صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

وزیر دفاع چین: روابط بیجینگ و واشنگتن وارد مرحله حساسی شده است

وی فنگ هه، وزیر دفاع چین امروز یک‌شنبه 12 جون، گفت که بهبود روابط دوجانبه بین بیجینگ و واشنگتن، بر عهده امریکا است و فعلاً روابط بین دو کشور در مقطع حساسی قرار دارد.

وی فنگ هه، وزیر دفاع چین امروز یک‌شنبه 12 جون، گفت که بهبود روابط دوجانبه بین بیجینگ و واشنگتن، بر عهده امریکا است و فعلاً روابط بین دو کشور در مقطع حساسی قرار دارد.

پیک‌آفتاب: وی فنگ هه در سخنرانی امروز خود در نشست امنیتی سنگاپور شانگری لا (IISS SHANGRI-LA Dialogue) چند بار تکرار کرد که چین به دنبال صلح و ثبات است و اهداف تهاجی ندارد.

وزیر دفاع چین از امریکا خواست که “هم‌بستگی را تقویت کند” و راه تقابل و تفرقه را ببندد. وی فنگ هه در ادامه از اظهارات روز گذشته لوید آستین، وزیر دفاع امریکا در نشست امنیتی سنگاپور انتقاد کرد و گفت که چین قاطعانه “اتهامات و تهدیدهای” امریکا را رد می‌کند و آن‌را بی‌اساس می‌داند.

وزیر دفاع چین در این نشست از امریکا خواست که به دخالت در امور داخلی این کشور پایان دهد. او اضافه کرد تا زمانی‌که امریکا چنین کاری را نکند، روابط دوجانبه بهبود نمی‌یابد.

از سوی دیگرف لوید آستین، وزیر دفاع امریکا روز گذشته نسبت به افزایش تعداد رویارویی‌های غیرحرفه‌ای بین هواپیماها و کشتی‌های چینی با هواپیماهای دیگر کشورها هشدار داد. لوید آستین تصریح کرد که امریکا در کنار متحدان خود از جمله تایوان خواهد ایستاد.

این در حالی است که جنگ روسیه و اوکراین از جمله موضوع‌های محوری نشست سنگاپور بود. وی فنگ هه در صحبت‌های خود تاکید کرد که چین از مذاکرات صلح حمایت می‌کند و با “ارسال سلاح و اعمال فشار حداکثری” مخالف است.

رابطه چین و امریکا در سال‌های اخیر به ویژه بر سر ادعاهای بیجینگ در مورد دریای چین جنوبی و تایوان با تنش هم‌راه بوده است. حزب کمونیست حاکم در چین، تایوان دموکراتیک و خودمختار را بخشی از قلم‌رو خود می‌داند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر لوید آستین، وزیر دفاع امریکا از روی‌کرد قهرآمیزتر و تهاجمی‌تر چین در قبال ادعاهای ارضی انتقاد کرده و گفت که امریکا برای حفظ امنیت شرکا و متحدان خود، حضور نظامی فعال را در سراسر اقیانوس هند و اقیانوس آرام حفظ خواهد کرد.

امریکا: رویکرد چین تهاجمی‌تر شده است

عقب‌نشینی امریکا در قبال چین؛ از استقلال تایون حمایت نمی‌کنیم

بقای ارتش امریکا در گرو مواد معدنی کمیاب چین

وانگ یی: استراتیژی امریکا موجب تقابل با چین شده است

چین: امریکا مکرراً قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند

متحدان واشنگتن آماده همکاری با امریکا برای مقابله با چین نیستند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x