صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

کارشناسان: پوتین زیر نام قانون می‌خواهد مخالفان خود را سرکوب کند

پس از آغاز تهاجم روسیه بر اوکراین در ماه فبروی امسال، ناظران و فعالان حقوق بشر می‌گویند که مسکو سخت تلاش دارد تا مخالفان و منتقدان خود را در داخل روسیه سرکوب کند.

پس از آغاز تهاجم روسیه بر اوکراین در ماه فبروی امسال، ناظران و فعالان حقوق بشر می‌گویند که مسکو سخت تلاش دارد تا مخالفان و منتقدان خود را در داخل روسیه سرکوب کند.

پیک‌آفتاب: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در 14 ماه جولای، دو مصوبه را توشیح و به قانون مبدل کرد که یکی آن‌ها «کنترل بر فعالیت افراد تحت نفوذ خارجی» و لایحه دوم «اصلاح قانون جزایی فدراتیف روسیه» بود.

ناظران می‌گویند که قانون نفوذ خارجی مبهم بوده و به طور چشم‌گیری تسلط دولت بر شهروندان و سازمان‌های روسیه را افزایش می‌دهد.

در همین حال؛ دملیا ایتخوژینه، عضو سازمان دیده‌بان حقوق بشر از موجودیت ابهام در این قوانین نگران است. او گفت: “حالا اساساً هر کسی را می‌توان یک عامل خارجی در نظر گرفت. نفوذ خارجی در حقیقت چیست؟ اگر کسی به برنامه‌های صدای امریکا گوش داد، ‌بناً می‌توان گفت که تحت نفوذ خارجی قرار دارد.”

قوانین جدید روسیه فهرست عوامل خارجی را گسترش داده و بر مبنای آن تعدادی از فعالان سیاسی، خبرنگاران و کاربران شبکه‌های مجازی زندانی شده‌اند. از جمله تاتیانا لازاروا، مجری تلویزیون؛ مکسیم کتز و ورونیکا بلوتسرکوفسکایا، وبلاگ نویسان و ایلیا یاشین، عضو حزب مخالف حکومت، به دلیل اظهارنظر علیه جنگ در اوکراین، اکنون در بازداشت به سر می‌برند.

دملیا ایتخوژینه گفت: “ایلیا یاشین یک فعال سیاسی شناخته شده است، بنابراین توجه زیادی به او معطوف شده است، اما ما در مورد ده‌ها قضیه‌ای مشابه صحبت می‌کنیم. تنها از 24 جون تا 24 جولای، 13 پرونده جنایی جدید در مورد توزیع خبرهای جعلی آغاز شده است.”

دومین قانون، روند جزایی است که پوتین در 14 جولای، آن‌را توشیح کرد. این قانون پیوستن به «صفوف دشمن» در حین فعالیت نظامی را خیانت به کشور می‌خواند و مرتکبین آن به حداکثر 20 سال زندان محکوم خواهند شد.

ولیریا ویتوشکینا، عضو پروژه‌ای حقوق بشر در اداره اول پوتین گفت: “برای متهم شدن به خیانت یا جاسوس بودن، حتا نیازی به داشتن اطلاعات حساس نیست.”

ویتوشکینا می‌گوید که از سال 2017 بدین‌سو، متهم کردن دانشمندان به خیانت در روسیه به یک روند عادی تبدیل شده است. در سال 2021، ویکتور کودریاوتسف، محقق در یک مرکز پرتاب راکت و هواپیمای روسیه در حالی‌که تحت تحقیق بود، از بین رفت.

او هم‌چنان گفت: “دیمیتری کولکر، دانشمندی از نووسیبیرسک، به سوءظن خیانت ملی بازداشت شد، بعداً از شفاخانه به یک بازداشت‌گاه منتقل شد و سپس بعد از چهار روز، به دلیل سرطان پیش‌رفته پانقراس درگذشت.”

خانم ویتوشکینا افزود:‌ “من یک موکل دارم که فعلاً در بازداشت‌گاه است. نام او والری کلوگین است و به زودی 70 ساله می‌شود. او در سال 2018 در یک پروژه بین‌المللی با مجوز رئیس جمهور شرکت کرد. بخشی از کار او شامل طراحی یک هواپیمای مافوق صوت بود؛ هواپیمایی که درواقع غیرنظامی است. چند سال بعد، بخش امنیت فدرال روسیه به خانه او آمد و او را به خیانت متهم کردند.”

دولت روسیه این تغییرات در قانون را به عنوان اقدامات ضروری برای محافظت از روسیه در برابر نفوذ خارجی و حفظ امنیت ملی در زمان جنگ پیش‌کش می‌کند.

از سوی دیگر، گزارش‌ها می‌رساند که پولیس روسیه روز گذشته 17 اگست، خانه اسکندر یاساویف، جامعه‌شناس را در شهر کازان، پایتخت جمهوری تاتارستان روسیه، تلاشی کرد. این می‌رساند که روزنامه‌نگاران در این کشور تحت فشار شدید دولتی قرار دارند.

در همین حال؛ رحیم صابروف، وکیل مدافع او گفته که پولیس موکل وی را برای تحقیق با خود برده و همه تلفن‌های متعلق به اعضای خانواده یاساویف را نیز ضبط کردند.

تاکنون معلوم نیست که آیا اسکندر یاساویف که به دلیل موضع آشکار خود در برابر تهاجم غیرموجه روسیه بر اوکراین شناخته می‌شود، برای تحقیق دستگیر شده است.

از سوی دیگر، روز گذشته تاتار انفورم، یک وب‌سایت طرف‌دار کرملین با نشر گزارشی نوشت که پولیس خانه‌های هفت خبرنگار محلی دیگر را نیز تلاشی کرده است. این افراد به حیث مترجم آزاد و یا در بخش روسی و تاتار-باشکیر رادیو اروپای آزاد و هم‌چنین با پروژه آنلاین آیدل ریالیتیز هم‌کاری می‌کنند.

از جمله این افراد، صرف یک تن آن‌ها شناسایی شده که مارینا یودکویچ است که با آیدل ریالیتیز، هم‌کاری دارد.

این در حالی مطرح می‌شود که روسیه در سال گذشته بنیاد مبارزه با فساد ناوالنی را گروه «افراطی» اعلام کرد و استفاده از هرگونه نماد مرتبط با این گروه را به حیث بخشی از سرکوب گسترده مخالفان کرملین، ممنوع ساخت.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x