صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سازمان امنیت و همکاری اروپا: افغانستان را نباید فراموش کرد

اعضای دائمی سازمان امنیت و هم‌کاری اروپا در ویانا، پایتخت اتریش درباره وضعیت افغانستان و پی‌آمدهای آن برای منطقه، صحبت کردند.

اعضای دائمی سازمان امنیت و هم‌کاری اروپا در ویانا، پایتخت اتریش درباره وضعیت افغانستان و پی‌آمدهای آن برای منطقه، صحبت کردند.

پیک‌آفتاب: کشورهای شرکت کننده در نشست تاکید کردند که افغانستان نباید فراموش شود. هرچند در این نشست گفته شد که تمرکز جهان بیش‌تر بر تهاجم روسیه به اوکراین است، اما افغانستان نباید نادیده گرفته شود.

اعلامیه سازمان امنیت و هم‌کاری اروپا، در مورد تاثیرات وضعیت افغانستان بر زنان و مردان در کشور‌های آسیای‌میانه نیز تاکید صورت گرفته است.

در اعلامیه به نقل از الریکا فنیرد، نماینده دائمی سویدن آمده که وضعیت کنونی افغانستان تاثیر مستقیم بر منطقه دارد.

از سوی دیگر؛ تولا یارجا، رئیس مرکز پیش‌گیری از مناقشه سازمان امنیت و هم‌کاری اروپا در این نشست گفت که با توجه به وضعیت کنونی در افغانستان، باید کمک‌های بیش‌تری به آسیای مرکزی برای تقویت انعطاف‌پذیری منطقه‌ای فراهم شود.

در همین حال؛ منیژه باختری، نماینده دائمی افغانستان در سازمان امنیت و هم‌کاری اروپا در جریان صحبت‌اش در این نشست از عدم احترام طالبان به آزادی‌های اساسی زنان و دختران ابراز نگرانی کرده است. باختری از جامعه جهانی خواست تا از حمایت و احترام به حقوق بشر به ویژه حقوق دختران و زنان اطمینان حاصل کنند. باختری خواستار کمک‌های فوری برای احیای حقوق زنان و مردم این کشور شد.

در همین حال، منیژه باختری در توییتی نگاشته است: “من این افتخار را داشتم که در نشست گروه هم‌کاری ویژه شرکای آسیایی سازمان امنیت و هم‌کاری اروپا-2022 در مورد پی‌آمدهای منطقه‌ای تحولات در افغانستان تحت ریاست سوئدن شرکت کنم.”

از سوی دیگر، سفارت افغانستان در ویانا در اعلامیه خود به نقل از منیژه باختری از جامعه جهانی خواست تا در این زمینه کمک‌های فوری را برای شهروندان افغانستان ارائه کنند.

نماینده دایمی افغانستان در سازمان امنیت و هم‌کاری اروپا (OSCE) گفته است که نباید وضعیت کنونی افغانستان، برای کاهش تاثیرات آن بر منطقه ساده تلقی شود، بلکه باید به این وضعیت به عنوان یک تهدید نگریسته و فرض شود این‌که میلیون‌ها افغانستانی به حمایت فوری جامعه جهانی نیاز دارند.

این در حالی است که ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به رسانه‌ها گفته است که حقوق شهروندان افغانستان به هیچ وجه پایمال نشده است. او گفته که در افغانستان صلح است، اطمینان است، کشتار مردم وجود ندارد، آزار و اذیت وجود ندارد، مردم آزادانه زندگی می‌کنند و ما شاهد نقض حقوق کسی نیستیم.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر یان اگلند، سرمنشی شورای مهاجرت ناروی در پیامی ویدیویی، از طالبان خواسته بود که در قبال افغانستان مسئولانه عمل کنند. او همچنین از کشورهای عضو ناتو انتقاد کرده و گفته بود که این کشورها، نباید فراموش کنند که جمعیت چهل میلیونی را تنها رها کردند.

یان اگلند: ناتو جمعیت چهل میلیونی را تنها گذاشت

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x