صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

چین برای استخراج و ذوب آهن معدن حاجی‌گگ بامیان، شرکت تولید برق از زغال‌سنگ می‌سازد

مقام‌های محلی طالبان در ولایت بامیان از ایجاد شرکت بزرگ تولید برق از زغال‌سنگ برای استخراج و ذوب آهن «معدن آهن حاجی‌گگ» در ساحه معدن زغال‌سنگ «کلیچ» ولسوالی کهمرد، از سوی کشور چین خبر می‌دهند.

مقام‌های محلی طالبان در ولایت بامیان از ایجاد شرکت بزرگ تولید برق از زغال‌سنگ برای استخراج و ذوب آهن «معدن آهن حاجی‌گگ» در ساحه معدن زغال‌سنگ «کلیچ» ولسوالی کهمرد، از سوی کشور چین خبر می‌دهند.

پیک‌آفتاب: دفتر رسانه‌ای والی طالبان در ولایت بامیان با نشر خبرنامه‌ای می‌گوید که روز گذشته عبدالله سرحدی، والی طالبان در این ولایت هم‌راه با هیئت با صلاحیت کشور چین به منظور بررسی معدن زغال‌سنگ «کلیچ» ولسوالی کهمرد و ایجاد شرکت برق حرارتی در این معدن برای استخراج و ذوب آهن «معدن آهن حاجی‌گگ»، به ولسوالی کهمرد این ولایت سفر کرده‌اند.

این دفتر در ادامه به نقل از هیئت چینی نگاشته است: “ما به نمایندگی از دولت خلق چین و با هم‌آهنگی حکومت ا.ا از ساحه معدن زغال‌سنگ «کلیچ» ولسوالی کهمرد ولایت بامیان دیدن نمودیم و به مدت دو روز این ساحه را جهت ایجاد شرکت تولید برق از زغال‌سنگ بررسی می‌کنیم”.

به گفته هیئت چینی: “مذاکرات بین چین و طالبان برای ایجاد شرکت برق حرارتی در ساحه معدن زغال‌سنگ «کلیچ» ولسوالی کهمرد ولایت بامیان برای استخراج و ذوب آهن «معدن آهن حاجی‌گگ»، جریان دارد و تا حال نتایج خوبی را در پی داشته است.”

هیئت چینی در ادامه افزوده که در آینده نزدیک این شرکت تولید برق حرارتی افتتاح خواهد شد.

به باور هیئت چینی، معدن آهن حاجی‌گگ بامیان، نه تنها برای افغانستان بلکه در سطح آسیا از اهمیت اقتصادی بالایی برخوردار است که با آغاز کار استخراج از این معدن، برای هزاران تن در بخش‌های تخنیکی و غیرتخنیکی، زمینه شغل فراهم می‌شود.

هیئت چینی در ادامه افزوده است که ایجاد این شرکت بزرگ تولید برق در معدن زغال‌سنگ کلیچ، سهولت‌های فراوانی برای مردم محل و به ویژه ولایت بامیان و ولایت‌های هم‌جوار آن در استفاده از انرژی برق فراهم خواهد کرد.

عبدالله سرحدی، والی طالبان در ولایت بامیان نیز ضمن استقبال از این کار گفته است که رهبری طالبان و اداری محلی طالبان در ولایت بامیان آماده هم‌کاری دوجانبه در ایجاد شرکت تولید برق و استخراج و ذوب آهن معدن آهن حاجی‌گگ با کشور چین هستند.

سرحدی هم‌چنان به هیئت چینی وعده سپرده است که امنیت انجنیران و کارشناسان چین را تامین و در بهبود و تسریع کار ساخت این شرکت و استخراج و ذوب آهن معدن آهن حاجی‌گگ، هم‌کاری خواهد کرد.

این در حالی است که طالبان اخیراً کمیته‌ای را برای تولید برق از زغال‌سنگ به ریاست ملا عبداللطیف منصور، سرپرست وزارت انرژی و آب، ایجاد کرده‌اند تا طرح متذکره را هرچه عاجل اجرایی کنند.

طالبان از زغال سنگ برق تولید می‌کنند

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر عبدالله سرحدی، والی طالبان در ولایت بامیان روز 13 دلو سال گذشته، استخراج از معدن زغال‌سنگ قریه دوآب میخ زرین در ولسوالی کهمرد ولایت بامیان را پس از 10 سال، دوباره آغاز کرده بود. استخراج از معدن متذکره به دستور حکومت پیشین مسدود شده بود و گفته می‌شد که حکومت وقت این معدن را برای ذوب مس معدن مس‌عینک لوگر ذخیره کرده بود.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x