صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سازمان ملل: سومالیا با قحطی مواجه است

سازمان ملل هشدار داده است که سومالیا به دنبال بدترین خشک‌سالی در چهار دهه اخیر، با قحطی مواجه است.

سازمان ملل هشدار داده است که سومالیا به دنبال بدترین خشک‌سالی در چهار دهه اخیر، با قحطی مواجه است.

پیک‌آفتاب: مارتین گرفیتس، مسئول امور بشری سازمان ملل روز گذشته ششم سپتمبر، در یک نشست خبری در موگادیشو گفت که نشانه‌های جدی موجود است که ممکن تا پایان سال، قحطی در جنوب سومالیا به میان آید.

گریفیتس هفته گذشته وارد این کشور شد تا تاثیرات خشک‌سالی را ارزیابی کرده و با افراد آسیب‌دیده صحبت کند.

گریفیتس پس از سفر به موگادیشو؛ جایی‌که اکثر سومالیایی‌های آسیب‌دیده از خشک‌سالی هم‌اکنون در آن زندگی می‌کنند، از بایدوا، یکی از دو شهر جنوبی سومالیا که بسیاری از مردم در آن در معرض خطر گرسنگی قرار دارند، بازدید کرد.

گریفیتس در بایدوا از کمپ‌های آوارگان داخلی و شفاخانه‌هایی که کودکان سوءتغذیه را درمان می‌کنند، نیز بازدید کرد.

او چشم دید خود را چنین بیان داشت: “در این چند روز گذشته شاهد میزان درد و رنجی بوده‌ام که بسیاری از سومالیایی‌ها متحمل شده‌اند و من از دیدن آن تکان خورده‌ام. قحطی قریب‌الوقوع است و امروز ما آخرین هشدار را می‌فرستیم”.

گریفیتس هشدار داد که اگر اقدامی برای جلوگیری از قحطی صورت نگیرد، بایدوا و بورهاکابا به زودی در معرض قحطی قرار می‌گیرد.

گریفیتس افزود: “گزارش ارزیابی امنیت غذایی و تغذیه سومالیا که امروز منتشر شد، علایم مشخصی را نشان می‌‎دهد که بین ماه‌های اکتوبر و دسمبر امسال، قحطی در دو ساحه واقع در منطقه خلیج سومالیا رخ خواهد داد. قحطی قریب‌الوقوع شبیه قحطی است که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ در آن کشور رخ داد.”

قحطی که در سال ۲۰۱۱ در سومالیا رخ داد، منجر به مرگ حدود ۲۶۰ هزار تن گردید که نصف آنان کودکان بودند.

در مجموع، سازمان ملل و حکومت سومالیا می‌گویند که ۷.۸ میلیون تن در سراسر این کشور به شدت به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند، زیرا خشک‌سالی ادامه دارد و وضعیت مواد غذایی بدتر می‌شود.

تهاجم روسیه به اوکراین، به بحران در سومالیا افزوده است. سومالیا به دلیلی از کمبود کمک‌های بشردوستانه رنج می‌برد که کمک‌ کنندگان بین‌المللی بر اروپا تمرکز کرده‌اند.

سومالیا پیش از جنگ اوکراین، حداقل ۹۰ درصد گندم خود را از روسیه و اوکراین وارد می‌کرد و به دلیل کمبود و افزایش قیمت مواد غذایی شدیداً آسیب دیده است.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x