صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سخنگوی وزارت معارف طالبان به پیک‌آفتاب: مکتوب نشر شده در مورد بازگشایی مکتب‌های دخترانه جعلی است

سخنگوی وزارت معارف طالبان، خبر بازگشایی مکتب‌های دخترانه به تاریخ 21 جوزا را تکذیب نموده و می‌گوید که مکتوب نشر شده در این پیوند جعلی است.

سخنگوی وزارت معارف طالبان، خبر بازگشایی مکتب‌های دخترانه به تاریخ 21 جوزا را تکذیب نموده و می‌گوید که مکتوب نشر شده در این پیوند جعلی است.

پیک‌آفتاب: عزیزاحمد رایان، سخنگوی وزارت معارف طالبان امروز دوشنبه 16 جوزا، در صبحت اختصاصی به پیک‌آفتاب گفت که مکتوب منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی مبنی بر بازگشایی مکتب‌های دخترانه به تاریخ 21 جوزا که در رسانه‌های اجتماعی منتشر گردیده «جعلی» است.

روز گذشته، تصویر مکتوبی منتشر گردید که در آن تصریح شده بود: “فیصله کمیته آغاز مکتب‌های اناث بالاتر از صنف ششم به ریاست عبدالحکیم شرعی، رئیس ستره محکمه امارت اسلامی افغانستان به تمام مکتب‌ها هدایت داده می‌شود تا تمامی مکتب‌های شهر کابل از صنف اول تا دوازدهم از تاریخ ۲۱ جوزا آغاز شود.”

سخنگوی وزارت معارف در این پیوند به پیک‌آفتاب گفت: “مکتوب جعلی است و حقیقت ندارد!» وی تصریح می‌کند که تا هنوز در مورد زمان بازگشایی مکتب‌های دخترانه، تصمیم‌ اتخاذ نگردیده است.

رایان پیش از این نیز گفته بود که وزارت معارف برای بازگشایی مکتب‌های دخترانه آمادگی کامل دارد و در صورتی‌که رهبر مذهبی طالبان دستور بازگشایی مکتب‌های دخترانه بالاتر از صنف ششم را صادر کند، تمام مکتب‌ها بازگشایی خواهند شد.

انسداد مکتب‌های دخترانه، واکنش‌های گوناگون سازمان‌های بین‌المللی را برانگیخته است. رینا امیری نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای زنان افغانستان گفته بود که برای بازگشایی مکتب‌های دخترانه در افغانستان لازم است تا بر طالبان فشار جمعی وارد شود.

تاکید نماینده ویژه امریکا به بازگشایی مکاتب دخترانه و حفظ امنیت هزاره‌ها

شورای امنیت سازمان ملل نیز در ماه مارچ با برگزاری نشستی در مورد افغانستان، از طالبان خواستند تا هرچه سریع‌تر مکتب‌های دخترانه را بازگشایی کنند. در این نشست؛ دیبرا لاینز، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل به اعضای شورا درباره حق آموزش دختران افغانستان گزارش داد.

شورای امنیت سازمان ملل: طالبان هرچه سریع‌تر مکتب‌های دخترانه را باز کنند

انتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز شکست مقامات طالبان در بازگشایی مکتب‌ها برای دختران بالاتر از صنف ششم را عمیقاً ناامید کننده و زیان‌آور خوانده بود: “من از مقامات رسمی می‌خواهم که مکتب‌ها را برای همه دانش‌آموزان بدون تاخیر بیش‌تر باز نمایند.”

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x