صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

واشنگتن پست: روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین استفاده می‌کند

واشنگتن پست روز گذشته 24 اگست، خبر داد که روسیه از پهپادهای تهاجمی ایران در جنگ اوکراین استفاده می‌کند. روزنامه تصریح کرده که روسیه از این پهپادها کار می‌گیرد تا شتاب عملیات جنگی نظامیان روسیه در جبهه‌های جنگ در اوکراین کاسته نشود. این در حالی است که هند و چین از تحویل جنگ‌افزار به روسیه خودداری کرده‌اند.

واشنگتن پست روز گذشته 24 اگست، خبر داد که روسیه از پهپادهای تهاجمی ایران در جنگ اوکراین استفاده می‌کند. روزنامه تصریح کرده که روسیه از این پهپادها کار می‌گیرد تا شتاب عملیات جنگی نظامیان روسیه در جبهه‌های جنگ در اوکراین کاسته نشود. این در حالی است که هند و چین از تحویل جنگ‌افزار به روسیه خودداری کرده‌اند.

پیک‌آفتاب: واشنگتن پست روز گذشته 24 اگست، مقاله‌ای تحلیلی را به قلم «دیوید ایگناتیوس»، روزنامه‌نگار سابقه‌دار این نشریه را در پی گفتگو با سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا به نشر رساند. نویسنده در این مقاله می‌گوید که تامین جنگ‌افزار ایرانی برای ارتش روسیه به یک کانال حیاتی مبدل شده، همان‌گونه که ممارست ایران در دور زدن تحریم‌ها اکنون به یاری روسیه آمده تا مسکو نفت خود را بفروشد و نگذارد که منابع مالی‌اش با کاهش روبه‌رو شود.

مقاله به نقل از «مقامات اطلاعاتی غربی» نوشته است، در حالی‌که ذخیره جنگ‌افزار روسیه پس از شش ماه جنگ «رو به پایان بوده»، تحویل “صدها پهپاد انتحاری ایرانی به روسیه آغاز شده است”.

براساس این مقاله، سخن از پهپادهایی از نوع «شاهد» است که ایران پیش‌تر، از آن «با موفقیت» در عراق و سوریه استفاده کرده بود.

اشاره این مقاله به اتهام دیرینه‌ به نیروهای مورد حمایت ایران در منطقه است که مظنون به کاربرد پهپادهای ساخت ایران یا براساس فن‌آوری ایرانی در برخی عملیات علیه مقرها و نیروهای مورد حمایت غرب هستند.

در همین حال؛ جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید پنج هفته پیش گفته بود که ایران آماده شده تا «چند صد پهپاد، از جمله با قابلیت حمل تسلیحات» را در اختیار روسیه قرار دهد و «ویترینی» از انواع پهپادهای تولیدی خود را به یک هیئت نظامی روسی که به ایران سفر کرده بود، نشان داد.

با این حال؛ حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران بلافاصله پس از آن اظهارات سالیوان، در تماس تلفنی با همتای اوکراینی خود «اطمینان» داد که گزارش‌ مقامات امریکایی نادرست است.

سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا روز دوم سنبله، به واشنگتن پست گفت که نظامیان روس در هفته‌های بعدی، آموزش کار با پهپادهای ایرانی را که بخشی از توافق فروش تسلیحات ایرانی به روسیه بود، در ایران آموختند.

مقاله توضیح می‌دهد که خریدهای تسلیحاتی روسیه از ایران، معضل جدی مسکو در تامین جنگ‌افزار برای تداوم جنگ در اوکراین را نشان می‌دهد، زیرا به گفته مقامات اطلاعاتی غربی، مسکو برای ورود به چنین معاملاتی، به رهبران ایران «بی‌اعتماد» بود و از گذشته نیز «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران» را دوست نداشتند.

در همین حال، دیوید ایگناتیوس در این مقاله تحلیل می‌کند که روسیه همواره مایل بود، خود را ابرقدرتی بدون نیاز به یک «همسایه دردسرساز» مانند ایران جلوه دهد، ولی اکنون طبق توصیف یک مقام ارشد امریکا، روی آوردن ولادیمیر پوتین به ایران «نشان از استیصال روسیه» دارد که با تکیه‌ کردن به ایران نیازمند شده است.

