صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

غیابت طالبان در نشست سازمان همکاری شانگهای

نشست سازمان هم‌کاری شانگهای که قرار است روزهای 15 و 16 سپتمبر، در سمرقند ازبیکستان برگزار شود، از افغانستان تحت حاکمیت طالبان که عضو ناظر این سازمان می‌باشد، دعوت نشده است.

نشست سازمان هم‌کاری شانگهای که قرار است روزهای 15 و 16 سپتمبر، در سمرقند ازبیکستان برگزار شود، از افغانستان تحت حاکمیت طالبان که عضو ناظر این سازمان می‌باشد، دعوت نشده است.

پیک‌آفتاب: سازمان هم‌کاری شانگهای قرار است که روزهای 15 و 16 سپتمبر، نشستی را در سمرقند ازبیکستان دایر نماید. در این نشست بیش‌تر روسای جمهور کشورهای عضو و ناظران آن شرکت می‌نمایند.

این در حالی است که امسال از افغانستان تحت حاکمیت طالبان، برای اشتراک به این نشست دعوت صورت نگرفته است.

از یک سو شورای امنیت سازمان ملل در آخرین نشست خود نتوانست تفاهم برای تمدید سفر نمایندگان طالبان به خارج از افغانستان ایجاد کند و از سوی دیگر وضعیت افغانستان به دلیل خلای قدرت و نبود حکومت قانونی، با محدودیت‌هایی برای به رسمیت شاختن مواجه است و تا فیصله احتمالی شورای امنیت هیچ مقامی از طالبان که شامل فهرست تحریم‌های سازمان ملل باشد، نمی‌توانند سفر نماید.

شورای امنیت سازمان ملل امروز درباره سفر 13 مقام طالبان تصمیم می‌گیرد

شورای امنیت سازمان ملل در مورد معافیت سفر رهبران طالبان به توافق نهایی نرسیدند

اختلاف نظر درباره ممنوعیت سفر مقامات طالبان در شورای امنیت سازمان ملل

فهرست شورای امنیت سازمان ملل، شامل 135 تن از سران طالبان می‌شود که از آن میان، 131 تن طی توافق حکومت از این لیست خارج شده بودند تا بتوانند برای گفتگوهای صلح و مذاکرات برای آوردن اصلاحات و حکوکت فراگیر بحث و گفتگو نمایند.

اما بعد از ختم اخرین دوره از جواز سفر سران طالبان، با وجود تشکیل جلسات، شورای امنیت به توافقی دست نیافت که بتواند به تمدید جواز سفر سران طالبان بی انجامد.

انتظار می‌رود در این نشست سران کشورهای عضو دایمی این سازمان (روسیه، چین، هند، قرقیزستان، ایران، پاکستان، ازبیکستان، قزاقستان و تاجیکستان)، کشورهای شریک بحث و گفتگو (ارمنستان، جمهوری آذربایجان، کمبودیا، نیپال، ترکیه و سریکلانکا) و بعضی از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی شرکت نمایند. قرار است در حاشیه این نشست، سران کشورها، به ویژه روسیه، چین و ترکیه با هم دیدار داشته باشند.

این در حالی است که روزنامه تایمز آف اندیا (The Times of India) گزارش داده است که نخست وزیر این کشور به احتمال زیاد در نشست آینده سازمان هم‌کاری شانگهای در سمرقند، بر تهدید ناشی از تروریزم و افراط‌گرایی در افغانستان تمرکز خواهد کرد. براساس گزارش این روزنامه، مودی در این نشست با شی‌جین پینگ، رئیس جمهور چین و هم‌چنین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دیدار خواهد کرد.

تایمز آف اندیا: مودی در نشست شانگهای بر مبارزه علیه تروریزم در افغانستان تمرکز می‌کند

پیش از این سفیر روسیه در چین نیز گفته بود که ولادیمیر پوتین و شی‌جین پینگ، رؤسای جمهور روسیه و چین قرار است در حاشیه نشست سازمان هم‌کاری‌های شانگهای در ازبیکستان دیدار کنند.

رهبران چین و روسیه هفته آینده در ازبیکستان دیدار می‌کنند

سازمان همکاری‌های شانگهای در سال 2001 با عضویت کشورهای چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبیکستان ایجاد شده است. هند و پاکستان در سال 2017 عضویت دایمی این سازمان را به دست آوردند. افغانستان، بلاروس و مغولستان در این سازمان نیز اعضای ناظر می‌باشند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x