صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

کرزی: طالبان حتی اجازه سفر به خارج از کابل را برایم نمی‌دهند

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین کشور در صحبت با یک رسانه امریکایی گفته است که طالبان به او حتی اجازه سفر به خارج از کابل را نمی‌دهند. رئیس جمهور پیشین کشور همچنان گفته است که نگران امنیت خود از سوی پاکستان است.

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین کشور در صحبت با یک رسانه امریکایی گفته است که طالبان به او حتی اجازه سفر به خارج از کابل را نمی‌دهند. رئیس جمهور پیشین کشور همچنان گفته است که نگران امنیت خود از سوی پاکستان است.

پیک‌آفتاب: حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین کشور روز گذشته 17 اسد، در صحبت با رادیوی ملی امریکا (NPR) گفته است که نگران امنیت خود است. وی در ادامه صحبت‌های خود گفته است: “هر چند طالبان، داکتر نجیب را در دور نخست حاکمیت خود اعدام کردند، اما نگرانی من از سوی طالبان نیست بلکه از سوی کشورهای بیرونی از جمله پاکستان است.”

رئیس جمهور پیشین کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اجازه ندادن طالبان به سفرهای خارجی گفته است: “چند مرتبه از طالبان اجازه خواستم، اما از سوی آن‌ها رد شد”.

به گفته کرزی، طالبان به او گفته‌اند که اگر اجازه سفر به او بدهند، او بر نخواهد گشت. کرزی در ادامه تاکید کرده که “آن‌ها می‌دانند که من بر می‌گردم.”

رئیس جمهور پیشین کشور در ادامه صحبت‌های گفته است: “طالبان باید زمینه سفر افرادی مانند او را به خارج از کشور فراهم کنند تا به جامعه جهانی بگویند که افغانستان در مسیر درستی برای آینده بهتر در حرکت است و سزاوار پشتیبانی است، اما او حتا اجازه سفر به خارج از کابل را ندارد.”

حامد کرزی در بخش دیگری از این مصاحبه گفته است که با بیش‌تر رهبران طالبان ملاقات کرده است و آن‌ها تلاش دارند که روابط خود را با امریکا بهبود بخشند. وی در ادامه می‌گوید که طالبان در نخست باید گام‌هایی در داخل افغانستان برای جلب اعتماد مردم افغانستان بر دارند.

به گفته کرزی: “ما باید مطمئن شویم که همه مردم افغانستان خود را متعلق به این کشور می‌دانند و این حکومت از آن‌ها نمایندگی می‌کند. ما باید گام‌های ضروری برای قناعت جهان برداریم، هدف ما برای یک افغانستان خوب است.”

رئیس جمهور پیشین کشور در ادامه با اشاره به بسته ماندن مکتب‌های دخترانه بالاتر از صنف ششم از سوی طالبان در افغانستان، هشدار داده است: “یک دهه بعد، بدتر از چیزی خواهیم بود که اکنون هستیم.”

وی در بخشی از صحبت‌های خود به سیاست‌های ایالات متحده در قبال افغانستان اشاره کرده و می‌گوید که ایالات متحده طی دو دهه اخیر اشتباهات زیادی را مرتکب شده است که باید آن‌را اصلاح کند. کرزی به بلوکه شدن دارایی‌های افغانستان از سوی ایالات متحده اشاره کرده و اذعان می‌دارد که این کار نمونه‌ ای از اشتباهات ایالات متحده است که باید آن‌را آزاد کند تا به گفته او مردم افغانستان روی پای خود ایستاده شوند.

این در حالی است که حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان چند روز پیش در صحبت با اشپیگل آلمان گفته است که بسته ماندن مکتب‌های دخترانه در افغانستان پس از ۱۵ اگست سال گذشته، به دستور پاکستان صورت گرفته است.

کرزی: بسته ماندن مکتب‌های دخترانه، «کار پاکستان» است

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x