این مقاله با اشاره به سیل تسلیحاتی که از سوی قدرت‌های جهانی برای ارتش اوکراین ارسال می‌شود، نوشته که در چنین شرایطی، روسیه دیگر نمی‌تواند سخت‌گیری‌های گذشته را تکرار کند و برای تامین نیازهای فوری خود، دریافت سلاح از ایران را انتخاب کرده است.

نویسنده مقاله توضیح می‌دهد که روی آوردن به این گزینه، روسیه را منزوی‌تر کرده و در جایگاه خطرناک‌تری قرار خواهد داد.

از سوی دیگر؛ جو بایدن، رئیس جمهور امریکا روز دوم سنبله، که با سال‌روز استقلال اوکراین و پایان ششمین ماه جنگ روسیه در اوکراین مصادف بود، از یک بسته کمک دیگر سه میلیارد دالری به این کشور پس از ده میلیارد دالر کمک پیشین، خبر داد.

سران بریتانیا، آلمان و کشورهای دیگر عضو ناتو نیز هر یک روز دوم سنبله، برای بیان هم‌بستگی با اوکراین از بسته‌های کمک نظامی و مالی به ارتش تحت فرمان ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین خبر دادند.

از جانب دیگر، مقاله می‌گوید که اتحاد نظامی تازه شکل گرفته تهران-مسکو، ممکن است که مانع جدیدی بر سر احیای توافق برجام نیز باشد.

پیش از نشر این مقاله، پولیتیکو روز اول سنبله، نوشته بود که روسیه برای یاری گرفتن از ایران در دور زدن تحریم‌های سختی که علیه مسکو وضع شده، هیئتی از مدیران شرکت گازپروم و سایر شرکت‌های خود را به تهران فرستاده و اندکی پیش از آن نیز مقامات امور اقتصادی ایران وارد مسکو شدند.

در پیوند به مسئله، یک «مقام اطلاعاتی امریکایی» به دیوید ایگناتیوس گفته است که ایرانی‌ها استاد دور زدن تحریم‌ها هستند و می‌توانند از شبکه‌ها و شرکت‌های پوششی برای کمک مالی به روسیه نیز استفاده کنند و بنابراین، تنها سخن از یک اتحاد تاکتیکی نظامی نیست و تهران غیر از کانال تامین تسلیحات، به خط لوله تامین پول برای مسکو نیز مبدل شده است.

«مقام امریکایی» یاد شده، نتیجه‌گیری کرده که اگر با احیای برجام، تحریم‌ها علیه ایران برداشته شود، “کمک مالی ایران به روسیه حتی آسان‌تر انجام خواهد شد”.

انتشار فزاینده مطالبی در خصوص «خطرات» و «عواقب» لغو تحریم‌های ایران در رسانه‌های امریکایی در حالی است که دولت جو بایدن و دولت ایران روز دوم سنبله، تایید کردند که پاسخ واشنگتن به آخرین سند ارائه شده از ایران برای پیش‌برد مذاکرات و احیای برجام، از طریق اتحادیه اروپا، به تهران ارسال شده است.

در این میان، هم‌زمان با رسیدن مذاکرات به مراحل حساس خود، نیروهای مسلح ایران مانور مشترک جدید پهپادی خود را از روز دوم سنبله، کلید زدند که در چهارچوب آن ده‌ها نوع پهپادهای پیش‌رفته‌تر ساخت ایران را آزمایش می‌کنند. این مانور شام‌گاه سوم سنبله به پایان می‌رسد.

از سوی دیگر، ایران و روسیه تصریح نکرده‌اند که کدام مدل از پهپادهای ساخت ایران به ارتش روسیه تحویل شده است، اما ایران در دوم ماه سنبله، گفت که یکی از تازه‌ترین و مهم‌ترین پهپادهای رزمی ساخت ایران از نوعی است که تنها اسرائیل در جهان از آن برخوردار است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، پهپادهای انتحاری اسرائیلی از جمله سال گذشته به ارتش آذربایجان داده شد که آن را در جنگ علیه ارمنستان به کار برد و «موفقیت آن» موجب «امتنان» سران آذربایجان از اسرائیل شد.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x