شده است.

خبرنامه می‌افزاید که این کمیسیون، تعلق به مردم افغانستان دارد و فعالیت‌های خود را برای نظارت، ارزیابی، ترویج، انکشاف و دفاع از حقوق بشر در افغانستان ادامه می‌دهد.

این در حالی است که پیش از این نیز کمیسیون مستقل حقوق بشر در واکنش به لغو آن از سوی طالبان اعلام کرده بود که به فعالیت‌های‌شان ادامه می‌دهند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر: به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهیم

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x