صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

ناروی: کشته شدن ایمن الظواهری در کابل، پیوند طالبان با القاعده را به اثبات می‌رساند

وزارت خارجه ناروی می‌گوید که این کشور با توجه به رابطه طالبان و القاعده، از طالبان «ناامید» شده است. ایویند واد پیترسون، مقام بلندپایه وزارت خارجه ناروی می‌افزاید که طالبان در افغانستان مسیر اشتباهی را طی می‌کنند و پیوند وثیق آن‌ها با شبکه القاعده، مقامات اسلو را نگران کرده است.

وزارت خارجه ناروی می‌گوید که این کشور با توجه به رابطه طالبان و القاعده، از طالبان «ناامید» شده است. ایویند واد پیترسون، مقام بلندپایه وزارت خارجه ناروی می‌افزاید که طالبان در افغانستان مسیر اشتباهی را طی می‌کنند و پیوند وثیق آن‌ها با شبکه القاعده، مقامات اسلو را نگران کرده است.

پیک‌آفتاب: ایویند واد پتریسن، وزیر دولت در امور روابط خارجی ناروی روز گذشته 6 اگست، در صحبت با روزنامه دگبلدت (Dagbladet)  گفته است که کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده در افغانستان این را ثابت کرده که طالبان هنوز هم با این شبکه پیوند وثیق دارند و در تماس هستند؛ ادعایی که طالبان پیش از این بارها آن را رد کرده‌اند.

روزنامه دگبلدت از قول پیترسن نوشته است: “حضور الظواهری در کابل، نشان‌دهنده‌ آن است که علی‌رغم وعده طالبان مبنی بر عدم تبدیل شدن افغانستان به پناهگاه سازمان‌های تروریستی بین‌المللی، هنوز تماس بین طالبان و القاعده پا برجاست.”

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که پیش‌تر سفیر ناروی پس از ملاقات با مولوی عبدالکبیر، معین سیاسی رئیس‌الوزای طالبان گفته بود که کشورش می‌خواهد شریک قوی مردم افغانستان باشد. او گفته بود که کشورش طرف‌دار تشکیل حکومت فراگیر در کابل است.

سفیر ناروی: می‌خواهیم شریک قوی مردم افغانستان باشیم

طالبان هم‌چنان چند روز پس از کشته شدن ایمن الظواهری، از حضور او در کابل اظهار بی‌خبری کرده و تاکید کردند که هیچ نوع تهدیدی از خاک افغانستان متوجه هیچ کشوری نخواهد بود.

در همین حال؛ ایویند واد پیتریسن، وزیر دولت در امور روابط خارجی ناروی این را نیز گفته است که رویکرد طالبان در افغانستان او را مأیوس کرده است.

وی تصریح کرده است: “پیش‌رفت‌ها در افغانستان به مسیر اشتباه می‌رود، به ویژه زمانی که حرف از حقوق بشر به میان بیاید و حقوق زنان و دختران یک مثال بارز آن است. از بازگشایی مکتب‌ها و تعلیم الی نیاز‌های زنان و رفع حجاب اجباری خبری نیست. هرچند ما متعجب نیستیم، اما طالبان ما را ناامید کرده‌اند”.

مقام‌های ناروی در حالی این اظهارات را مطرح کرده‌اند که از تسلط دوباره طالبان در 15 اگست سال گذشته، محدودیت‌هایی در برابر زنان و دختران افغانستانی از جمله در زمینه کار، آموزش، حجاب اجباری، سفر بدون محرم و برخی موارد دیگر اعمال شده است که در کنار سایر مشکلات جامعه وضعیت اقتصادی خانواده‌ها را نیز بدتر کرده است.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر یان اگلند، دبیرکل شورای پناهندگان ناروی گفته بود که افغانستان در شرایط فعلی، وضعیت ناگوار و بحران فزاینده را سپری می‌کند و جهان نباید این کشور فقیر را فراموش کند.

شورای پناهندگان ناروی: جهان نباید افغانستان و دیگر کشورهای فقیر را فراموش کند

واکنش تند سازمان‌های حقوق بشری به دیدار طالبان و غربی‌ها در ناروی

برگزاری نشست اسلو بدون حضور طالبان

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x