صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

وال‌استریت ژورنال: امریکا برای مقابله با فعالیت‌های ایران، شبکه پهپادی می‌سازد

وال‌استریت ژورنال روز گذشته 31 اگست، در گزارشی به جزئیات هم‌کاری نیروی دریایی امریکا با اسرائیل، عربستان سعودی و چند کشور دیگر در خاورمیانه برای ایجاد شبکه‌ای از پهپادها برای مهار فعالیت‌های ایران پرداخته است.

وال‌استریت ژورنال روز گذشته 31 اگست، در گزارشی به جزئیات هم‌کاری نیروی دریایی امریکا با اسرائیل، عربستان سعودی و چند کشور دیگر در خاورمیانه برای ایجاد شبکه‌ای از پهپادها برای مهار فعالیت‌های ایران پرداخته است.

پیک‌آفتاب: این گزارش افزوده است که وزارت دفاع امریکا امیدوار است چنین طرحی را به عنوان یک الگو در دیگر نقاط جهان نیز اجرا کند.

این گزارش در حالی منتشر شد که روز گذشته، امریکا اعلام کرد که سپاه پاسداران سعی نموده تا یک شناور بی‌سرنشین نظارتی این کشور را در آب‌های خلیج فارس توقیف کند، ولی به دلیل دخالت ناو و چرخ‌بال امریکایی، مجبور به عقب‌نشینی شده‌اند.

وال‌استریت ژورنال می‌گوید، افسران امریکایی از بیان جزئیات در خصوص تعداد پهپادها و هم‌چنین شناورهای بی‌سرنشین نظارتی دریایی امریکا و متحدانش در منطقه و چگونگی استفاده از آن‌ها خودداری کرده و گفته‌اند که اطلاعات در این مورد محرمانه است. اما آن‌ها گفته‌اند که پهپادها و شناورهای بی‌سرنشین نظارتی، امکان بهتری جهت نظارت دقیق‌تر بر آب‌های منطقه فراهم می‌کنند.

از سوی دیگر، نیروی دریایی امریکا گفته است، انتظار می‌رود تا تابستان سال آینده، 100 پهپاد تجسسی کوچک کشورهای مختلف در این طرح مشارکت کنند و منطقه‌ای وسیع از کانال سوئز در مصر تا سواحل ایران را پوشش داده و اطلاعات جمع‌آوری شده را برای مرکز فرماندهی مرکزی در بحرین، مستقر در ستاد مرکزی ناوگان پنجم امریکا، بفرستند.

در پیوند به این مسوله، مایکل براسور، رئیس کارگروه نیروی دریایی امریکا مشغول آماده‌سازی ناوگان پهپادی در خاورمیانه، در این زمینه به وال‌استریت ژورنال گفته که ما اکنون در آستانه یک انقلاب فن‌آوری در زمینه تجهیزات نظامی بی‌سرنشین قرار داریم.

این روزنامه می‌گوید که طرح شبکه پهپادها که شش ماه از عمر آن می‌گذرد، بخشی از تلاش‌های امریکا برای گسترش هم‌کاری بین اسرائیل و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس است که به دنبال انعقاد پیمان «آبراهام» زمینه آن فراهم شد. این طرح می‌تواند نمادی از تلاش دیگری به رهبری امریکا برای متحد کردن اسرائیل و کشورهای عرب منطقه برای ایجاد یک شبکه دفاع هوایی منطقه‌ای است.

این گزارش می‌افزاید، این طرح از سوی مرکز «عملیات رباتیک» که در منامه قرار دارد، هدایت می‌شود و پرسونل نیروی دریایی امریکا و پیمان‌کاران خصوصی، پیش‌رفت هواپیماهای بدون‌سرنشین را زیر نظر دارند.

طبق این گزارش، پهپادهایی که اکنون در این طرح مورد آزمایش قرار می‌گیرند، غیرمسلح هستند، اما تحلیل‌گران دفاعی انتظار دارند که نیروی دریایی در آینده به سمت مسلح کردن برخی از آن‌ها حرکت کند.

وال‌استریت ژورنال می‌گوید که چنین اقدامی احتمالاً می‌تواند بحث‌های شدیدی در پی داشته باشد و منجر به اوج‌گیری تنش‌ها نیز گردد.

ساخت کشتی‌های بدون‌سرنشین بزرگ‌تر، می‌تواند میلیاردها دالر هزینه داشته باشد و قانون‌گذاران امریکایی در خصوص چنین هزینه‌هایی ابراز نگرانی کرده‌اند.

امریکا، اسرائیل، عربستان و برخی دیگر از کشورهای عرب خاورمیانه از اقدامات و فعالیت‌های ایران در منطقه ابراز نگرانی کرده‌اند.

در همین زمینه، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی امریکا (سنتکام)، سال گذشته گفته بود از نگاه امریکا و نیروهای مسلح این کشور در خاورمیانه، “ایران مهم‌ترین تهدید و یا به زبانی دیگر مهم‌ترین بازیگر بد در سطح منطقه” است و تمرکز امریکا مقابله با تهدیدهای ایران است.

حکومت ایران از گروه‌های شبه‌نظامی که به طور عمده در لبنان، عراق،‌ سوریه و یمن فعال اند، حمایت مالی و نظامی می‌کند و برخی کشورهای منطقه از این گروه‌ها به عنوان مهم‌ترین ابزار ایران برای افزایش تهدیدهای امنیتی در منطقه نام برده‌اند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی امریکا با هشدار نسبت به سرمایه‌گذاری گسترده ایران در زمینه موشکی، این کشور را بزرگ‌ترین تهدید برای ثبات خاورمیانه دانست.

مکنزی: ایران بزرگ‌ترین تهدید برای ثبات خاورمیانه است

مکنزی: ایران بزرگ‌ترین تهدید برای منطقه است

سفیر امریکا در کویت: فعالیت‌های ایران در منطقه بی‌ثبات کننده است

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x