صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سناتور استرالیایی: ملکه انگلیس استعمارگر است

یک نماینده مردم بومی استرالیا، هنگام سوگند یاد کردن در مجلس سنای این کشور، ملکه الیزابت را استعمارگر خواند.

یک نماینده مردم بومی استرالیا، هنگام سوگند یاد کردن در مجلس سنای این کشور، ملکه الیزابت را استعمارگر خواند.

پیک‌آفتاب: رویترز با نشر گزارشی گفته است هنگامی که «لیدیا تورپ» در مجلس سنای استرالیا به عنوان سناتور سوگند یاد کرد، دست گره کرده‌اش را بالا برد و ملکه انگلیس را استعمارگر توصیف کرد.

گزارش می‌نگارد، او که عضویت حزب «سبزها» را دارد، نماینده مردمان بومی استرالیا در مجلس سنای این کشور است؛ مردمی که با آغاز استعمار انگلیس در این کشور، با رنج فراوانی روبه‌رو شده و تنها 10 درصد از آن‌ها از دست استعمارگران و بیماری‌هایی که با خود آوردند، جان سالم به در بردند.

این گزارش تصریح می‌کند که لیدپا تورپ در مجلس سنای کشورش در هنگام ادای سوگند گفت: “صادقانه و با خلوص نیت سوگند یاد می‌کنم که با ملکه استعمارگر، الیزابت دوم عهد بسته و به او وفادار خواهم بود.”

الیزابت دوم، ملکه انگلیس است که هم‌چنین رئیس کشور استرالیا نیز به شمار می‌رود.

در این هنگام، رئیس سنای استرالیا به تورپ گفت که سوگندش قابل قبول نبوده و او باید یک بار دیگر به شکل صحیح سوگند یاد کند.

چندین سال است که رهبران مردمان بومی استرالیا خواستار به رسمیت شناخته شدن رنج و ناعدالتی هستند که با آغاز استعمار انگلیس در دهه 1700، آغاز شد.

در همین حال؛ آنتونی آلبانیز، نخست‌وزیر استرالیا به دنبال تغییر قانون اساسی این کشور برای به رسمیت شناختن اقلیت بومی و واداشتن دولت به مشورت با این مردمان در حال رایزنی است که بر زندگی آنان تاثیر می‌گذارد.

هفته گذشته نیز یکی از مقامات استرالیا گفت که سوگند به اتحاد با ملکه انگلیس «قدیمی و مضحک» است. او گفت: “این عبارت نماینده استرالیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم، نبوده و مدرک دیگری است از این‌که استرالیا باید به یک جمهوری با رئیس کشور مستقل تبدیل شود. ما دیگر بریتانیایی نیستیم.”

براساس قانون اساسی فعلی استرالیا، تمامی سناتورها و اعضای مجلس نمایندگان این کشور باید برای آغاز به کار در پارلمان، سوگند وفاداری به ملکه انگلیس یاد کنند. این روند تنها با برگزاری یک همه‌پرسی ممکن است و دولت آلبانیز اخیراً گام‌هایی در این راستا برداشته است.

از سوی دیگر، لیدیا تورپ ماه گذشته میلادی، استرالیا را یک «پروژه استعماری» توصیف کرد و گفت که پرچم این کشور نماینده او نیست.

او گفت: “پرچم کنونی استرالیا نمایان‌گر استعمار این سرزمین است و نباید این‌جا باشد. هیچ توافقی صورت نگرفته، هیچ معاهده‌ای امضا نشده، پس این پرچم نماینده من نیست”. تورپ گفت از پارلمان حمایت می‌کند تا “اشغال‌گری غیرقانونی نظام استعماری در استرالیا را به چالش بکشد.”

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x