صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سازمان ملل: توسعه انسانی به دلیل کووید-19 و بحران‌های جاری، پنچ سال عقب افتاد

سازمان ملل می‌گوید که کووید-19 و بحران‌های بی‌سابقه در جهان، باعث شده است که شاخص‌ توسعه انسانی در بسیاری از کشورها، پنج سال به عقب برگردد.

سازمان ملل می‌گوید که کووید-19 و بحران‌های بی‌سابقه در جهان، باعث شده است که شاخص‌ توسعه انسانی در بسیاری از کشورها، پنج سال به عقب برگردد.

پیک‌آفتاب: برنامه توسعه سازمان ملل (UNDP) امروز پنج‌شنبه هشتم سپتمبر، اعلام کرد که برای نخستین بار در بیش از 30 سال گذشته، شاخص‌ توسعه انسانی که معیاری برای سنجش امید به زندگی، سطح تحصیلات و استانداردهای زندگی کشورها اند، به مدت دو سال پیوسته در سال‌های 2020 و 2021 کاهش یافته است.

برنامه توسعه سازمان ملل در توییتی نوشته است: “گزارش توسعه انسانی سال 2022، جدید ما به این می‌پردازد که چگونه کووید-19 هم‌راه با نابرابری‌ها، شوک‌های آب و هوایی، نوآوری سریع فن‌آوری و بی‌اعتمادی اجتماعی، پیش‌رفت توسعه انسانی را در 90 درصد کشورها خنثی کرده است”.

آخیم اشتاینر، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل به خبرگزاری فرانسه گفت: “این بدان معناست که ما زودتر می‌میریم، تحصیلات کم‌تری داریم، درآمدمان کاهش می‌یابد”.

او در ادامه افزود: “فقط با این سه پارامتر، می‌توانید این حس را دریافت کنید که چرا بسیاری از مردم شروع به احساس استیصال و ناامیدی و نگرانی در مورد آینده می‌کنند”.

اشتاینر در توییتی گفته است: ” کووید-19، تغییرات آب و هوایی، درگیری‌ها، هزینه‌های زندگی و بحران در حال افزایش است. از جمع 10 کشور، 9 کشور با کاهش توسعه انسانی روبه‌رو اند”.

براساس گزارش UNDP، شاخص‌ توسعه انسانی برای چندین دهه به طور پیوسته افزایش یافته است، اما در سال ۲۰۲۰ شروع به کاهش کرد و در سال ۲۰۲۱ به سقوط خود ادامه داد و دست‌آوردهای پنج سال گذشته را از بین برد.

برنامه توسعه سازمان ملل در توییت دیگری می‌گوید: “در عدم اطمینان، هم ناامنی وجود دارد و هم فرصت. گزارش توسعه بشری ما به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه می‌توانیم ترازو را به سمت امید در دنیایی نامطمئن خم کنیم”.

UNDP در گزارش خود با عنوان «زمانه‌ نامطمئن، زندگی‌های ناآرام»، به همه‌گیری کووید-19 به عنوان محرک اصلی پس‌رفت جهانی اشاره می‌کند، اما بر این نکته تاکید دارد که شمار پیچیده‌ای از بحران‌های سیاسی و مالی و هم‌چنین بلایای طبیعی، فرصتی برای بهبود وضعیت باقی نگذاشته‌اند.

اشتاینر گفت: “ما پیش‌تر هم بلایایی را تجربه کرده‌ایم، پیش‌تر هم درگیری‌هایی داشته‌ایم، اما تلافی آن‌چه در حال حاضر با آن روبه‌رو هستیم، یک شکست بزرگ برای توسعه انسانی است”.

براساس گزارش سازمان ملل، این شکست واقعاً جهانی است و بیش از 90 درصد از کشورهای جهان را تحت تاثیر قرار داده است. بنا به این گزارش، سوئیس، ناروی و آیسلند در صدر جدول قرار دارند و سودان جنوبی، چاد و نیجر در انتهای جدول قرار دارند.

در حالی که برخی از کشورها شروع به مهار بیماری همه‌گیر کووید-19 کرده بودند، بسیاری دیگر در امریکای لاتین، افریقا، آسیا و کارائیب، از این بحران رهایی نیافته بودند که با بحرانی دیگر یعنی جنگ اوکراین مواجه شدند.

مدیر UNDP با بیان این‌که پی‌آمدهای حمله نظامی روسیه به اوکراین بر امنیت غذایی و انرژی هنوز در شاخص سال جاری میلادی محاسبه نشده است، گفت: “بدون هیچ شکی، چشم‌انداز سال 2022 بد است”.

یکی از عوامل اصلی کاهش شاخص توسعه انسانی، کاهش جهانی امید به زندگی است که از 73 سال در سال 2019، به 71.4 سال در سال 2021 کاهش یافته است.

از سوی دیگر؛ پدرو کونسیکائو، نویسنده اصلی گزارش برنامه توسعه سازمان ملل، کاهش امید به زندگی را یک «شوک بی‌سابقه» توصیف کرد و گفت که برخی از کشورها از جمله امریکا، دو سال یا بیش‌تر کاهش داشته‌اند.

گزارش سازمان ملل هم‌چنین توضیح می‌دهد که نیروهای دگرگون‌کننده مانند تغییرات آب‌وهوایی، جهانی‌سازی و قطبی‌سازی سیاسی، چگونه بشریت را با سطح پیچیده‌ای از عدم قاطعیت نشان می‌دهند و منجر به افزایش احساس ناامنی می‌شود.

اشتاینر گفت: “مردم اعتماد خود را به یک‌دیگر از دست داده‌اند”. او با بیان این‌که “ما دیگر نمی‌توانیم با شیوه‌های قرن گذشته ادامه دهیم”، گفت: “صادقانه بگویم، دگرگونی‌هایی که اکنون به آن نیاز داریم، ما را ملزم می‌کند که معیارهای آینده را معرفی کنیم، کاربن کم، نابرابری کم‌تر، پایداری بیش‌تر”.

UNDP در گزارش خود برای بهبود اوضاع کنونی جهان پیشنهاد داده است که باید بر سه حوزه «سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر و آماده‌سازی برای بیماری‌های همه‌گیر پیش رو»، «بیمه برای مقابله با ضربه‌‌های تهدیدکننده» و «نوآوری‌ها برای تقویت ظرفیت‌های مقابله با بحران‌های آینده» تمرکز کرده است.

اشتاینر هم‌چنین خواستار تغییر روند نزولی کمک‌های توسعه به آسیب‌پذیرترین کشورها شد. او گفت که ادامه این راه، یک خطای «فاحش» خواهد بود و موجب کاهش هم‌کاری‌ها خواهد شد و این در حالی است که «تغییرات آب و هوایی، فقر، جرایم سایبری، بیماری‌های همه‌گیر» ما را ملزم به هم‌کاری با یک‌دیگر، به عنوان یک جامعه بین‌المللی می‌کند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x